انگلیس اجرای رأی دادگاه لاهه توسط آمریکا را پیگیری می نماید

به گزارش تور ایتالیا ارزان، فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری ایران، رأی هفته گذشته دادگاه لاهه را یک دستاورد مهم و پیروزی اخلاقی برای ایران برشمرد و با اشاره به تمایل لندن برای مستثنا شدن کالاهای ضروری از فهرست تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: این مساله را با آمریکا پیگیری خواهیم کرد.

انگلیس اجرای رأی دادگاه لاهه توسط آمریکا را پیگیری می نماید

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

لرد نورمن لامونت که ریاست اتاق بازرگانی انگلیس و ایران را نیز بر عهده دارد روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، رأی دیوان دادگستری بین المللی لاهه را برای انگلیس مایه دلگرمی دانست و اضافه کرد: اگرچه دولت آمریکا تعهد داده که برای صادرات اقلام ضروری مانعی ایجاد نمی نماید، اما در عمل این دیده نمی گردد.

وی اضافه کرد: بایستی اطمینان حاصل کنیم که این کالاها مستثنا هستند و به وسیله گفت وگو با وزرا کوشش خواهم کرد تا تعهدات آمریکا برای عدم ایجاد مانع در جهت کالاهای ضروری عملی گردد.

لامونت در پاسخ به این سؤال که آیا انگلیس مایل است آمریکا را برای قبول نظر دادگاه تحت فشار بگذارد گفت: به نظر من انگلیس خیلی مایل است که اقلام ضروری (بشردوستانه) مستثنا شوند. نمی دانم این معنی اش اعمال قدرت برای پایبندی به رأی دادگاه باشد، ولی می دانم این مساله را پیگیری خواهد نمود.

دیوان دادگستری بین المللی لاهه چهارشنبه گذشته نتیجه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا را گفت و گفت که تحریم های آمریکا خسارت اقتصادی، به خصوص در صنعت هوانوردی به ایران وارد نموده و به دلیل تحریم ها، تهیه غذا و دارو سختتر شده و بانک ها مشغول خارج کردن دارایی خود از کسب وکارهای ایران هستند.

دیوان لاهه رأی داد که آمریکا باید طبق معاهده مودت بین ایران و آمریکا در سال 1995 تمامی موانع ناشی از تحریم های 15 مرداد در مورد صدور دارو، وسایل پزشکی، مواد غذایی و هواپیما را به ایران برداشته و تضمین دهد تا تراکنش های اقتصادی مربوطه به این رأی امکان پذیر باشد.

هرچند آمریکا اعلام نموده است که از پیمان مودت با ایران خارج می گردد اما کارشناسان بر این باورند که قرار صادرشده از سوی دادگاه، تا یک سال پس از تصمیم آمریکا به خروج از این پیمان لازم الاجرا خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران که به تازگی از سفر به تهران بازگشته است در پاسخ به سؤالی درباره دستاوردهای سفرش گفت: هدف از این سفر گسترش روابط تجاری بین دو کشور بوده است. من به ایران رفتم تا شرح بدهم که به رغم اعمال تحریم ها (توسط آمریکا) دولت انگلیس در حال اجرا چه اقداماتی برای حفظ روابط تجاری است.

وی اشاره نمود که تبادل نظرهایی را در مورد یکی دو شرکت خصوصی که در ایران فعال هستند انجام داده و به طورکلی از برآیند سفرش ابراز رضایت کرد .

لامونت در پاسخ به این سؤال که آیا از نتیجه سفرش می توان نکته مثبتی را استخراج کرد گفت: فضای حاکم بر روابط تجاری تا حدودی سخت است. بااین حال روحیه ای بر فضا حاکم است که تمایل دارد عکس قضیه را وانمود کند.

وی ادامه داد: قبل از پاره شدن برجام توسط ترامپ، تجارت انگلیس با ایران سالی بین 15 تا 20 درصد رشد می کرد اما اکنون تعدادی از شرکت ها درباره ادامه فعالیت های خود در ایران تجدیدنظر نموده اند، بعضی به طور کامل خارج شده و مابقی فعالیت های خود را تعلیق نموده اند.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران بیان کرد: دولت انگلیس به همراه دولت های عضو اتحادیه اروپا به سختی در کوشش است تا جهتهای ویژه ای برای حمایت اقتصادی از تجارت با ایران و به ویژه برای پرداخت بهای صادرات ایران ایجاد کند.

وی اعلام نمود: روش های اتخاذشده به آگاهی دولت ایران نیز رسیده و امید است که بتوان روابط تجاری را ادامه داد.

لامونت در مورد اینکه تا چه حد نسبت به این روش ها خوش بین است پاسخ داد: این روش ها البته مفید خواهند بود و نباید فراموش کرد که برای جا افتادن این روش ها و سازوکارها، مدتی زمان ضروری است.

وی هدف از سازوکارهای جدید اقتصادی را ایجاد راه حلی برای ادامه فعالیت سیستم بانکی و همچنین تسهیل پرداخت بهای نفت صادراتی ایران بیان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران در پاسخ به این سؤال هدف آمریکا از خروج از برجام اعمال فشار بر اقتصاد ایران است، اما کوشش شما در جهت کاهش اثر تحریم هاست، چگونه می خواهید به این هدف دست پیدا کنید گفت: این دقیقاً همان کاری است که دولت (انگلیس) دارد انجام می دهد و به همین دلیل قانون و مقررات مسدودسازی را تصویب نموده است.

وی اضافه کرد: این مقررات ضمن اینکه به شرکت های متضرر از تحریم اجازه شکایت و دریافت غرامت می دهد، همکاری شرکت های انگلیسی با تحریم های آمریکا را جرم محسوب می نماید. وی سخنان خود را این گونه خلاصه کرد که اتفاقات زیادی در انگلیس و سایر کشورهای اروپایی برای کم کردن اثر تحریم های آمریکا در جریان است.

لامونت در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا که پرسید دولت انگلیس چطور می تواند هم زمان در حال گسترش تجارت با آمریکا با توجه به برگزیت باشد و از آن طرف مشغول تضعیف تحریم ها علیه ایران، گفت که تضادی بین این دو نمی بینم.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران اضافه کرد: تجارتی که ما با ایران داریم و تجارت ما با آمریکا، در موارد زیادی متفاوت هستند.

وی گفت: انگلیس هم اکنون نیز تجارت گسترده ای با آمریکا دارد درحالی که که تجارتش با ایران بسیار محدود است. لامونت هدف گسترش تجارت با ایران و آمریکا را از دید هواداران برگزیت مشابه هم توصیف کرد و گفت: هدف از برگزیت این است که انگلیس بتواند با کشورهای غیراروپایی و بازارهای درحال توسعه در سراسر دنیا، در آسیا، خلیج فارس و آمریکا آزادانه تجارت کند.

فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری با ایران در پاسخ به این سؤال که آیا دولت انگلیس در مقررات مسدودسازی علیه شرکت های آمریکایی مستقر در انگلیس استفاده خواهد نمود یا نه گفت: این قانون برای ایجاد امنیت برای شرکت های انگلیسی در برابر رفتارهای حقوقی آمریکا تصویب شده است.

ایرنا در ادامه پرسید: هم اکنون شاهد آن هستیم که شرکت های کمی حاضر به فروش سوخت به هواپیماهای مسافری ایرانی هستند و این باعث می گردد پروازهای ایران ایر به منظور سوخت گیری در کشور ثالث فرود بیایند که می تواند جان مسافران را به خطر بیندازد. آیا دولت انگلیس می تواند در این زمینه تسهیلاتی را فراهم آورد؟

لامونت در پاسخ گفت: این اتفاق به تازگی افتاده و هم زمان شده بود با سفر من به تهران. من روز آخر اقامتم در تهران متوجه این موضوع شدم. هفته پیش بود و شوکه شدم. این حرکت مضری بود. وی تأکید کرد که هنوز متوجه علت این اقدام نشده است و نمی داند که شرکت سوخت رسان آمریکایی بوده یا انگلیسی.

او در ادامه گفت که هفته آینده این موضوع را پس از بازگشایی مجلس با وزرا مطرح خواهد نمود.

این سیاستمدار انگلیسی در پاسخ به سؤالی درباره نظرش پیرامون سخنان رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل گفت: با دیدگاه رئیس جمهور آمریکا در ایران موافق نیستم و روش ترامپ در برخورد با برجام را تائید نمی کنم.

وی اضافه کرد: متعهد ماندن به پیامی که از روی حسن نیت با ایران بسته شده بود می توانست این کشور را ترغیب کند به اینکه در تبادل نظرها و پیمان های دیگر نیز با آمریکا شرکت کند. لامونت استفاده بیش ازحد دولت ترامپ، از سلاح تحریم علیه ایران، چین، اتحادیه اروپا و حتی کانادا را یک اشتباه مسلم توصیف کرد، اما اضافه کرد: از لحن ترامپ می گردد فهمید که علاقه دارد در بلندمدت با ایران تبادل نظر کند.

لامونت بااین حال تأکید کرد که تصمیم برای مذاکره دوباره با آمریکا به عهده مردم ایران است، اما در کل این طور ابراز عقیده کرد که گفت وگو همواره کاری پسندیده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 558

به "انگلیس اجرای رأی دادگاه لاهه توسط آمریکا را پیگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس اجرای رأی دادگاه لاهه توسط آمریکا را پیگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید