دلالی و انحصار در صنعت قطعه سازی، شرکت های واقعی ورشکسته اند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، به گزارش خبرنگاران، آرش محبی نژاد، دبیر انجمن قطعه سازان، اخیرا اعلام کرده که کل بدهی خودروسازان به زنجیره تامین به بیش از 70 هزار میلیارد تومان رسیده است.

دلالی و انحصار در صنعت قطعه سازی، شرکت های واقعی ورشکسته اند

از این میان به گفته اصغر خسروشاهی، نایب رئیس انجمن قطعه سازان، سهم طلب شرکت های قطعه ساز حدود 36 هزار میلیارد برآورد می شود.

شاید به همین دلیل علی خسروانی، فعال بازار خودرو معتقد است که کارخانه های خودروسازی ایران نه تنها باعث رونق شرکت های قطعه ساز نشده اند بلکه در عمل اکنون بسیاری از آنها ورشکسته، تعطیل هستند و کارکنان آنها بیکار شده اند.

انحصار طلبی در فرایند قطعه سازی

او در یادداشتی که برای خبرنگاران نوشته آورده است: اخیرا هر زمان از انحصار در بازار خودرو و افزایش قیمت و راهکارهای برون رفت از این شرایط سخن به میان می آید، چند چهره ثابت و معین با عناوین مختلف که خود را به عنوان کننده قطعه سازان معرفی می کنند، به عنوان مدافعان سازندگان خودرو در میدان حاضر می شوند و عملا به عنوان سخنگوی خودروسازان عمل می کنند.

خسروانی افزوده: کارخانه های خودروسازی ایران نه تنها باعث رونق شرکت های قطعه ساز نشده اند بلکه در عمل اکنون، 95 درصد از شرکت های قطعه سازی ورشکسته و تعطیل هستند و کارکنان آنها بیکار شده اند.

او تاکید کرده: اگر پای صحبت قطعه سازان حقیقی بنشینید متوجه می شوید که چگونه چند شرکت وابسته و دارای رانت، تامین قطعات را به طور انحصاری و بدون انجام تشریفات قانونی و واقعی دراختیار گرفته اند و عملا به عنوان واسطه، همان سفارشات را با قیمت بسیار پایین تر از قطعه سازان خرد مطالبه می کنند.

این فعال بازار خودرو توضیح داده است: آن قطعه سازان نیز برای حیات حداقلی خود به نوعی مجبور به باج دادن به آنها شده و در واقع دارندگان رانت و روابط، به عنوان دلال و واسطه بیشترین سود را کسب کرده و سایر شرکت های قطعه سازی را به بندگی و بیگاری کشیده اند. به عبارت دیگر فقط از آنها به عنوان سپر انسانی و ابزاری برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کنند.

شرکت های دلال؛ عامل ورشستگی قطعه سازان

خسروانی در ادامه یادداشت خود افزوده: یکی از عوامل ورشکستگی صنعت خودرو ایران همین چند شرکت به ظاهر قطعه ساز ولی درواقع دلال و رابط میان قطعه سازان و کارخانه هستند.

او توضیح داده است: همین ها که با هزینه کردن پول های بادآورده برای مدیران صنعت خودرو، رفیق گرمابه و گلستان آنها شده اند و به واسطه این نزدیکی ناصواب، قیمت قطعات، با چند برابر قیمت، برای خودروسازان فاکتور می شود.

به اعتقاد خسروانی، حاصل این امر چیزی جز زیان برای تولید کننده و مصرف کننده نخواهد بود.

این فعال بازار خودرو آورده است که بسیاری از قراردادهای تامین قطعه بدون طی تشریفات قانونی و صرفا از طریق رابطه و رانت منعقد می شود یا اگر تشریفاتی صورت می پذیرد، صوری و ظاهری و برای فریب دادن نهادهای نظارتی و افکار عمومی است.

شرکت هایی که توان رقابت سالم را ندارند

او در ادامه یادداشت خود نوشته است: شرکت های قطعه سازی مذکور که همواره فریاد وااَسفا برای بیکاری کارکنان سر می دهند لازم است معین کنند که آیا در اساسنامه آنها صرفا ساختن قطعه برای دو شرکت خودروساز نوشته شده و ایشان توان ساخت سایر قطعات برای سایر صنایع را ندارند؟

خسروانی این سوال را طرح کرده که آیا در این مملکت با 80 میلیون جمعیت در این همه صنایع مختلف هیچ قطعه دیگری مورد نیاز نیست که اگر قطعات خودرو به ایشان سفارش داده نشود قادر به ادامه حیات خود نیستند؟

به اعتقاد این فعال بازار خودرو جواب معین است؛ این شرکت ها توان حضور و رقابت سالم در عرصه های دیگر که رانتی در آنها نباشد را نه به لحاظ قیمت و نه به لحاظ کیفیت ندارند و اگر این راستا پرسود رانت و انحصار را که درواقع زیان آن از جیب ملت داده می شود ببندیم، توان ادامه حضور در صنعت قطعه سازی را ندارند.

او تاکید می کند: استفاده از کلمه ابزاری تولید ملی و ایجاد اشتغال به نوعی ظاهرسازی است و دیگر بر همگان معین است بسیاری از این مدعیان عرصه تولید قطعه و ایجاد اشتغال، حتی توان بسته بندی قطعات ادعایی تولیدی خود را نیز ندارند. هولوگرام و برچسب ساخت ایران آنها نیز در چین تولید می شود و آنها فقط برچسب را به روی جعبه می چسانند.

او در بخش پایانی یادداشت خود آورده است که نهادهای نظارتی و اطلاعاتی باید با تمرکز بر رابطه این شرکت ها و خودروسازان و بررسی قراردادها و شنیدن صحبت دلسوزان واقعی صنعت قطعه سازی و خودرو کشور، شر آنها را از صنعت خودرو و جیب مصرف کنندگان کوتاه کنند؛ البته اگر توان و اراده ای دارند.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2176

به "دلالی و انحصار در صنعت قطعه سازی، شرکت های واقعی ورشکسته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلالی و انحصار در صنعت قطعه سازی، شرکت های واقعی ورشکسته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید