وزارت بهداشت: احتمالا منشا کرونا در ایران کارگران چینی ساکن قم بوده اند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهمترین اقدام برای مهار کرونا رعایت این پنج اصل است، دست دادن و روبوسی را کنار بگذاریم، هنگام بیماری در خانه بمانیم، اصول بهداشتی عطسه و سرفه را رعایت کنیم، در مترو و اتوبوس و مراکز درمانی ماسک بزنیم و بیماران مشکوک به کرونا را جداسازی کنیم.

وزارت بهداشت: احتمالا منشا کرونا در ایران کارگران چینی ساکن قم بوده اند

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش انتخاب، مینو محرز در گفت وگو با ایرنا اضافه نمود: بر اساس گزارش های موجود انتقال ویروس کرونا از قم آغاز شده و با توجه به تردد و سفر مردم اکنون به بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران، بابل، اراک، اصفهان، رشت و شهرهای دیگر رسیده و ممکن است در همه شهرهای ایران وجود داشته باشد. بنابراین مراقبت و آموزش عمومی برای کنترل این بیماری یک ضرورت جدی است و باید کمپین آموزش همگانی در رسانه های کشور به طور جدی شکل بگیرد.

مردم روش عطسه و سرفه را یاد بگیرند

وی گفت: همه مردم باید اتیکت (روش) درست عطسه و سرفه را یاد بگیرند از جمله اینکه هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال استفاده نمایند و دستمال مصرف شده را در سطل در دار بیندازند، اگر دستمال ندارند از آرنج استفاده نمایند و به هیچ وجه عطسه و سرفه را در صورت دیگران انجام ندهند. انجام اتیکت سرفه و عطسه از ماسک زدن بسیار مهمتر است. استفاده از ماسک برای همه مردم ضروری نیست و فقط افرادی که از مترو و اتوبوس استفاده می نمایند چون فاصله آنها نزدیک است باید ماسک بزنند. ماسک معمولی جراحی هم کافی است و احتیاجی به ماسک های تخصصی N95 نیست.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های عفونی ادامه داد: استفاده از ماسک فقط برای پرستاران و کارکنان بیمارستانی که با بیماران سر و کار دارند لازم است و در شرایطی که در کشور با کمبود ماسک روبرو هستیم. احتیاجی به استفاده عمومی از ماسک وجود ندارد و چندان هم موثر نیست. مهمتر از ماسک رعایت عمومی اصول صحیح عطسه و سرفه، شستن مداوم دست ها با آب و صابون و پرهیز جدی همگان از دست دادن و روبوسی کردن است به خصوص اینکه ایام عید را در پیش رو داریم و باید به همه مردم آموزش دهیم که از دست دادن و روبوسی کردن در دید و بازدیدها جدا خودداری نمایند.

شستن دست ها فراموش نگردد

محرز گفت: توصیه اکید این است که حتما مردم از هر فرصتی برای شستن دست ها با آب و صابون استفاده نمایند و انجام این کار به خصوص قبل از غذا خوردن یک ضرورت بسیار مهم است و رسانه ها باید مدام این ضرورت را به مردم یادآوری نمایند.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم دیگر این است که افراد بیمار هر نوع ابتلا به بیماری تنفسی را جدی بگیرند. هنگام بیماری در خانه بمانند و از رفتن به مدرسه و سر کار خودداری نمایند و در خانه نیز از ماسک استفاده نمایند.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی گفت: بیماران شدید تنفسی باید در بیمارستان و در بخش ICU بستری و ایزوله شوند و تحت مراقبت و پرستاری قرار بگیرند. پرسنل بیمارستانی نیز حتما باید از ماسک استفاده نمایند و ماسک کافی باید در اختیار کارکنان بیمارستانها قرار داده گردد.

احتمال ابتلای کارگران چینی در قم

محرز ادامه داد: به هر حال اپیدمی ویروس کرونا در کشور آغاز شده و با توجه به ابتلا چند نفر در قم که با چینی ها ارتباط نداشته اند، معلوم است که ویروس کرونای جدید در کشور چرخیده است و احتمالا منشا این بیماری کارگران چینی بوده اند که در شهر قم کار می نمایند و به چین تردد داشته اند و به نظر می رسد ویروس چرخیده و به افرادی که اکنون شناسایی شده اند رسیده است و چون این افراد ضعیف تر بوده اند به علت شدت بیماری به بیمارستان آمده اند.

بازار سیاه ماسک

وی گفت: نباید مردم را وحشت زده کرد. باید آموزش های علمی و درست به وسیله رسانه ها به مردم داده گردد تا توجه به شایعات در فضای مجازی فاصله بگیرند. از جمله اینکه مردم باید بدانند که احتیاج همگانی برای ماسک وجود ندارد و در صورت احتیاج نیز ماسک معمولی کفایت می نماید. این توصیه سازمان بهداشت جهانی هم هست اما متاسفانه بی توجهی به این مساله به هجوم مردم برای خرید ماسک و بازار سیاه آن منجر شده است.

وزارت بهداشت درمورد کرونا کوتاهی ننموده است

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های عفونی وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت در خصوص بیماری کرونا کوتاهی ننموده است. این دستگاه به صورت علمی کار خود را انجام می دهد و کار خود را بلد است از جمله اینکه اکنون اعلام نموده اند که تجمع و تردد در اماکن مذهبی قم مدیریت گردد. به هر حال ممکن است محدودیت هایی برای شناسایی یا اطلاع رسانی زودتر بیماری وجود داشته باشد که در اختیار وزارت بهداشت نباشد اما اگر ارگانهای دیگر اجازه دهند و همکاری نمایند وزارت بهداشت می تواند اپیدمی کرونا را کنترل کند.

وی در خصوص احتمال محدودیت در تردد ایرانیان به خارج از کشور گفت: فکر نمی کنم کشورهای دیگر محدودیتی برای تردد ایرانیان ایجاد نمایند. در خبری که در فضای مجازی خواندم، آمده بود که در کانادا یک ایرانی را که مشکوک به کرونا بود، قرنطینه نموده اند. واقعیت این است که در صورت شناسایی ایرانیان مشکوک به کرونا و بیمار حدبیشتر مدتی آنان را قرنطینه می نمایند و امیدوارم محدودیت تردد سفر به خارج برای ایرانیان به وجود نیاید زیرا بیشتر کشورها نیز این محدودیت را برای اتباع کشورهایی که درگیر این بیماری هستند ایجاد ننموده اند و ف

منبع: انتخاب
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1089

به "وزارت بهداشت: احتمالا منشا کرونا در ایران کارگران چینی ساکن قم بوده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: احتمالا منشا کرونا در ایران کارگران چینی ساکن قم بوده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید