نکاتی برای داشتن سفر خاطره انگیز

به گزارش تور ایتالیا ارزان، در نگاه کلی، عده ای چندان رابطه خوبی با سفر ندارند و در صورت سفرکردن نیز این کار را به اجبار بچه ها و خانواده انجام می دهند. اما باید بدین نکته نیز توجه داشت که تمام سفر ها کسل کننده نیستند و در اغلب شان امکان لذت بردن از تمام بخش های سفر وجود دارد. اما رسیدن به این لذت نیازمند توجه به نکات زیر است:

نکاتی برای داشتن سفر خاطره انگیز

سعی کنید از تمام جاذبه های مقصد در کوتاه ترین زمان ممکن بازدید کنید

بسیاری از سفر ها در شرایطی انجام می گردد که در هر شهر تنها مدت محدودی می مانیم و به همین علت نباید در سفر ها این عقیده را داشت که به تماشا فلان جاذبه تاریخی نخواهیم رفت. یک نقشه به دست بگیرید و تمام جاذبه های شهر را بازدید کنید (با انجام این کار بعد از اینکه از سفر بازگشتید، حسرت نخواهید خورد). بعضی افراد در طول سفر ها سعی دارند تا خود را با فرهنگ مردم محلی همگام نمایند اما باید به این نکته توجه داشته باشند که هدف آن ها از سفر این نبوده است و باید تمام کوشش خود را برای بازدید از همه جاذبه های گردشگری انجام دهند.

با وجود اینکه پول یکی از مهم ترین بخش ها در طول سفر است، اما چندان نگران این موضوع نباشید. اگرچه هزینه حمل ونقل یکی از بالاترین هزینه ها در هر سفر است اما اگر تمام هزینه ها را کنترل کنید، در این صورت به مسئله ای برنخواهید خورد.

کوله پشتی به همراه داشته باشید

سعی کنید در سفر های خود به جای چمدان از کوله پشتی بهره ببرید. انجام این کار باعث می گردد تا در سریع ترین زمان ممکن بخشی از احتیاج های خود را رفع سازید. در سفر ها هیچ فردی نمی داند که چه اتفاقی ممکن است پیش رو باشد و برای همین کوله پشتی انتخاب مناسبی برای افزایش آمادگی در طول سفر است. البته قبل از سفر خوب فکر کنید که چه وسایلی را باید با خود به همراه ببرید و در کوله پشتی خود جای دهید. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای مثال از هر جای دنیا می توان خمیردندان خریداری کرد. در مورد هزینه و زمان کافی برای تکمیل کوله پشتی نیز نگران نباشید و با آرامش آن را تکمیل کنید. حتما یک دوربین چشمی نیز در آن قرار دهید تا در فرصت های مناسب بتوانید به تماشای پرندگان بنشینید.

کتاب های راهنما را نباید فراموش کنید

در طول سفر هرگز اجازه ندهید خودشیفتگی تان بر موضوع غلبه کند و خودتان برای پیدا کردن جاذبه های گردشگری وارد عمل شوید. با وجود اینکه مطالب جالبی در رمان ها در مورد سفر های ماجراجویان نوشته می گردد اما سعی کنید حتما برای سفرهایتان از کتاب های راهنما بهره ببرید. عدم استفاده از این راهنماها باعث می گردد که فرد به تمام موضوعات اطمینان کند و در نتیجه در رستوران هایی غذا بخورد که باعث مسمومیت یا مرگ وی می شوند. پس با این اوصاف بهتر است که یک کتاب راهنمای چاپ شده داشته باشید و توجه کنید که کتاب های مجازی چندان کارساز نیستند و ممکن است شما در مکانی دسترسی به اینترنت نداشته باشید و در این صورت کتابچه راهنما را نیز در اختیار نخواهید داشت.

نگران سلامتی تان نباشید

ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم برای زمانی است که در خانه هستید. تا به امروز خوردن کربوهیدرات ها به مدت حدود یک ماه هیچ کسی را نکشسته است. اما اگر فردی هستید که زیاد ورزش می کنید، امکان ورزش کردن در سالن ورزشی هتل ها نیز وجود دارد و از این طریق می توانید همچنان در طول سفر تناسب اندام تان را حفظ کنید. البته دویدن نیز باعث تناسب اندام تان خواهد شد.انجام این فعالیت در پارک یا اطراف شهر نیز هیجان انگیز است. البته برای هیجان بیشتر می توانید به کوهنوردی بروید و در کنار سرگرمی، تناسب اندام تان را نیز حفظ کنید. اما بدین نکته نیز توجه داشته باشید که شما سفر نموده اید و در خانه نیستید. در طول جهت هایی که برای بازدید از بخش های مختلف راه می روید، در واقع چربی های اضافی نیز از بین خواهند رفت، غیر از این است؟

برنامه ریزی نکنید

برنامه ریزی در سفر یکی از کسل نماینده ترین کارهاست ولی بدون آن نیز سفر ناکارآمد خواهد بود. اما اصلی ترین مزیت سفرکردن بدون برنامه این است که افراد می توانند هرکاری را که دوست دارند، انجام دهند. اگر هدف تان از سفر یک موضوع کاری است، در این صورت نیز همچنان امکان سرگرمی و سرگرم شدن وجود دارد و شما می توانید بعد از انجام کار های خود، مدتی را نیز به خوشی بگذرانید. اما اگر موضوع سفر سرگرمیی باشد، در این صورت هر کاری که دلتان می خواهد انجام دهید و از سفر خود لذت ببرید.

از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده نکنید

در طول سفر پیاده روی نکنید، زیرا ممکن است با انجام این کار به مسائل زیادی برخورد کنید. استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی نیز خود مسائل خاصی را به وجود می آورند که چندان جالب نیستند. برای مثال جهت های این نوع از وسایل حمل ونقل تاحدودی گیج نماینده هستند. با وجود اینکه استفاده از اتوبوس و مترو باعث می گردد که با مردم محلی و فرهنگ آن ها آشنا شوید اما در مقابل مجبور هستید با افرادی حرف بزنید که زبان تان را نمی دانند. البته استفاده از اتوبوس برای رفتن به فرودگاه ممکن است هزینه بسیار پایین تری از خودرو های کرایه ای داشته باشد اما در مقابل استفاده از تاکسی و خودرو های کرایه ای آسایش زیادی برای مسافران دارد و به سادگی و بدون گم شدن در شهر می توانند به مقصد مورد نظر خود برسند.

خودتان را برای اتفاقات نو آماده کنید

بسیاری از مردم بر این باور هستند که سفرکردن نیز مانند اقامت در خانه است و هیچ مسئله ای در مورد آسایش آن ها در طول سفر به وجود نخواهد آمد. پس اگر شما نیز بر این عقیده هستید، سعی کنید در سفرهایتان مواردی را که احتمال به هم زدن آسایش را دارد، امتحان نکنید. نگران موضوع های کوچک نباشید و آرامش خود را به آن ها ترجیح دهید. برای مثال چه مسئله ای دارد اگر با شلوار راحتی در لابی هتل حضور داشته باشید. لازم به ذکر است که هر فردی در شهر مقصد قصد آزار و اذیت شما را ندارد و در نتیجه آسوده خاطر باشید، اما همچنان از خطرات دور بمانید. مهم نیست که فلان موضوع چقدر جالب است، اگر احتمال خطرناک بودن آن را می دهید از آن دور بمانید. البته در طول سفر حتما به سایر افراد احترام بگذارید و هوس بازی هایی شبیه به Battlefield را در سرتان نداشته باشید تا با هر کسی جدال و دعوا کنید. روابط محبت آمیز موضوعی آرامش بخش در طول سفر است.

مراقب وسایل تان باشید

دالایی لاما (Dalai Lama) جمله معروفی دارد که می گوید در لحظه زندگی نکنید. بدین نکته توجه داشته باشید که اسمارت فون، تبلت، دوربین GoPro و GPS (موقعیت یاب) تازمانی در کنار شما خواهند بود که از آن ها مراقبت کنید. دنیا هرگز اگر وسایل خود را فراموش کنید، آن را به سوی شما بازنخواهد گرداند و باید خودتان آن ها را حفظ کنید. سعی کنید تا حد امکان در طول سفر ها کمتر از وسایل این چنینی بهره ببرید، اما در دنیای فعلی اگر هر از چندگاهی یک سلفی از خود در اینستاگرام منتشر نکنید در این صورت ممکن است دوستان تان نگران تان شوند.

قبل از آغاز سفر به تمام جزییات توجه کنید

ممکن است در سفر خود به یک منطقه، آنجا را دوست داشته باشید و بخواهید مدت بیشتری بمانید تا بخش های زیباتری را کشف کنید اما بهتر است چنین کاری را انجام ندهید زیرا باعث هدر رفتن وقت می گردد. برای مثال ممکن است در رستورانی که روز گذشته در آن شام خوردید با افرادی آشنا شده باشید که بسیار دوست داشتنی بودند و می خواهید دوباره با آن ها ملاقات داشته باشید در صورتی که باید از مکان های دیگری بازدید کنید.

دنبال برترین وسایل نباشید، مقرون به صرفه ترین ها را انتخاب کنید

با وجود اینکه کالاهای بسیار خوبی در همه جای دنیا وجود دارند اما همواره خرید چنین وسایلی به صرفه نیست و گاهی باید مقرون به صرفه ترین ها را بهره ببرید. برای مثال چقدر اهمیت دارد که کوله پشتی شما در طول سفر همانی باشد که در دوران دبیرستان استفاده می کردید. یک نمونه عالی از وسیله ای اگر 300 دلار باشد، امکان خرید نمونه های مقرون به صرفه قیمت آن با 29.99 دلار وجود دارد.

در ادامه این مقاله از خبرنگاران نکاتی را مطرح می کنیم که با رعایت آن ها در طول سفر، تجربه ای به یادماندنی خواهید داشت. البته توجه داشته باشید که ممکن است بعضی از نکاتی که در ادامه آمده اند برخلاف نکات ارایه شده فوق باشند و علت این موضوع نیز براساس اهداف هر فردی در سفر است. نکات زیر برای افرادی ارایه شده اند که در سفر خود به دنبال آرامش هستند.

1- به آرامی سفر کنید

بعضی از مردم دوست دارند در کوتاه ترین زمان بیشترین استفاده را از سفر خود ببرند و از بخش های مختلف آن منطقه بازدید نمایند. اما باید توجه داشت که این گونه سفر ها در رده بندی ماجراجویانه قرار می گیرند و اگر هدفتان یک سفر آرام بخش است، در این صورت چنین کاری پیشنهاد نمی گردد و باید سفری آرام و به دور از شلوغی داشته باشید. سعی کنید حدود 2 تا 4 هفته در منطقه مورد نظر بمانید یا یک شهر را به عنوان مقصد اصلی انتخاب کنید و از آن به سفر های یکروزه بروید. انجام این کار باعث می گردد که مدت زیادی از سفرتان در راه ها و درون اتوبوس و قطار سپری نگردد.

2- وسایل سبک بردارید

به ناچار باید در هر سفری وسایل ضروری را با خود حمل کرد و به طور حتم نیز در طول سفر به آن ها احتیاج خواهیم داشت اما سعی کنید وسایل کم و البته ضروری را با خود بیاورید تا هم وزن ساک یا کوله پشتی تان کم باشد و هم بتوانید احتیاجهایتان را رفع سازید.

3- کتاب های راهنما را فراموش کنید

اگر می خواهید سفری آرامش بخش و آسوده داشته باشید، کتاب های راهنما را رها کنید و برای انتخاب برترین گزینه ها به وسیله مردم محلی و هتل ها وارد عمل شوید. آن ها برترین و البته مقرون به صرفه ترین فعالیت های سرگرمیی را معرفی خواهند کرد. اما اگر مایل به این کار نیستید، بهتر است کتاب های هدایت را مطالعه کنید که به وسیله گردشگر ها نوشته شده اند. زیرا این کار شما را از تله هایی که برای گردشگران ساخته شده اند، دور خواهد نمود. همان طور که می دانید در شهر های گردشگرخیز اقدامات زیادی برای دریافت هزینه های مختلف از گردشگران صورت می گیرد - مترجم

4- ورزش کنید

بهتر است در طول سفر هایتان زمانی را نیز برای ورزش کردن قرار دهید. زیرا این کار باعث خواهد شد که اندورفین بدن شما افزایش یابد و انرژی بیشتری داشته باشید و با این کار تجارب بهتر و لذت بخش تری از سفرتان به دست خواهید آورد. برای ورزش کردن نیز احتیاج نیست که در یک سالن زیبا و مدرن ورزش کنید، بلکه می توان در هر جایی ورزش کرد. البته به رژیم غذایی تان نیز توجه کنید. زیرا اغلب مردم در سفر ها غذای بیشتری می خورند و در بسیاری از شهر ها نیز غذاهای محلی بسیار لذیذ و جالب هستند که این موضوع نیز باعث افزایش اشتهای گردشگران می گردد.

5- اگر سفری کوتاه دارید، با برنامه پیش بروید

قبل از سفر باید توجه داشته باشید که به چه مدت تصمیم دارید در آن منطقه ساکن شوید. در سفر ها سعی کنید صبح زود از خواب بیدار شده و به سراغ ورزش و سپس گردش بروید. برای سفر های کوتاهی که در آخر هفته ها اتفاق می افتد، حتما با زمان بندی پیش بروید و برای گردش، استراحت، غذا خوردن و موارد مشابه برنامه از پیش مشخص شده داشته باشید.

6- تا حد ممکن پیاده روی کنید

یکی از برترین کار ها در هر سفری قدم زدن در بخش های مختلف آن شهر است. برای انجام این کار راه های زیادی وجود دارد که برترین آن ها استفاده از نقشه گوگل برای یافتن جهتی مناسب برای پیاده روی است. در بعضی از شهر ها تور های پیاده روی وجود دارد که می توانید به وسیله آن ها وارد عمل شوید و این نوع از گردش نیز هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت و در مقابل دوستان نوی نیز پیدا خواهید کرد. به دست آوردن اطلاعاتی از تاریخ و فرهنگ شهر و شنیدن اطلاعاتی جزیی در مورد آن، مواردی است که این نوع از پیاده روی ها را هیجان انگیز می نماید.

7- تجربه های نوی را امتحان کنید

در هر سفری اتفاقات متفاوتی می افتند که دیگر حس و حال آرامش خانه را ندارند و به همین علت باید خودتان را برای تجربه های نو آماده کنید. عادت کردن به انجام کار های مختلف در روز موضوع خوبی است اما در طول سفر باعث می گردد که سوالات مختلف و گاهی اوقات آزاردهنده ای در فکر تان ایجاد گردد. سعی کنید از مکان های مختلف و عجیب بازدید کنید زیرا انجام چنین کاری خاطرات و تجربه های جالبی را در فکر تان ثبت خواهد نمود. با وجود اینکه هیجان در هر سفری دوست داشتنی است اما حتما مراقب سلامتی خود باشید و از خطرات دور بمانید.

8- در لحظه زندگی کنید

بسیاری از افراد در طول سفر های خود از تلفن همراه و دستگاه های مشابه استفاده می نمایند اما باید توجه داشت که سفر خود لذت خاصی دارد و نباید آن را با استفاده از دستگاه های ارتباطی مختلف خراب کرد. لازم به ذکر است که در هر روز از سفر تنها چند دقیقه احتیاج به موبایل خواهید داشت تا ارتباطات مختلف تان را برقرار سازید. برای پرکردن زمان های خالی تان نیز می توانید به وسیله مطالعه وارد عمل شوید و در قطار و اتوبوس ها کتاب بخوانید.

9- برنامه ای جامع اما انعطاف پذیر داشته باشید

با وجود اینکه بسیاری از افراد با برنامه ریزی رابطه چندان خوبی ندارند اما این کار باعث می گردد که بتوانید در طول سفر هزینه های کمتری داشته باشید و البته از سردرگمی در جهت های مختلف نیز دور بمانید. سعی کنید در طول سفر های تان با برنامه پیش بروید اما اگر یک فرصت مناسب برای سرگرمی یا هر کار دیگری پیدا کردید حتما در برنامه خود تغییراتی را ایجاد کنید و در واقع برنامه ای انعطاف پذیر داشته باشید.

10- وسایل مناسب بخرید

در سفر یکی از اصلی ترین موضوعاتی که وجود دارد این است که هر فرد باید وسایل مناسبی را انتخاب کند. استفاده از کفش های پیاده روی و استاندارد مثال خوبی برای این موضوع است. اگر کفش شما مقدار پایتان نباشد یا کوله پشتی طراحی خوبی نداشته باشد، در این صورت در طول سفر چندان راضی نخواهید بود. البته این بدان معنا نیست که باید همواره کالا های گران قیمت و عالی بخرید. بلکه به این معناست که باید پول تان را به درستی بهره ببرید. اگر روی کالای مناسبی سرمایه گذاری کنید، در این صورت سالیانه متوالی از آن استفاده خواهید کرد.

سفر بخشی از زندگی هر فردی است که با رعایت نکات مختلف در این زمینه، سفر کردن نیز تجربیات خوبی را در فکر فرد ثبت خواهد نمود. هر کاربری با در نظر داشتن نکات موجود در این مقاله می تواند سفری دل پذیری را تجربه کند. شما برای بهبود تجربیات سفر های تان چه نکاتی را رعایت می کنید؟ این نکات را با ما و کاربران خبرنگاران به وسیله بخش دیدگاه ها در میان بگذارید.

منبع:ramblingmandie

منبع: کجارو
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2280

به "نکاتی برای داشتن سفر خاطره انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای داشتن سفر خاطره انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید