تصفیه اقتصادی فاضلاب و پساب با نوعی نانوذرات، حذف کلر از تصفیه آب

به گزارش تور ایتالیا ارزان، سینا سمیعی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا عنوان طرح اجرا شده را تجاری سازی نانو ذرات فرات مطرح کرد و گفت: عمده استفاده از نانو ذرات در تصفیه آب و فاضلاب است.

تصفیه اقتصادی فاضلاب و پساب با نوعی نانوذرات، حذف کلر از تصفیه آب

وی با بیان اینکه در کشورهای جهان سوم برای تصفیه آب از کلر استفاده می شود، اضافه نمود: به دلیل ارزان بودن کلر از این ماده برای تصفیه آب استفاده می شود و این در حالی است که استفاده از این ماده علاوه بر بروز سرطان، مشکلاتی نظیر بروز بیماری های کبدی و کلیه و خشکی پوست را به همراه دارد.

سمیعی با تاکید بر اینکه در این مطالعات به دنبال جایگزین کردن ماده ای با کلر هستیم، یادآور شد: در این مطالعات نانو ذرات فرات را پیشنهاد کردیم که عملکردی همانند کلر دارد، ولی کارایی آن بالاتر است ضمن آنکه ارزان قیمت است.

مجری طرح با بیان اینکه کلر تنها خاصیت گندزدایی داشته و ضد عفونی کننده است، اضافه نمود: ولی نانو ذرات فرات، علی رغم آنکه گندزدا و ضد عفونی کننده هستند، حالت انعقاد زایی هم دارند و امیدواریم این ماده را برای تصفیه فاضلاب انسانی و صنعتی کاربردی کنیم.

سمیعی فرات را شامل اکسیدهای آهن با ظرفیت های بالاتر از 3، 4، 5، 6 و 8 ظرفیتی توصیف کرد و یادآور شد: اکسید آهن 6 ظرفیتی یا اکسید فرات 6 ، ماده ای است که با روش های مختلفی سنتز شده است و قیمت تمام شده آن بالا است، ولی در این مطالعات با روش های خاصی توانستیم قیمت آن را کاهش دهیم و تجاری سازی کنیم.

این محقق با اشاره به کاربردهای این ماده، اضافه نمود: این ماده قادر به حذف بو، حذف رنگ، حذف فلزات سنگین و حذف باکتری ها است، از این رو دارای کاربردهای وسیع در تصفیه آب دارد.

وی ادامه داد: به دلیل قیمت تمام شده این ماده تا به امروز تجاری سازی نشده است و ما در مدت 6 سال توانستیم قیمت آن را کاهش دهیم تا توجیه اقتصادی داشته باشد و به سمت تجاری سازی این ماده حرکت کنیم.

سمیعی خاطر نشان کرد: این ماده 90 درصد کارایی دستگاه های تصفیه آب را دارد.

وی با بیان اینکه در این مطالعات نانو ذرات فرات در 3 شکل محلول، کیک و پودر تولید شده است، گفت: بسته به اینکه از این ماده در چه صنایعی با چه PH می توان استفاده کرد، از مزایای این ماده بهره مند خواهد شد.

سمیعی با اشاره به نحوه کاربرد این ماده، توضیح داد: محلول وارد تانک ذخیره می شود و به وسیله یکسری از میکسرها هم زده می شود و ماده توسط دستگاهی به تانک تزریق می شود و به این ترتیب ماده فرات با فاضلاب میکس خواهد شد.

مجری طرح اضافه نمود: بعد از مدتی ذرات آلودگی به یکدیگر می چسبند و به دلیل وزن بالایی که دارند، ته نشین می شوند و کف تانک تشکیل لجن می دهند.

وی اضافه نمود: بعد از این مرحله آب روشن از بخش بالا و لجن ته نشین شده از بالا خارج می شود و به این صورت آب تصفیه می شود.

این محقق به روش استفاده شده برای تولید این نانو ذرات اشاره کرد و گفت: فرات به 3 روش الکتروشیمیایی، شیمیایی تر و شیمیایی خشک تولید می شود و بهترین روش تولید آن الکتروشیمیایی است، ولی دو ضعف بزرگ دارد.

وی پایین بودن راندمان و نرخ تولید را از نقاط ضعف این روش تولید نام برد و اضافه نمود: ما در این روش، روش الکترو شیمیایی سنتی را به سمت پلاسمای محلولی توسعه دادیم، برای این منظور از جریان و ولتاژ بالاتری در آن استفاده کردیم، ضمن آنکه فرآیندهای تکنیکال تری را به کار بردیم.

به گفته این محقق، بالا رفتن راندمان و مصرف انرژی پایین تر از جمله عوامل کاهش قیمت تمام شده نانو ذرات فرات است.

سمیعی با بیان اینکه با استفاده از این روش می توان در چندین سطح آب را تصفیه کرد، گفت: آب صنعتی را برای کاربردهای کشاورزی و یا برای شرب می توان تصفیه کرد، ولی میزان ماده ای که برای هر گرید آب استفاده می شود، متفاوت است.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1532

به "تصفیه اقتصادی فاضلاب و پساب با نوعی نانوذرات، حذف کلر از تصفیه آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه اقتصادی فاضلاب و پساب با نوعی نانوذرات، حذف کلر از تصفیه آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید