ورود اسکناس های طرح جدید به چرخه مبادلات در سال نو

به گزارش تور ایتالیا ارزان، نقدینه ، همزمان با شروع سال جدید و عطرآگین شدن خانه ها با بوی عیدی، فرایند توزیع اسکناس های چاپ جدید شروع شده است تا سال جاری شاهد بوی اسکناس نو باشیم.

ورود اسکناس های طرح جدید به چرخه مبادلات در سال نو

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، این روزها این کنجکاوی وجود دارد که اسکناس هایی که قرار است قرن جدید را با آنها آغاز کنیم، به دست بگیریم و ببینیم چگونه هستند و چه تفاوتی با گذشته دارند؟

شاید در اولین نگاه مهمترین تفاوتی که در این اسکناس ها ببینیم حذف چهار صفر باشد؛ اما قصه از کجا آغاز شد؟

ایده حذف صفر، ایده جدیدی نبود اما هرگز اجرایی نشده بود، تا اینکه مرداد سال گذشته پس از کش و قوس های بسیار، هیئت دولت لایحه پیشنهادی این طرح را تصویب کرد و در پانزدهم اردیبهشت 1399 مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه حذف چهار صفر و تبدیل پول ملی ایران از ریال به تومان را به تصویب رساند و در مرحله آخر این طرح تائید شورای نگهبان را گرفت تا به تدریج دوره گذار خود از ریال به تومان را طی کند.

بنابراین بانک مرکزی و دیگر ارگان های اجرایی به دنبال برنامه هایی برای ایجاد آمادگی روانی در مردم شدند که یکی از این گام ها کمرنگ کردن چهار صفر در اسکناس های جدید است. بر همین اساس بانک مرکزی اقدام موثر خود را در این زمینه در سال 99 به انجام رساند و در آستانه سال نو، از اسکناس های 1، 2، 5 و 10 هزار تومانی و ایران چک 100 هزار تومانی جدید رونمایی کرد.

ویژگی های اسکناس های چاپ جدید

در طراحی این اسکناس ها از عناصر مذهبی، فرهنگی، هنری و تاریخی کشور استفاده شده و این اسکناس ها دارای خصوصیات امنیتی نظیر واترمارک سه بعدی، الکتروتایپ و نخ امنیتی است.

ویژگی دیگر اسکناس ها این است که تمامی آنها در قالب، اندازه و ساختارهای واحد، توزیع می شوند که نسبت به اسکناس های قدیمی سایز کوچکتر و استانداردی دارند و به راحتی در کیف های پول جای می گیرند به علاوه این اسکناس ها با توانمند سازی داخلی و استفاده از کاغذ اسکناس داخلی چاپ و بیشترین امنیت را در برابر جعل دارد،

طراحی و عرضه اسکناس های جدید هزینه اضافی بر کشور تحمیل نمی کند، زیرا عمر مفید اسکناس در کشور ما 5 سال است و چاپ و توزیع اسکناس همیشه و طبق روال توسط بانک مرکزی اجرا شده است.

اما مهم ترین ویژگی اسکناس های جدید کمرنگ کردن چهار صفر است که خبر از آمادگی بانک مرکزی برای اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی می دهد.

حفظ ارزش ذاتی سکه نسبت به ارزش اسمی

بانک مرکزی در سال جدید نگاه ویژه ای هم به سکه و اصطلاحا مسکوکات دارد. به گفته امیر شکری، رئیس سازمان فراوری اسکناس و مسکوک، در مورد مسکوکات، بانک مرکزی در نظر دارد ارزش ذاتی مسکوکات بیشتر از ارزش اسمی آن نگردد.

به عقیده این مسئول، البته باید به این نکته هم توجه کنیم که ضرب سکه باید متناسب با قیمت فلزات به کار رفته در آن باشد. به علاوه، سرانه مسکوک در ایران 25 عدد به ازای هر نفر ایرانی است، در حالی که در اروپا سرانه مسکوکات به 200 عدد می رسد که نشان می دهد اقبال زیادی به مسکوکات در ایران وجود ندارد. همچنین انتظار می رود با آمدن کیف پول های الکترونیک، پرداخت های خرد به این سمت راهنمایی گردد.

بدین ترتیب، در سال 1400 بخشی از اسکناس های در دست مردم، با توجه به حذف 4 صفر پول ملی طراحی و در اختیار قرار گرفته که جنبه آموزشی نیز خواهد داشت.

ارتباط حذف چهار صفر و تورم

البته حذف چهار صفر، هیچ تاثیر تورمی ندارد و حتی این اقدام می تواند در کوتاه مدت از نظر روانی تاثیر مثبتی داشته باشد؛ به گفته بسیاری از کارشناسان، تبدیل واحد پولی این فرصت را در اختیار نظام پولی و اقتصادی کشور قرار می دهد که به تدریج ساختارهای واقعی اقتصادی کشور نیز سامان یافته و تقویت گردد.

حل دغدغه های حسابداران اقتصادی

به علاوه کاهش پی در پی ارزش پولی ملی در سال های گذشته و قرار دریافت صفرهای متعدد جلوی ردیف های بودجه و هزینه در دفاتر حسابداری، هم از گلایه های فعالان رسته حسابداری است که وجود صفرهای متعدد و طولانی شدن رقم های مربوط به بودجه بخش های مختلف گاهی اوقات باعث اشتباه نیز شده است که کارشناسان متعقد هستند حذف چهار صفر گام بزرگی برای اصلاح این فرایند و تسهیل امور حسابداری است.

حالا باید دید اسکناس های جدید که دارای ابعاد فنی و در عین حال، زیبایی شناسانه هستند و بوی تازگی می دهند چه اندازه می توانند منشأ اثر برای حرکت به سمت یک اصلاح ساختاری درست و متداوم در بخش های پولی و اقتصادی باشند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1733

به "ورود اسکناس های طرح جدید به چرخه مبادلات در سال نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود اسکناس های طرح جدید به چرخه مبادلات در سال نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید