وزارت خارجه آمریکا خواهان آزادی فوری ناوالنی شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه خطاب به مقامات روسیه خواهان آزادی فوری و بدون شرط منتقد بازداشت شده روسی شد.

وزارت خارجه آمریکا خواهان آزادی فوری ناوالنی شد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به بازداشت آلکسی ناوالنی یکی از منتقدان و مخالفان سرسخت دولت روسیه در هنگام بازگشت به کشورش، خواستار آزادی فوری این شهروند روس شد.

در بیانیه ای که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در همین ارتباط منتشر کرد، آمده است: ما از دولت روسیه می خواهیم که سطحی را برای نقش آفرینی تمام نامزدها و احزاب سیاسی که خواستار رقابت در فرآیند انتخاباتی هستند، فراهم کند. آلکسی ناوالنی مشکل نیست. ما خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم.

این دیپلمات بلندپایه آمریکایی که تنها تا سه روز دیگر سکان راهنمایی این وزارتخانه مهم را در دست دارد، در ادامه اظهارنظرهای مداخله جویانه خود مدعی شد که مردم روسیه مانند مردم سایر نقاط سزاوار داشتن دولتی هستند که از تبادل آزاد ایده ها، دولتی شفاف و جوابگو، قوه قضائیه ای مستقل و همچنین از توانایی بکارگیری حقوق اولیه انسانی همچون آزادی بیان و آزادی گردهمایی بدون بیم و هراس از مجازات پشتیبانی کند.

ساعاتی پیش نیز چارلز میشل رئیس شورای اروپا در واکنش به خبر بازداشت الکسی ناوالنی از مقام های روسیه خواست تا این منتقد سیاسی را آزاد نمایند. میشل در یک پیغام توئیتری در این باره نوشت: بازداشت آلکسی ناوالنی به محض ورودش به مسکو غیرقابل قبول است. من از مقام های روسیه می خواهم که فوراً او را آزاد نمایند.

در واکنش به اظهارنظر مداخله جویانه این مقام آمریکایی، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به مقامات خارجی به خصوص کشورهای غربی توصیه کرد که موازین حقوق بین الملل را رعایت نموده، به قوانین ملی کشورهای مستقل تجاوز ننموده و [در عوض] بر حل مسائل داخلی خود تمرکز نمایند.

لازم به ذکر است، آلکسی ناوالنی یکی از منتقدان دولت روسیه روز یکشنبه برای نخستین بار از زمان مسمومیت ادعایی خود در تابستان گذشته از آلمان راهی روسیه شد؛ اما به محض ورود به فرودگاه مسکو توسط پلیس روسیه بازداشت شد.

سازمان خدمات زندان مسکو در بیانیه ای اعلام نمود که ناوالنی به دلیل نقضِ محکومیت زندان تعلیقی خود بازداشت شده و تا زمان برگزاری جلسه دادگاه در ماه میلادی جاری در بازداشت خواهد بود.، مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1628

به "وزارت خارجه آمریکا خواهان آزادی فوری ناوالنی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه آمریکا خواهان آزادی فوری ناوالنی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید