طرح فرانسه برای ایجاد ناوگان دریایی در خلیج فارس بدون انگلیس

به گزارش تور ایتالیا ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، فرانسه در نظر دارد در روز 16 سپتامبر (25 شهریور) بار دیگر ایجاد نیرویی برای تامین امنیت کشتیرانی را در خلیج فارس پیگیری کند.

طرح فرانسه برای ایجاد ناوگان دریایی در خلیج فارس بدون انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

در همین رابطه دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در نظر دارد 15 کشور اروپایی را در پاریس گردهم آورد تا در خصوص راه های پیش رو برای ایجاد نیروی تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس با یکدیگر مصاحبه نمایند.

با این حال دیپلمات های اروپایی تاکید می نمایند که تصمیم دولت جدید انگلیس برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا کوشش های دیگر قدرت های اروپایی را تحت الشعاع قرار داده است.

یک دیپلمات اروپایی در این مورد گفت: بسیاری از ما مایل بودیم تا این کار را به دلیل همبستگی اروپایی همراه با بریتانیا انجام دهیم و از فشار حداکثری آمریکا بر ایران جلوگیری کنیم.

وی می افزاید: اکنون تمام این ها متوقف شده است زیرا بریتانیا طرف آمریکا را گرفت.

رویترز روز گذشته به نقل از دیپلمات های اتحادیه اروپا اعلام نموده بود که با تصمیم انگلیس برای پیوستن به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس طرح این اتحادیه برای تامین امنیت کشتی ها در تنگه هرمز به تاخیر افتاده است.

انگلیس و فرانسه در ماه ژوئیه پیشنهاد تشکیل یک نیروی دریایی اروپایی و مستقل از آمریکا را مطرح کردند. این طرح حمایت دانمارک، ایتالیا و اسپانیا را جلب کرد که نگران بودند ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا تنش بین ایران و آمریکا را تشدید خواهد نمود.

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت:بسیاری از ما می خواستیم به خاطر همبستگی اروپایی این ماموریت را با مشارکت بریتانیا انجام دهیم و از پیوستن به کارزار فشار حداکثری آمریکا به ایران پرهیز کنیم. اکنون به دلیل پیوستن بریتانیا به ماموریت آمریکا همه چیز متوقف شده است.

با توجه به تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا، لندن برای تامین امنیت خلیج فارس ابتدا هوادار طرحی بود که اتحادیه اروپا، ناتو و یا آمریکا مستقیما در آن دخالت نداشته باشند بلکه ائتلافی از همه کشورهای اروپایی از جمله نروژ باشد که عضو اتحادیه اروپا نیست.

فرماندهی ماموریت اروپا در خلیج فارس ممکن است به فرانسه سپرده گردد. این کشور در امارات متحده یک پایگاه دریایی دارد.

یک مقام وزارت دفاع فرانسه گفت:این ماموریت با مشارکت سایر کشورهای اروپایی که حاضرند در یک ماموریت اروپایی شرکت نمایند انجام خواهد شد و هدف آن تشکیل ائتلاف علیه ایران نیست.

ایتالیا، اسپانیا، دانمارک، نروژ، بلژیک و سوئد ممکن است به این ماموریت بپیوندند. هلند در حال آنالیز طرح های فرانسه و آمریکاست ولی به گفته دیپلمات ها بیشتر به طرح فرانسه تمایل دارد.

پیوستن به چنین ماموریتی در بعضی از این کشورها از جمله دانمارک و هلند مستلزم تایید مجلس است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 399

به "طرح فرانسه برای ایجاد ناوگان دریایی در خلیج فارس بدون انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح فرانسه برای ایجاد ناوگان دریایی در خلیج فارس بدون انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید