حمله تازه علیرضا دبیر به پولادگر: نه درکی از کشتی دارد و نه کار اجرا بلد است

به گزارش تور ایتالیا ارزان، رییس فدراسیون کشتی بار دیگر از معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش انتقاد کرد و گفت: گروهی در وزارت ورزش نمی خواهند کشتی پیروز گردد.

حمله تازه علیرضا دبیر به پولادگر: نه درکی از کشتی دارد و نه کار اجرا بلد است

به گزارش فدراسیون کشتی، بیستمین جلسه هیئت رئیسه فدراسیون کشتی صبح امروز با حضور اعضاء در محل سالن جلسات ساختمان شهید جعفر جنگروی (فدراسیون کشتی) برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور محمدرضا طالقانی، محمدجواد خسروی، امیر محسنی، عبدالمهدی نصیرزاده اعضای هیئت رئیسه، ابراهیم مهربان دبیر، هوشنگ محمودی خزانه دار، غلامعباس اکبرنژاد حراست و احسان فرید بازرس فدراسیون برگزار گردید، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی گزارش کاملی از روند کارهای اجرا شده در مدت 3 ماهه گذشته ارائه داد و برنامه های جاری و آینده فدراسیون را تشریح کرد.

در ادامه علیرضا دبیر با بیان اینکه بیش از 82 درصد مدال های ورزش ایران را کشتی کسب نموده است گفت: متأسفانه بار مدال آوری ورزش کشور را کشتی به دوش می کشد اما در زمان تقسیم بودجه، دریافتی فدراسیون کشتی به هیچ وجه با مدال آوری آن همخوانی ندارد.

دبیر ادامه داد: من مشکل شخصی با کسی ندارم اما در وزارت ورزش جریانی در پی این هستند که کشتی بالا نرود و تا کشتی می خواهد حرکت کند در پی زدن آن هستند، در حالی که کشتی جزئی از فرهنگ و میراث ایران است و همه باید برای اعتلای آن کوشش کنیم.

وی گفت: ما در 5 رده نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان تیم به مسابقات رسمی بین المللی اعزام می کنیم که اگر دو رشته آزاد و فرنگی را درنظر بگیریم ما در 10 رده تیم های ملی را به مسابقات اعزام می کنیم و برای آماده سازی همین تیم ها نیز احتیاج به برگزاری اردوهای چندماه است.

دبیر اضافه کرد: به عنوان مثال می گویم در تابستان 400 کشتی گیر در خانه های کشتی هر روز اردو داشتند و هزینه تغذیه، اسکان، مکمل و پوشاک ورزشی داشتیم همچنین آن باید هزینه اعزام، اعم از تهیه بلیت هواپیما، هزینه هتل و هزینه های ثبت نام را نیز به دلار و یورو پرداخت کنیم.

رئیس فدارسیون کشتی اظهار داشت: 115 قهرمان دنیا و المپیک را داریم که 305 مدال برای ورزش کشور کسب نموده اند و اگر به این جمع، دارندگان مدال های آسیایی و بازی های آسیایی را اضافه کنیم که تعداد آن چندین برابر خواهد شد.

وی ادامه داد: با این اوصاف بودجه کشتی با مدال آوری و افتخاراتش تطابق ندارد و به نظرم پولادگر درکی از کشتی ندارد و کار اجرا نیز بلد نیست و این ها یک گروه در وزارت ورزش هستند که ضد کشتی حرکت می نمایند و نمی توانند افتخارات کشتی را ببینند. من به آن ها می گویم خُب شما چرا حسادت می کنید، بیایید و مثل کشتی شوید.

رئیس فدراسیون کشتی توضیح داد: کشتی موتور محرک ورزش ایران است، هر زمان که کشتی نتیجه گرفته سایر رشته ها نیز بالا آمده اند و هر زمان که کشتی افت نموده ورزش ایران افت نموده است.

دبیر در خصوص ساخت و سازهای اجرا شده گفت: این از لطف خدا بوده است، وزیر ورزش روسیه به همراه اسماعیل احمدی که خدا رحمتش کند چند هفته پیش از امکانات کشتی بازدید نموده بودند و دکتر سجادی به من گفته بود که وزیر ورزش روسیه پس از تماشا امکانات کشتی کشور واقعا شگفت زده شده بود و بیان نموده بود که نصب سردیس و تصاویر شهداء در کمپ تیم های ملی، نشان می دهد که فدراسیون کشتی نه از نظر جسمی و فنی، بلکه از نظر روحی نیز بر روی قهرمانان خود کار می نماید و این به موفقیت آن ها بسیار یاری می نماید.

دبیر با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان هنوز جوایز سال 1400 کشتی گیران را نداده گفت: دلار در آن موقع 25 هزار تومان بود و وزارت ورزش نیز جوایز را به صورت سکه پرداخت نمی نماید و یک مصوبه ریالی برای آن دارد که مثلا به قهرمان دنیا ما 80 میلیون تومان جایزه می دهند و الان که دلار نزدیک به 60 هزار تومان شده، دیگر آن پول ارزشی ندارد.

وی ادامه داد: ما باید خودمان عایدی داشته باشیم تا بتوانیم با مصوبه هیئت رئیسه جوایز میلیاردی به قهرمانان خود بدهیم، چرا که این کار باعث انگیزه در ورزشکاران می گردد و کشتی گیری که جوایز خود را به موقع دریافت نکند، انگیزه ای برای کار کردن ندارد.

وی ادامه داد: هیئت رئیسه ما و مصوبات آن قوی است و ما برای کار قدرت عمل زیادی داریم. من برای مدتی مهمان کشتی هستم اما تا روزی که در خدمت کشتی هستم تمام کوششم را برای بزرگی آن می کنم تا یک الگو برای سایرین باشیم.

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص چرخه انتخابی گفت: خدا رو شکر دو سالی است که چرخه قانونمندی در کشتی داریم و هیچ کشتی گیری نمی تواند بگوید که حق من خورده شده و طبق آن چرخه اگر حقی از کسی ضایع گردد می تواند شکایت کند.

دبیر ادامه داد: چرخه ما 7 ماه زمان می برد تا کشتی گیران دریک آمادگی نسبی قرار بگیرند و زمان ورود هر کشتی گیر در چرخه تعیین است، تیم های ما تا به امروز به چندین تورنمنت اعزام شده اند و در حال حاضر هم تیم های آزاد و فرنگی نیز راهی بلغارستان شده اند.

دبیر توضیح داد: در جام دنیای باید شرکت می کردیم و در ادامه در مسابقات قهرمانی آسیا می بایست شرکت کنیم چراکه اتحادیه دنیای قانونی دارد که اگر در این مسابقات شرکت نکنیم، نمی توانیم در رقابت های دنیای و در پی آن در بازی های المپیک حضور داشته باشیم و به همین دلیل باید تیم های ما به این رقابت ها اعزام شوند و این نیز خود یک هزینه اضافی برای ما است. به نظر من سطح مسابقه ای مانند یاریگین بسیار بالاتر از مسابقات قهرمانی آسیا است و شرکت کشتی گیران ما در این مسابقات به نفع آن ها است و مسابقات قهرمانی آسیا برای کشتی ایران آورده ای ندارد.

دبیر توضیح داد: مسابقات جام باشگاه ها نیز به وسیله اسپانسر انجام شد و تمامی هزینه های آن با بانک شهر بود و ما فقط خوابگاه و اسکان را دادیم. اما این مسابقات برای قهرمانان ما از نظر مادی منفعت داشت و برای همین با برگزاری آن موافقت کردیم، البته حمایت بانک شهر از کشتی نیز قابل تقدیر است و آن ها نیز از این همکاری راضی بوده اند.

وی ادامه داد: در چند سال پیش لیگ کشتی بسیار کم رنگ شده بود و کشتی گیران از منفعت مالی کمی برخوردار بودند اما خوشبختانه آقای نصیرزاده در لیگ خوب کار کرد و در حال حاضر لیگ پول ساز نیز شده است. بعنوان مثال حسن یزدانی امسال در لیگ توانست قراردادهای میلیاری ببندد و کار باید به شکلی باشد که قهرمانان کشتی منفعت بسیار خوبی از لیگ ببرند.

رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه در بدو ورودش به فدراسیون بیش از 200 هزار فرانک به اتحادیه دنیای بدهکار بودیم اما در حال حاضر مبلغ خوبی از اتحادیه طلبکار هستیم گفت: به علت اینکه نمی توانیم مراودات مالی با اتحادیه داشته باشیم، جوایز کشتی گیران بعنوان طلب فدراسیون کشتی محسوب می گردد و خودمان معادل دلاری آن را به کشتی گیران اهداء می کنیم، بعنوان مثال 70 هزار دلار جایزه فرنگی کاران بود که فدراسیون پرداخت کرد و این طلب فدراسیون از اتحادیه شد و این مبالغ در مسابقاتی که اتحادیه دنیای برگزار می نماید، بعنوان حق شرکت و هزینه های هتل از حساب ما کم می گردد.

دبیر دیگر اقدامات فدراسیون را چاپ کتاب شهداء و قهرمانان کشتی مطرح کرد و گفت: تا روزی که در کشتی هستم کتاب شهدای کشتی گیر چاپ می گردد و تمامی هزینه های آن نیز خارج از بودجه کشتی است. نحوه نگارش این کتاب ها نیز با ادبیات عامیانه و کشتی گیری است تا گیرایی لازم را داشته باشد و اگر بچه های ما با خواندن این کتاب ها، متدین و خداترس شوند از خلاف دوری می نمایند و به جای 4 مدال، 8 مدال می گیرند.

وی ادامه داد: در کنار آن، کتاب قهرمانان کشتی نیز در حال نگارش است و در حال حاضر چاپ کتاب سید علی اکبر حیدری دارنده مدال برنز المپیک در دستور کار قرار گرفته است و در ادامه نیز کتاب سایر قهرمانان نیز چاپ می گردد.

رئیس فدارسیون کشتی با اشاره به اینکه جایگاه کشتی در رسانه بسیار پایین بود گفت: پیش از اینکه وارد کشتی شوم جایگاه کشتی در رسانه پایین بود و قهرمانان کشتی را کمتر کسی می شناخت و بیشتر نام قهرمانان دهه های گذشته در فکر مردم مانده بود، اما خدا را شکر در حال حاضر مسابقات از رسانه ملی پخش می گردد و مدال آوری در بین قهرمانان نیز زیاد شده، کشتی گیران زیادی ستاره شده اند و امیدوارم که این موضوع تأثیر خود را بر روی سایر جوان ها بگذارد و در آینده ستاره های بیشتری در کشتی داشته باشیم.

دبیر با بیان اینکه عملکرد سالانه فدراسیون در سال 96 حدود 27 میلیارد تومان، در سال 97، 31 میلارد تومان و در سال 98 نیز 38 میلیارد تومان بود گفت: خوشبختانه عملکرد مالی فدراسیون در سال 99 به 54 میلیارد تومان رسید و این عملکرد ر سال 1400، 131 میلیار تومان شد و در امسال نیز عملکرد ما به250 میلیارد تومان می رسد و سال بعد باید عملکردی بالای 300 میلیارد تومان داشته باشیم تا چرخ کشتی بچرخد.

اعضای هیئت رئیسه در این جلسه نیز با بیان اینکه کارهای اجرا شده در کشتی ماندگار خواهد بود و کشتی در حوزه نشاط اجتماعی عملکرد بسیار خوبی داشته است، اضافه کردند: امکاناتی که فراهم شده برای کشتی کشور است و امیدواریم نفراتی که در آینده این امکانات در اختیارشان قرار می گیرد، ادامه دهنده راه فدراسیون کنونی باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2405

به "حمله تازه علیرضا دبیر به پولادگر: نه درکی از کشتی دارد و نه کار اجرا بلد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله تازه علیرضا دبیر به پولادگر: نه درکی از کشتی دارد و نه کار اجرا بلد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید