افزایش 7 میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی

به گزارش تور ایتالیا ارزان، رئیس هیات عامل ایمیدرو از افزایش حدودا هفت میلیارد دلاری بر ارزش برجای نو به ذخایر کشور طی سال های اخیر اطلاع داد.

افزایش 7 میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایمیدرو، وجیه الله جعفری، در مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو با بیان این مطلب اظهار کرد: این سازمان طی سالهای گذشته، اقدامات توسعه ای گسترده ای در حوزه اکتشاف انجام داد که منجر به اکتشاف پهنه های نو، دریافت پروانه های اکتشاف و در بعضی موارد دریافت گواهی کشف و درنتیجه ذخیره های نو شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، ذخیره موجود ارزش برجای 10 ماده معدنی شامل طلا، سنگ آهن، آنتیموان، باریت، زغالسنگ، بوکسیت، سرب و روی، مس محتوا، شورابه و عناصر نادر خاکی را حدود 39 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ارزش اضافه نموده مواد معدنی کشف شده تا پیش از اکتشافات اخیر در صورت سرمایه گذاری، حدود 774 میلیارد دلار است و با احتساب ارزش ذخایر نو (حدود 271 میلیارد دلار) تبدیل ذخایر معدنی موجود به محصول، این رقم به حدود 1045 میلیارد دلار میرسد.

وی اضافه کرد: با توجه به تعداد پهنه های اکتشاف شده و شناساییهای اجرا شده، پیش بینی می گردد طی 20 سال آینده، اندازه ارزش اضافه نموده ذخایر معدنی فرآوری شده به 1500 میلیارد دلار برسد.

ایمیدرو؛ اجراکننده وظایف توسعهای

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن مقایسه ایمیدرو با سازمانهای توسعهای کشورهای پیروز، تاکیدکرد: ایمیدرو به اسم سازمانی توسعه ای برخلاف سازمانهای توسعه ای کشورها که در جنبه هایی از فرآیند زنجیره فراوری و صادرات (همانند یاری به توسعه فناوری، یاریهای مالی و غیر مالی، توسعه تجاری و صادراتی) فعال اند، همه وظایف توسعه ای را یکجا پیش میبرد.

جعفری اضافه کرد: براین اساس راهبردها و استراتژیهای سازمان طی سال 1399 در راستای توسعه زنجیره بخش معدن و صنایع معدنی، بهینه سازی و ارتقای توان مقابله با تهدیدها و استفاده بهینه از منابع مالی و غیره بوده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان همراه با بخش خصوصی در بیش از 80 درصد منطقه ها کمتر پیشرفته کشور از دو طریق (اکتشاف، اجرای طرح ها و طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک) سرمایه گذاری نموده است. بعلاوه طی دو سال اخیر، بیش از 670 معدن (که اغلب در منطقه ها کمتر توسعهیافته بوده) احیا، فعال و پیشرفته است.

راهنمایی سود شرکتها به توسعه طرحها

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به برنامه ایمیدرو برای تامین منابع مالی طرحهای توسعه این سازمان به وسیله راهنمایی سود شرکتهای وابسته، اظهار کرد: سود شرکتهای وابسته به ایمیدرو در امسال، حدود 140 هزار میلیارد تومان بوده که کوشش کردیم بخش زیادی از این سود به سمت طرحهای توسعه راهنمایی گردد و بخش کمی از آن به تقسیم سود اختصاص یابد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به اینکه چین و کشورهای دیگر در دو حوزه کربن صفر و ضایعات صفر در فرآوری بخش معدن و صنایع معدنی فعالیت میکنند، گفت: برنامه ما، توجه به این دو موضوع است و بدون شک، در صورت بهره گیری از دانش و فناوریهای نو نظیر فناوری هوشمند نسل چهار و غیره به این اهداف میرسیم و از جهان عقب نخواهیم افتاد.

وی اضافه کرد: برنامه توسعه عناصر کمیاب در سال 1399 ادامه داشت و توجه به عناصر استراتژیک، در برنامه امسال ایمیدرو است.

جذب 1700 میلیارد تومان از بخش خصوصی

در ادامه جلسه مجمع عمومی سالانه ایمیدرو، سمیه خلوصی-مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو- هم اعلام کرد: ایمیدرو سال گذشته 1700 میلیارد تومان منابع برای تکمیل طرحهای توسعه از بخش خصوصی جذب کرد.

وی با بیان اینکه برنامه افتتاح 1.9 میلیارد دلار طرح طی امسال در دستور کار ایمیدرو است، گفت: سال گذشته حدود 3.5 میلیارد دلار طرح افتتاح شد که از پروژه های شاخص آن میتوان به آلومینیوم جنوب، انتقال آب خلیج فارس، کنسانتره و گندله منطقه سنگان و طرحهای توسعه مس اشاره نمود. بعلاوه سرب و روی مهدی آباد با سرمایه گذاری 250 میلیون دلار، برجسته ترین پروژه هایی است که تا آخر امسال تکمیل خواهد شد.

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو ضمن اشاره به دیگر اقدامات این سازمان در حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی، اعلام کرد: افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، جذب سرمایه گذار و نقدینگی بخش خصوصی، اجرای طرحهای احداث خط انتقال برق و جاده برای معادن، توسعه منطقه ها ویژه مالی و آموزش بخش خصوصی و حمایت از پروژه های راهبردی، بخشی از اقدامات ایمیدرو در سال گذشته بوده است.

وی در انتها اضافه کرد: توانمندسازی بخش معدن به وسیله راهنمایی منابع مالی شرکتها در بانکها، تشکیل شرکت سهامی عام پروژه و آمادگی عرضه آن در بورس، احیا، فعالسازی و توسعه معادن کوچک، توسعه ساخت داخل و توسعه اکتشاف و زیربناها، از دیگر اقدامات ایمیدرو طی سال گذشته بوده است که امسال هم دنبال میگردد. توسعه برنامه های اکتشافی به وسیله ایمیدرو هم از جمله راهبریترین استراتژیهای این سازمان است. اکتشاف پهنه ها در فازهای شناسایی و پی جویی در 30 استان شامل 134 پهنه بیش از 664 هزار کیلومتر مربع گستره کشور در حال اجراست که 82 درصد آن تکمیل شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1994

به "افزایش 7 میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 7 میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید