شیطان برجام را می جود

رئیس جمهور آمریکا در آستانه سالگرد خروج از برجام دور تازه ای از تحریم ها علیه ایران را کلید زد؛ تحریم هایی که به وضوح قلب توافق هسته ای را نشانه رفته و در تلاش است سایر اعضای باقیمانده در برجام را نیز به نقض توافق بکشاند.

شیطان برجام را می جود

اروپا حالا بر سر یک دوراهی قرار گرفته؛ یا بر سر قول و قرارش بماند یا شریک جرم ترامپ در نقض برجام شود. از طرفی دولت آمریکا امیدوار است با تصمیم جدید، ایران مرتکب نقض برجام شود. بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا بخش هایی از برنامه هسته ای ایران را که مورد تحریم قرار گرفته است مطرح کرده و نوشته: از روز شنبه کمک به گسترش تأسیسات هسته ای بوشهر ایران به بیش از واحد رآکتور موجود مورد تحریم قرار می گیرد. علاوه بر این، فعالیت برای انتقال اورانیوم غنی شده به بیرون از ایران برای تبادل آن با اورانیوم طبیعی مورد تحریم قرار می گیرد.

در تهران نخستین واکنش را علی لاریجانی، رئیس مجلس و عضو هیأت نظارت بر برجام نشان داد و گفت که ایران طبق برجام می تواند آب سنگین تولید کند و طبق این توافق خلافی مرتکب نشده است. پس ما کار غنی سازی را انجام می دهیم؛ می خواهید بخرید یا نخرید. او در عین حال تصمیم تازه ترامپ را جنگ روانی علیه ایران بیان کرد. از سوی دیگر شبکه سی ان ان اعلام کرد: بحث های داخلی دولت ترامپ موجب نگرانی مقامات مسئول امور خارجه این کشور شده و آنها در هراس هستند لغو معافیت ها باعث ترغیب ایران به خروج از برجام شود.

در همین خصوص، انجمن کنترل تسلیحات آمریکا اعلام کرد: عدم تمدید معافیت ها، اولویت های عدم گسترش تسلیحات آمریکا را به خطر می اندازد و منجر به فروپاشی برجام می شود. تحریم های تازه آمریکا در حالی مطرح شده که براساس متن برجام به مدت 15سال، رآکتور آب سنگین دیگر با انباشت آب سنگین در ایران نخواهد بود و همه آب سنگین اضافی برای صادرات در بازارهای بین المللی عرضه خواهد شد. همچنین براساس ماده 57برجام مقادیر اضافه بر 300کیلو اورانیوم غنی شده ایران، براساس قیمت های بین المللی، به فروش رسیده و به خریدار بین المللی تحویل داده خواهد شد، یا به سطح اورانیوم طبیعی ترقیق می شود.

در متن برجام پیش بینی شده که با راه اندازی بانک سوخت آژانس در قزاقستان ایران ممکن است مازاد اورانیوم غنی شده خود را در آنجا به فروش برساند. در بیانیه آمریکا همچنین آمده است: ایران باید تمام فعالیت های دارای حساسیت اشاعه تسلیحات هسته ای ازجمله غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و ما اقداماتی را که ادامه یافتن این نوع غنی سازی را پشتیبانی کنند نخواهیم پذیرفت. ما همچنین دیگر اجازه نخواهیم داد تا ایران آب سنگین مازادی را که تولید کرده انبار کند؛ آب سنگین از این نوع نباید به هیچ طریق در ایران وجود داشته باشد.

  • تله ترامپ برای چین، روسیه و انگلیس

ناظران بر این باورند که ترامپ پس از خروج از برجام یک طراحی متفاوت درنظر گرفته تا سایر اعضای باقیمانده در برجام نتوانند تعهدات خود را انجام دهند، چون براساس برجام بازطراحی رآکتور اراک تعهد چین با مدیریت انگلیس است و خروج اورانیوم نیز بر عهده روسیه بوده و علاوه بر این تاکنون آب سنگین ایران توسط برخی طرف های برجام ازجمله آمریکا و روسیه به فروش رفته است.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: مایک پمپئو علاوه بر این اقداماتی را انجام داد که به پروژه هایی که توان ایران را برای از سر دریافت برنامه تسلیحات هسته ای خود محدود می کند، اجازه ادامه یافتن می دهد. وزیر خارجه آمریکا همچنین درخواست خود را مبنی بر اینکه ایران باید غنی سازی هسته ای را متوقف کرده و هیچ گاه به دنبال دستیابی به بازیافت پلوتونیوم نباشد، اعلام کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام در 18اردیبهشت سال 97ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرد بدون اینکه از مواهب اقتصادی برجام استفاده کند و به نظر می رسد ترامپ در طراحی جدید می خواهد قلب توافق هسته ای که به رسمیت شناختن برنامه هسته ای ایران بوده را مورد حمله قرار دهد.

  • ترامپ می خواهد ایران را تحریک کند

ظریف در مصاحبه با لوبلاگ با اشاره به اقدامات آمریکا علیه ایران بیان کرد: دولت ترامپ در پی تحقق سیاست تحریک ایران با سناریوهای مختلف است. یکی از فاکتورهای این سیاست تلاش برای خروج ایران از برجام است. سناریوهای شوم تری نیز وجود دارد. من نمی خواهم کسی را تهدید کنم اما درصورت نزاع در منطقه هیچ کسی از آن مصون نخواهد بود. وزیر خارجه اضافه کرد: نگاه ما به آمریکا، نگاه به حزب جمهوریخواه و دمکرات نیست. بلکه نگاه به یک دولت است که باید جدی و با حسن نیت باشد. هر کسی در واشنگتن بر مسند قدرت باشد باید ثابت کند که در اجرای برجام جدی است. ظریف یک بار دیگر از بی عملی اروپا در قبال برجام انتقاد کرد و گفت: اروپا تنها چیزی حدود 10 درصد از تعهدات برجامی خود در قبال ایران را انجام داده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 26 تیر 1398 شناسه مطلب: 237

به "شیطان برجام را می جود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیطان برجام را می جود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید