مینو محرز: ساخت واکسن کرونا از سوی روسیه نمایشی است

به گزارش تور ایتالیا ارزان، این روز ها در دنیا بیش از 140 مرکز تحقیقاتی در حال کوشش برای ساخت واکسن ویروس کرونا هستند، اما در میان آن ها کشور روسیه اعلام نموده که ممکن است زودتر از زمان مورد انتظار بتواند به واکسن موردنظر برای مقابله با کرونا دست یابد و محتمل است این واکسن به زودی فراوری انبوه گردد.

مینو محرز: ساخت واکسن کرونا از سوی روسیه نمایشی است

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

صبح نو در ادامه نوشت: ساخت واکسن کرونا در روسیه از ماه تیر بر سر زبان ها افتاد و حرف و حدیث های زیادی هم به دنبال خود داشت؛ از بلوف زنی روسیه تا سرقت اطلاعاتی کشور انگلستان توسط هکر های روس. به هر حال روسیه ادعا دارد که آزمایشات بالینی پیروز بوده و واکسن به فراوری نهایی و انبوه سازی نزدیک است؛ اما مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا، ادعای روس ها را درباره ساخت واکسن رد نموده و می گوید: هنوز هیچ واکسنی تاییدیه مراجع بین المللی را نگرفته است.

اوایل تیر بود که روسیه از ساخت واکسن کرونا در این کشور اطلاع داد و بلافاصله بعد از آن آزمایشات بالینی آغاز شد. پس از آزمایش این واکسن روی گروهی از داوطلبان و نتایج پیروزیت آمیز واکسن، گروه دوم داوطلبان نیز دوز مشخصی از این واکسن را دریافت کردند و نتایج نهایی نشان داد که هر دو گروه با جنسیت متفاوت و در سنین مختلف، در برابر ویروس کرونا، ایمنی پیدا نموده اند.

به گفته وی، گروه اول داوطلبان روز چهارشنبه، 25 تیر با سلامتی و ایمنی کامل در برابر کرونا بیمارستان وزارت دفاع را ترک کردند و گروه دوم نیز 30 تیرماه جاری مرخص شدند. آنجا بود که دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه با قاطعیت خاطرنشان کرد روسیه از جمله کشور هایی است که به فراوری نهایی و انبوه واکسن کرونا بسیار نزدیک شده است.

بعد از آن، مقامات روسی خاطرنشان کردند واکسن موجود پس از تحقیقات فشرده و آزمایش بالینی روی انسان، توانسته است ایمنی در برابر ویروس کرونا را به اثبات برساند. این آزمایش ها توسط وزارت دفاع روسیه، مرکز تحقیقات همه گیرشناسی و میکروب شناسی گامالیا و دانشگاه سیچنووای مسکو در بیمارستان نظامی پایتخت این کشور انجام گرفته است.

25 مرداد، زمان ارائه واکسن به روس ها

این روز ها روس ها خبر های امیدوارنماینده ای در دنیا منتشر می نمایند، اما هنوز معلوم نیست می توان به این اخبار دلخوش بود یا نه؟ نخست وزیر روسیه به تازگی خاطرنشان کرد است: چهار واکسن کرونای ساخت روسیه تأثیرات مصونیت بخشی خود را نشان داده اند. خبرگزاری دولتی ریانووستی نیز اعلام نموده است: واکسن کرونا روز 15 اوت (25 مرداد) در دسترس مردم روسیه خواهد بود.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام روس و بدون اشاره به نام و مقام وی نوشته است: انتظار می رود واکسن کرونا که مرکز گامالیای مسکو (وابسته به وزارت بهداشت روسیه) ساخته است روز های 12-10 اوت (22-20 مرداد) ثبت گردد. به گفته این مقام روس، در زمان حاضر واکسن کرونا به مرکز پژوهش های کارشناسی تحویل شده است و در صورتی که مطابق برنامه پیش برود، وزارت بهداشت روسیه مدرک ثبت می دهد و پس از آن مدارک برای کسب مجوز به سازمان حمایت از مصرف نمایندگان روسیه تحویل خواهد شد و با این مجوز، واکسن در دسترس مردم خواهد بود.

لازم به ذکر است طبق گفته شعبه آموزشگاه علوم روسیه در سیبری، آزمایشگاه میخواهد هم ویروس را مورد مطالعه قرار دهد و هم اینکه چرا بعضی افراد از نظر ژنتیکی برای دریافت آن مستعدتر هستند. همچنین مطالعات عوارض بعد از واکسیناسیون را نیز پیش بینی خواهند کرد. هنوز معلوم نیست واکسن ساخت روسیه به تأیید مراجع بین المللی خواهد رسید یا نه، اما ملیتا وینوویچ نماینده سازمان بهداشت دنیای در روسیه خاطرنشان کرد که این سازمان از اطلاعات منتشره در عرصه دنیای درباره نتیجه آزمایشات به روی واکسن های روسی استقبال می نماید.

دستبرد به تحقیقات کرونا در غرب

زمزمه هایی مبنی بر دزدی اطلاعات روسیه از کشور های دیگر وجود دارد. مقام های امنیت مجازی در بریتانیا گفته اند که هکر های روسی در کوشش هستند به تحقیقات علمی مرتبط با ویروس کرونا در غرب دسترس پیدا نمایند. گفته می گردد که دستگاه امنیتی روسیه پشت این کوشش قرار گرفته است. آقای دیمیتریو، رئیس بنیاد روسی سرمایه گذاری های تحقیقی در پاسخ به سوالی درباره اتهام زنی کشور های غربی علیه مسکو در ارتباط با عملیات سایبری و هکری برای سرقت اطلاعات ساخت واکسن از انگلیس، کانادا و آمریکا گفت: ما بسیار از شنیدن این خبر متعجب شدیم، چون این اتهام زمانی مطرح شد که ما از توسعه و پیشرفت تحقیقات مان در زمینه فراوری واکسن کرونا اطلاع دادیم.

واکسن روسی تأیید مراجع بین الملل را ندارد

شاید با خواندن این گزارش هنوز متوجه نشده باشید که آیا باید به واکسن فراوریشده توسط روس ها امیدوار باشیم یا نه، هر چند ساخت این واکسن سر و صدای زیادی نموده و به گفته مقامات روسیه آزمایشات بالینی را هم پشت سر گذاشته است؛ اما به گفته خانم دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا، روس ها در زمینه ساخت واکسن هنوز پیروز نشده اند و این یک نمایش است.

او می گوید: متاسفانه محصولاتی که روسیه به عنوان واکسن کرونا فراوری نموده، هنوز مورد تأیید مراجع بین المللی قرار نگرفته است.

محرز با بیان اینکه برای قبول پیروزیت یک واکسن باید یکی از سه مرکز معتبر دنیا آن را تأیید کند، می گوید: سازمان بهداشت دنیای یا سازمان غذا و داروی آمریکا یا اتحادیه اروپا باید واکسن ساخت روسیه را تأیید نمایند که تا به حال این اتفاق نیفتاده است.

او ادامه می دهد: تمام دنیا از جمله ایران برای ساخت واکسن کرونا در کوشش هستند، اما اینکه روسیه ادعا بر پیروزیت می نماید جای سوال دارد و باید بپرسیم این کشور تأیید کدام سازمان بهداشت بین المللی را گرفته است.

محرز می گوید: آنطور که من پیش بینی می کنم و تحقیقات دنیای نشان می دهد هیچ واکسنی تا اواخر سال 2020 به بازار نمی آید. به گفته او امکان ندارد ایران از واکسن ساخت روسیه استفاده کند چراکه ایمن بودنش اثبات نشده است. محرز می گوید: حتی برای تهیه واکسن آنفلوآنزا هم تا تأیید سازمان بهداشت دنیای را نداشتیم، آن را به کشور وارد نکردیم.

این متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا می گوید: به نظر من کشور های دیگری هستند که در فراوری واکسن کرونا از روسیه بسیار جلوتر هستند و هنوز در مراحل آزمایش به سر می برند. ساخت واکسن نهایی کرونا در روسیه یک ادعا بیشتر نیست.

اگرچه انتشار خبر مربوط به فراوری واکسن کرونا و عرضه آن به بازار در ظاهر خبر دلگرم نماینده ای است، اما اگر این خبر واقعیت هم داشته باشد، باید به این امر توجه کرد که در شرایط فعلی بهترین ابزار برای مقابله با ویروس منحوس کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های کاربردی و سهل، چون استفاده از ماسک، شستن دست ها و نیز رعایت فاصله اجتماعی است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1327

به "مینو محرز: ساخت واکسن کرونا از سوی روسیه نمایشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: ساخت واکسن کرونا از سوی روسیه نمایشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید