قدرتمندترین واکسن ها در مقابل دلتا

به گزارش تور ایتالیا ارزان، تا پیش از انتشار این سویه نو - که شاخصه اصلی آن انتقال پذیری چندبرابری در مقایسه با گونه اولیه بیماری است - ساخت واکسن های مؤثر برای مقابله با آن خبر خشنود کننده ای بود، اما حالا که چند ماه از غلبه سویه دلتا بر جهان می گذرد، شیب صعودی آمار ابتلا و مرگ ومیر، هم باعث نگرانی مردم و هم سوءاستفاده ضدواکسن ها برای انتشار شایعات درباره اثربخشی واکسن ها شده است.

قدرتمندترین واکسن ها در مقابل دلتا

به گزارش همشهری، با وجود این، مهم ترین و قابل اعتمادترین منبع درباره واکسن ها، سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری هاست و منابع خبری که در مغایرت با این دو آژانس باشند، اعتبار ندارند. بر همین اساس، یکی از مطالعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان می دهد که واکسن کووید-19 همچنان در پیشگیری از عفونت کادر درمان مؤثر است. اگرچه در این مطالعه تعیین شد اثر واکسن در حفاظت از کادر درمان از زمانی که نوع دلتا به سویه غالب تبدیل شد، نزدیک به 30 درصد کاهش یافت، اما در گزارش هفتگی مرگ ومیر ناشی از این بیماری آمده است، واکسن ها هنوز 80 درصد در محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی مؤثر هستند.

کارایی 83 درصدی واکسن روسی علیه دلتا

میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه چند روز پیش، از اثربخشی 83 درصدی واکسن اسپوتنیک در برابر نوع دلتا ویروس کرونا خبر داد که البته به گفته او، به نسبت اثربخشی در برابر گونه اصلی ویروس، کمتر شده است. پیش از این توسعه دهندگان واکسن در ماه ژوئن مدعی شده بودند که اسپوتنیک حدود 90 درصد در برابر نوع دلتا مؤثر است، اما حالا موراشکو می گوید: آخرین نتایج نشان می دهد که اثربخشی آن حدود 83 درصد است. الکساندر گینتزبرگ، مدیر مؤسسه گامالیا، سازنده اسپوتنیک، در مصاحبه ای گفته بود این واکسن در برابر انواع ویروس کرونا ایمن و مؤثر است.

اثربخشی بیشتر سینوفارم در زنان

مطالعه ای از سوی تیم های تحت مدیریت اپیدمیولوژیست چینی، ژونگ ناشان، نشان داد که تزریق 2 دوز واکسن چینی سینوفارم هنوز در جلوگیری از ابتلا به نوع دلتا مؤثر است. طبق این تحقیق واکسن سینوفارم تا 59 درصد از ایجاد علائم ناشی از نوع دلتا در جمعیت شهر گوانگژوی چین، محافظت کرده است.

در این مطالعه که نتایج آن در تاریخ 14 آگوست در مجله Emerging Microbes & Infections منتشر شده، آمده است که 2 دوز واکسن چینی به ترتیب 70.2 درصد و 100 درصد در پیشگیری از علائم میانه و شدید مؤثر است. طبق گزارشات، این نخستین گزارش از داده های جهان واقعی در مورد اثربخشی واکسن چینی در برابر نوع دلتا است. در بیانیه منتشر شده از سوی تیم تحقیقاتی، آمده است که سینوفارم، در زنان بسیار مؤثرتر از مردان است زیرا 70.4 درصد در پیشگیری از علائم خفیف در مردان و 79.1 درصد در پیشگیری از علائم میانه در زنان مؤثر واقع شده است.

کاهش اثربخشی آسترازنیکا و فایزر با گذشت زمان

اثربخشی واکسن های فایزر و آسترازنیکا اگرچه در برابر نوع دلتا ثابت شده است، اما طبق مطالعه اجرا شده در انگلیس این اثربخشی زودتر از زمان قابل تصور، کاهش می یابد. این نتیجه گیری در مطالعه پیش چاپ محققان دانشگاه آکسفورد و دفتر آمار ملی بریتانیا آمده است.

محققان با داده های به دست آمده از آزمایش گروه هدف به این نتیجه رسیدند که واکسن فایزر تا 92 درصد در جلوگیری از بار شدید ویروسی در افراد مؤثر بوده است. با این حال، اثربخشی آن پس از 60 روز به 85 درصد و پس از 90 روز به 78 درصدکاهش یافت. واکسن آکسفورد/آسترازنیکا هم 14 روز پس از دوز دوم، 69 درصد در برابر بار ویروسی بالا مؤثر بود.

این مقدار پس از 90 روز به 61 درصد کاهش یافت. سارا واکر، محقق ارشد در بیانیه مطبوعاتی دانشگاه آکسفورد گفت: بار بالای ویروسی در افراد واکسینه شده، واقعیتی است که نشان می دهد افرادی که هنوز واکسینه نشده اند ممکن است آنطور که ما امیدوار بودیم در برابر نوع دلتا محافظت نشده باشند. بنابراین واکسیناسیون برای بسیاری از افراد ضروری است و همچنان معتقدیم که واکسن های مجاز ما از بیماری های شدید، بستری شدن و مرگ ناشی از نوع دلتا جلوگیری می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1961

به "قدرتمندترین واکسن ها در مقابل دلتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرتمندترین واکسن ها در مقابل دلتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید