نظر شورای نگهبان برای انتخابات 1400 در شرایط کرونایی

به گزارش تور ایتالیا ارزان، سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در کوشش است سلامت انتخابات و سلامت مردم را مدنظر قرار بدهد و با وزارت کشور مشغول رایزنی هایی هستیم تا تدابیری از جمله افزایش صندوق های رأی و افزایش صندوق های سیار را داشته باشیم.

نظر شورای نگهبان برای انتخابات 1400 در شرایط کرونایی

به گزارش خبرنگاران از تسنیم، آئین تکریم و معارفه رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در ایلام با حضور عباسعلی کدخدایی سخنگوی این شورا و جمعی از مسئولان استان در ایلام برگزار گردید.

در این مراسم سخنگوی شورای نگهبان به فرایند انتخابات 1400 اشاره نمود و گفت: ملاک انتخابات 1400 قانون خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: تا زمانی که تغییری در فرایند برگزاری انتخابات انجام نشده باشد، اصل 115 قانون اساسی ملاک عمل شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات 1400 است.

وی کوشش مجلس دهم برای بازنگری در قانون انتخابات منطبق با سیاست های کلی رهبر انقلاب را ناکام دانست و گفت: مجلس یازدهم در این ارتباط در حال اجرا اقدامات منطبق با سیاست های کلی رهبر انقلاب مرتبط با انتخابات است که امیدواریم این کوشش به فرجام برسد.

سخنگوی شورای نگهبان، بی طرفی شورای نگهبان را مورد اشاره قرار داد و اضافه نمود: شورای نگهبان در برگزاری انتخابات ها بی طرفی خود را همیشه حفظ نموده و خواهد نمود و ملاک عمل در برگزاری انتخابات را فقط در رعایت قانون می داند.

وی رای مردم را حق الناس مطرح کرد و توضیح داد: شورای نگهبان حفظ حقوق مردم را در انتخابات ها و رای آنان که حق الناس است را پاسداری می نماید و در این راه هیچ مماشاتی نخواهد داشت.

کدخدایی به برگزاری انتخابات 1400 در شرایط کرونایی و استمرار شیوع بیماری کرونا گریزی زد و گفت: افزایش تعداد صندوق ها و یا استفاده از روشی که سلامت مردم را همزمان با برگزاری انتخابات تضمین کند برای انتخابات 1400 مد نظر شورای نگهبان خواهد بود.

وی با بیان اینکه با وزارت کشور مشغول رایزنی هایی هستیم که امیدواریم تدابیری از جمله افزایش صندوق های رأی و افزایش صندوق های سیار را داشته باشیم، گفت: سلامت مردم در انتخابات 1400 اولویت شورای نگهبان خواهد بود.

کدخدایی با بیان اینکه چنانچه دوستان وزارت کشور پیشنهاداتی داشته باشند و اگر لازم باشد اقداماتی دیگری هم صورت خواهد پذیرفت، گفت: ممکن است از لحاظ قانونی، مواردی احتیاج به اصلاح قانون داشته باشد که در این فرصت، این اصلاحات باید انجام گردد تا ما بتوانیم در یک شرایط کاملاً بهداشتی و با رعایت پروتکل های بهداشتی انتخابات آینده را برگزار کنیم و شاهد حضور پر شور مردم در انتخابات باشیم.

وی با توجه به بحث الکترونیکی شدن انتخابات اظهار داشت: بسیاری از بخش های انتخابات، الکترونیکی شده است که فقط بخش أخذ رأی به دلیل اینکه زیرساخت ها هنوز آماده نشده باقی مانده است و ما به عنوان شورای نگهبان باید از انتخابات و رأی مردم پاسداری کنیم.

کدخدایی با بیان اینکه امنیت انتخابات برای ما بسیار مهم است، تأکید کرد: آراء مردم باید همانگونه که در صندوق های رأی ریخته می گردد، قرائت گردد.

سخنگوی شورای نگهبان در خاتمه اظهار داشت: در صورت برطرف مسائل امنیتی و آماده شدن زیرساخت ها، شورای نگهبان مانعی برای الکترونیکی شدن کامل انتخابات نمی بیند.

در ادامه این مراسم سخنگوی شورای نگهبان مسعود صیدی به عنوان رئیس دفتر شورای نظارت و بازرسی بر انتخابات استان ایلام معرفی و از خدمات یوسف امیدی تقدیر کرد.

مسعود صیدی پیش از این رئیس دفتر شورای نظارت و بازرسی بر انتخابات شهرستان ایلام بوده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1605

به "نظر شورای نگهبان برای انتخابات 1400 در شرایط کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر شورای نگهبان برای انتخابات 1400 در شرایط کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید