وزیر اقتصاد اطلاع داد؛ کاهش 30 درصدی ارزش صادرات و افزایش 20 درصدی وزن کالاهای صادراتی ایران

به گزارش تور ایتالیا ارزان، خبرنگاران: وزیر امور مالی و دارایی گفت:انتظار نداریم که نظام بانکی مسوولیت انتقال اقتصاد ایران از سنتی به هوشمند را برعهده بگیرد ولی نظام بانکی می تواند اهرم این موضوع باشد.

وزیر اقتصاد اطلاع داد؛ کاهش 30 درصدی ارزش صادرات و افزایش 20 درصدی وزن کالاهای صادراتی ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، فرهاد دژپسند بعدازظهر امروز (چهارشنبه) و در سومین نشست ملی شو بانک ملی ، استفاده از فناوری های نوین، دانش بنیان کردن امور در کنار استفاده از سرمایه های مادی و انسانی را 3 مولفه اقتصاد هوشمند بیان کرد.

وی گفت: در اقتصاد مقاومتی باید در کنار خلق منابع، هزینه ها را هم کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: براساس گزارشات نهادهای بین المللی، 7 هزار میلیارد دلار از فراوری ناخالص داخلی چین و 26 درصد از کل فراوری ناخالص داخلی این کشور در سال 2030 ناشی از استفاده از هوش مصنوعی خواهد بود.

وزیر اقتصاد گفت: اگر فناوری زنجیره بلوک جای خود را در نظام بانکی پیدا کند، تا 70 درصد ظرفیت کاهش هزینه های بانکی را در پی خواهد داشت.

دژپسند گفت: استفاده از فناوری های نوین و هوش مصنوعی با توسعه مشتریان و تنوع خدمات بانکی می تواند 30 تا 50 درصد درآمدهای بانک ها را بالا برد.

وی توضیح داد: با استفاده از هوش مصنوعی در عملیات فناوری اطلاعات 20 تا 25 درصد هزینه های کاهش می یابد و 13 درصد نیز فراوری محصول جدید کاهش خواهد یافت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه هوش مصنوعی 17 درصد درآمد بیشتری خواهند داشت و خاطر نشان کرد: هوش مصنوعی 360 هزار ساعت از فعالیت پیشخوان بانک ها را کاهش خواهد داد.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: انتظار نداریم که نظام بانکی مسوولیت انتقال اقتصاد ایران از سنتی به هوشمند را برعهده بگیرد ولی نظام بانکی می تواند اهرم این موضوع باشد.

وی گفت: نظام بانکی شعبه محور هزینه ای 4 دلاری، تلفن محور 3.75 دلاری و موبایلی تنها 0.8 دلاری دارد و اگر هوشمند گردد، از این رقم هم هزینه کمتری خواهد داشت.

وزیر اقتصاد توضیح داد : در 10 ماهه گذشته حجم تجارت خارجی کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با وجود تمامی تحریم ها و محدودیت ها کاهش مختصری داشته که آن هم بیشتر ناشی از کاهش 30 درصدی نرخ پایه های صادراتی است اما از نظر وزنی صادرات 20 درصد رشد یافته است.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاری خارجی در 9 ماهه سال جاری هم 32 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 818

به "وزیر اقتصاد اطلاع داد؛ کاهش 30 درصدی ارزش صادرات و افزایش 20 درصدی وزن کالاهای صادراتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد اطلاع داد؛ کاهش 30 درصدی ارزش صادرات و افزایش 20 درصدی وزن کالاهای صادراتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید