3 دلیل اصلی خاموشی های اخیر برق از زبان وزیر نیرو

به گزارش تور ایتالیا ارزان، خبرنگاران : وزیر نیرو افزایش دما و فراوری رمزارز را دو علت اصلی خاموشی های اخیر مطرح کرد و گفت که براساس گزارش مراجع جهانی 10 درصد انرژی مصرفی فراوری رمزارزها مربوط به ایران است.

3 دلیل اصلی خاموشی های اخیر برق از زبان وزیر نیرو

به گزارش به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارشی درباره علل خاموشی های اخیر اظهار کرد: سال آبی 1399- 1400 که از اول مهرماه گذشته آغاز شده از خشک ترین سال ها در 50 سال اخیر بوده است. وقتی من در آبان ماه سال 1396 کارم را آغاز کردم سال آبی 1396 - 1397 هم خشک ترین سال در 50 سال اخیر بود. حجم مفید مخازن سدها که نیروگاه برق آبی دارند معین است. امسال حجم مفید ما نسبت به پارسال 50 درصد کاهش یافته و این موجب 3500 مگاوات کاهش ظرفیت برق شده است.

وی ادامه داد: اتفاق دوم گرمای زودرس است ، زودتر گرم شدن هوا موجب شده دستگاه های سرمایشی هم زودتر به کار بیفتند و نیروگاه ها نیز توان خروجی اندک تری داشته باشند به نحوی که در روز 29 اردیبهشت ماه امسال ما به اوج مصرف 53 هزار و 800 مگاوات رسیدیم، در حالی که در سال گذشته این اوج مصرف در روز 24 خردادماه و در سال های قبل در یکم و نهم تیرماه رخ داد.

وزیر نیرو با بیان این که در سال 1400 متوسط مصرف انرژی روزانه 22.5 درصد افزایش یافته، اضافه نمود: در اردیبهشت ماه سال 1400 به نسبت سال های 1399 - 1398 افزایش 17.9 درصدی را شاهد بودیم، همچنین عامل سوم که غافلگیر کننده بوده بحث رمزارزهاست . شاید در افکار عمومی خیلی مفهوم روشنی نداشته باشد، لذا ترجیحم این است که بگویم صادرات انرژی است اگر استخراج گر با مجوز این کار را می نماید صادرات انرژی انجام می دهد و اگر هم پنهانی است این کار غیرقانونی است. وقتی فراوری رمزارز به صورت پنهان انجام می گردد مصرف انرژی هم به مراتب بیشتر است.

اردکانیان ادامه داد: از تیرماه پارسال تا فروردین ماه 1400 با یاری نیروی انتظامی سیر کشف دستگاه های رمزارز غیرقانونی رو به افزایش است و 175 هزار دستگاه ضبط شده است. براساس آخرین گزارش مراجع دنیای 10 درصد انرژی مصرفی فراوری رمزارزها در دنیا مربوط به ایران است و این یعنی حداقل 2000 مگاوات صرف فراوری رمزارز می گردد در حالی که مطابق مصوبه هیات وزیران آن تعدادی که مجوز گرفته اند 321 مگاوات بیشتر نیست. لذا انتظار می رود به زودی در این باره تدابیری با هماهنگی دستگاه های مربوطه اندیشیده گردد.

وزیر نیرو یادآور شد: جمع بندی کمیته مربوطه توسط شورای امنیت کشور و همچنین شورای عالی امنیت ملی معطوف به این است که افزایش دما و رمزارزها علت اصلی خاموشی ها هستند که ان شاءالله با همکاری قوه قضاییه به این موضوع پرداخته خواهد شد. همچنین خشکسالی، کمبود آب در سد برای فراوری برق و افزایش دمای زودهنگام و استفاده از رمزارز موجب شد برخلاف همه سال های گذشته رشد مصرف مان 19 درصد باشد، یعنی اوج مصرف ما تا آخر اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته 8500 مگاوات افزایش یافت.

اردکانیان همچنین توضیح داد: حالا سوال این است که تدبیر چه بوده و آیا کوتاهی از حیث سستی در انجام وظایف اجرا شده یا نه؟، ما هر سال از آخر شهریورماه واحدهای نیروگاهی را به مرور برای تعمیرات تا آخر خردادماه سال بعد می فرستیم که امسال سرعت بیشتری به تعمیرات دادیم همچنین تلفات شبکه که از ابتدای دولت 14.5 درصد بود به 9.2 درصد رسیده و راندمان نیروگاه کشور نیز افزایش یافته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1846

به "3 دلیل اصلی خاموشی های اخیر برق از زبان وزیر نیرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 دلیل اصلی خاموشی های اخیر برق از زبان وزیر نیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید