خواص کلم بروکلی برای سلامتی

به گزارش تور ایتالیا ارزان، کلم بروکلی غذایی فوق العاده برای سلامتی است. این سبزیِ معروف سرشار از مواد مغذی بوده و فواید بسیاری برای سلامتی دارد. پیشگیری از انواع سرطان، یاری به عملکرد دستگاه گوارش، کاهش کلسترول، سم زدایی بدن و افزایش جذب انواع ویتامین ها و مواد معدنی از خواص کلم بروکلی هستند.

خواص کلم بروکلی برای سلامتی

کلم بروکلی چیست؟

این سبزی معمولا به رنگ سبز و بعضا به رنگ ارغوانی وجود دارد. کلم بروکلی از خانواده ی کلم برگ و گل کلم بوده و به خانواده شب بویان (کَلَمیان) تعلق دارد. معمولا سَرهای گل دهنده کلم بروکلی که شبیه به درخت هستند، مورد مصرف خوراکی قرار می گیرند. این سرها به یک ساقه ضخیمِ مرکزیِ خوراکی متصل اند. 3 واریته (جوره یا گوناگونی) عمده از کلم بروکلی در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. کَلَبرس فراوان ترین واریته کلم بروکلی است. کلم بروکلی جوانه زننده و گل کلم بنفش دو واریته دیگر کلم بروکلی هستند که بیشتر در کشورهای اروپایی و منطقه مدیترانه یافت می شوند.

پرورش کلم بروکلی سابقه ای طولانی دارد و به قرن ششم پیش از میلاد برمی گردد. کلم بروکلی در اروپا به طور گسترده ای پرورش داده شده است. تا اوایل قرن بیستم، شواهدی از حضور پررنگ کلم بروکلی در قاره آمریکا مشاهده نشده است. هم اکنون چین بزرگ ترین تولیدنماینده کلم بروکلی در دنیا محسوب می گردد و پس از آن هندوستان است. اکنون مصرف کلم بروکلی در دنیا رواج یافته است. مصرف کلم بروکلی در اروپا، آمریکا و استرالیا بیشتر بوده و مصرف آن در قاره آفریقا چندان مرسوم نیست. کلم بروکلی در بعضی غذاهای کشورهای جنوب آسیا مانند هندوستان، پاکستان، بنگلادش و نپال یافت می گردد.

می توان کلم بروکلی را به شکل پخته یا خام استفاده کرد. بخارپزکردن، کمی تفت دادن با روغن و مصرف خام در سالادهای سبز از برترین روش های مصرف کلم بروکلی هستند، زیرا مواد مغذی موجود در آن بهتر حفظ می شوند.

بعضی از روش های پختن موجب افزایش بخشی از خواص کلم بروکلی برای سلامتی می شوند. به عنوان مثال بخارپزکردن کلم بروکلی خاصیت کاهش کلسترول آن را تقویت می نماید. حالا نگاهی دقیق تر به خواص تغذیه ای کلم بروکلی می اندازیم؛ خواصی که موجب می گردد این سبزی بخش مهمی از رژیم غذایی هر فرد باشد.

حقایق تغذیه ای کلم بروکلیخواص کلم بروکلی از ترکیب خاص مواد مغذی، ترکیبات ارگانیک، مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن سرچشمه می گیرد. کلم بروکلی یکی از خوراکی های سرشار از ویتامین C، ویتامین K، فیبر، فولات، پتاسیم، سلنیم، ویتامین A، منگنز، تریپتوفان،ویتامین B6 و فسفر است. ترکیبات ارگانیک فوق العاده ای مانند فیتونوترینت گلوکوزینولات، فلاونوئیدها و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در کلم بروکلی به روش های مختلف موجب سلامتی فرد می شوند.

فواید کلم بروکلی برای سلامتیکلم بروکلی فواید بسیاری برای سلامتی دارد. خواص کلم بروکلی عبارت اند از:

1. درمان سرطانیاری به درمان و پیشگیری از بعضی سرطان ها از خواص کلم بروکلی به شمار می آید. کلم بروکلی می تواند یک داروی طبیعی فوق العاده برای درمان انواع سرطان ها مانند سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان پروستات و سرطان اندام های داخلی مانندسرطان ریه، سرطان روده بزرگ، کبد، کلیه و اندام های گوارشی باشد. کلم بروکلی در جلوگیری از سرطان سینه و رحم نقش پررنگی دارد، زیرا می تواند استروژن اضافی را از بدن خارج کند. این ویژگیِ کلم بروکلی از ترکیبات ضدسرطانی قدرتمند مانند گلوکورافانین، دی ایندولیل متان، بتاکاروتن، سلنیم و سایر مواد مغذی مانند ویتامین C، ویتامین E، روی (زینک)، پتاسیم و بعضی اسیدهای آمینه موجود در آن سرچشمه می گیرد.

2. سم زدایی بدنوجود ویتامین C، گوگرد و بعضی اسیدهای آمینه و سم زدایی بدن از خواص کلم بروکلی است. کلم بروکلی در نابودی رادیکال های آزاد و سمومی مانند اسید اوریک از بدن و پاک سازی خون مؤثر است. بدین ترتیب کلم بروکلی می تواند در جلوگیری از جوش،خارش، نقرس، التهاب مفصل، روماتیسم و هم جلوگیری از سنگ کلیه و بیماری های پوستی مانند اگزما و اسکلرودرمی مؤثر باشد.

3. محافظت از پوستکلم بروکلی با دارابودن آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن و ویتامین C، ویتامین های گروه B، ویتامین E (این ویتامین علاوه بر احیای پوست موجب درخشندگی پوست و مو می گردد)، ویتامین های A و K، اسیدهای چرب امگا 3، اسیدهای آمینه و فولات به درخشندگی، سلامت و شادابی پوست یاری می نمایند.

4. محافظت در برابر پرتوهای فرابنفشگلوکورافانین یکی از فیتونوترینت هایی است که به طور چشمگیر در کلم بروکلی یافت می گردد و می تواند آثار منفی پرتوهای خورشیدی را معکوس کند. بنابراین با مصرف منظم کلم بروکلی می توانید به حفظ جوانی و شادابی پوست یاری کنید.

5. درمان اختلالات معدهدارابودن اندازه زیاد فیبر از خواص کلم بروکلی محسوب می گردد. ریشه اغلب اختلالات معده در یبوست است. فیبر می تواند با جلوگیری از یبوست تقریبا همه اختلالات معده را درمان کند. فیبر به حجم غذا می افزاید، موجب حفظ آب می گردد و به حرکات روده ای یاری می نماید. بعلاوه مهمیم و ویتامین های موجود در کلم بروکلی با کاهش التهابات به کاهش اسید معده، تسهیل گوارش، جذب مواد مغذی و تسکین معده یاری می نمایند.

6. جلوگیری از بیماری های قلبیعلاوه بر آنتی اکسیدان های بالا، کلم بروکلی با دارابودن اندازه چشمگیری فیبر، بتاکاروتن، اسیدهای چرب امگا3 و سایر ویتامین ها از کلسترول بد خون می کاهد و با تنظیم فشار خون به عملکرد مناسب قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی یاری می نماید. مطالعات نشان می دهند زمانی که کلم بروکلی را بپزید، فیبر با صفرا بهتر ترکیب و دفع آن آسان تر می گردد. کاهش صفرا با کاهش سطح کلسترول به سلامت قلب یاری می نماید. علاوه بر اینها پتاسیم موجود در کلم بروکلی می تواند با اتساع عروق، گردش خون را افزایش بدهد. بعلاوه می تواند با کاهش تنش و استرس رگ ها، اکسیژن رسانی به اندام های ضروری را افزایش دهد.

7. محافظت از چشمزآگزانتین، بتاکاروتن، ویتامین A، فسفر و سایر ویتامین ها مانند ویتامین های گروه B، ویتامین C، و ویتامین E برای سلامت چشم بسیار مهم است. اینها از چشم در برابر تباهی لکه زرد (شایع ترین دلیل کوری در افراد مسن) و آب مروارید محافظت می نماید و در ترمیم آسیب های ناشی از تشعشعات مؤثرند.

8. اسکلروز جانبی آمیوتروفیککلم بروکلی سرشار از مواد مغذی ای مانند اسیدهای چرب امگا3 است. تحقیقات اخیر نشان می دهند رژیم های غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 می توانند احتمال بروز اسکلروز جانبی آمیوتروفیک را کاهش بدهد یا آن را به تأخیر بیندازد. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (بیماری لو گهریگ) موجب تخریب پیشرونده و ترمیم نشدنی در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می گردد.

9. تقویت دستگاه ایمنیویتامین C، بتاکاروتن، ویتامین ها و مواد معدنی، سلنیم (به طور ویژه)، مس، روی و فسفر مسئول رنگ سبز و بنفش کلم بروکلی هستند. اینها در تقویت دستگاه ایمنی بسیار اهمیت دارند و می توانند از شما در برابر عفونت های مختلف محافظت نمایند.

10. یاری به سلامت استخوانکلم بروکلی با دارابودن اندازه چشمگیر کلسیم (47 میلی گرم کلسیم در هر 100 گرم کلم بروکلی) و سایر مواد مغذی مانند مهمیم، روی و فسفر می تواند برای همه افراد به خصوص بچه ها، افراد مسن، زنان بادار و شیرده بسیار مفید باشد، زیرا این افراد بیشتر از دیگران در معرض پوکی استخوان، ضعف استخوان ها و دندان ها و کمبود کلسیم قرار دارند.

11. یاری به بارداریاز آنجایی که کلم بروکلی سرشار از مواد ضروری برای بارداری مانند پروتئین ها، کلسیم، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، آهن، فسفر و… بوده، می تواند غذایی ایده آل برای حضور در هر رژیم غذایی ای باشد. کلم بروکلی با دارابودن اندازه زیادی فیبر می تواند ازیبوست در بارداری جلوگیری کند. محتوای فولات موجود در کلم بروکلی می تواند از نقایص تولد در نوزادان مانند نقص لوله عصبی پیشگیری کند. این پدیده در زنان بارداری که کمبود اسید فولیک دارند بسیار رایج است.

12. تنظیم فشار خونکروم ماده معدنی ضروری ای است که به وفور در کلم بروکلی یافت می گردد. کروم به عملکرد مناسب انسولین و تنظیم قند خونیاری می نماید و بدین ترتیب می تواند موجب تنظیم فشار خون گردد. ویتامین ها، فیبر و اسیدهای چرب امگا3 که به عملکرد درست بدن یاری می نمایند هم به وفور در کلم بروکلی یافت می شوند. بنابراین بهتر است برای حفظ سلامت قلب، کلم بروکلی را به رژیم غذایی تان بیفزایید.

13. درمان آنمی (کم خونی)کم خونی ارتباط مستقیمی با کمبود آهن و بعضی پروتئین ها در بدن دارد. کلم بروکلی سرشار از اینها بوده و می تواند به درمان آنمی یاری کند. مس یک ماده معدنی لازم است که همراه با آهن در ساخت گلبول های قرمز نقش دارد و در کلم بروکلی یافت می گردد. از این رو یاری به درمان کم خونی از خواص کلم بروکلی محسوب می گردد.

نکاتی درباره کلم بروکلی

احتیاط ها درباره مصرف کلم بروکلی
اگرچه خواص کلم بروکلی برای سلامتی بسیار زیاد است، ولی نباید هرگز احتیاط را فراموش کنید. در بعضی افراد، تماس با کلم بروکلی می تواند موجب خارش های آلرژیک گردد. زیرا بعضی ترکیبات قوی موجود در کلم بروکلی می تواند موجب تحریک پوست گردد. در حالت عادی مصرف منظم و طبق مقادیر توصیه شده می تواند فواید بسیار زیادی برای سلامتی داشته باشد.

آیا کلم بروکلی برای تان مفید است؟بله. کلم بروکلی برای تان بسیار خوب است. یک وعده ی (کمتر از 100 گرم) آن می تواند تمام احتیاج روزانه تان به ویتامین C، اندازه 11٪ احتیاج روزانه تان به ویتامین A و کلسیم و آهن را برای تان تأمین کند. بعلاوه کلم بروکلی محتوی مقادیر زیادی از فیبر است و کالری چندانی ندارد.

ریشه کلم بروکلی به کجا برمی گردد؟همان طور که می توان از نامش حدس زد، ریشه کلم بروکلی به کشور ایتالیا برمی گردد. بروکلی در زبان ایتالیایی به معنای جوانه است. مهاجران ایتالیایی این سبزی را به آمریکا معرفی کردند و در قرن هجدهم میلادی از بلژیک به انگلستان برده شد.

کلم بروکلی چگونه رشد می نماید؟کلم بروکلی را می توان با کاشتن بذر پرورش داد. کلم بروکلی در هوای خنک و خاک های قلیایی بهتر می روید. شما می توانید دما را با استفاده از ابزاری مانند کود گیاهی و قلیایی بودن خاک را با ابزاری مانند سنگ آهک تنظیم کنید تا شرایط رشد بهتری برای کلم بروکلی فراهم کنید.

نحوه پختن کلم بروکلی چگونه است؟روش های مختلفی برای پختن کلم بروکلی وجود دارد. پس از خردکردن کلم بروکلی به گلچه های ریزتر می توانید آن را بخارپز کنید. می توانید آن را با زنجبیل، سیر یا سایر سبزیجات در روغن سرخ کنید. کلم بروکلی با لیمو ترش، ریحان و پودر کاری طعم خوبی پیدا می نماید. بعلاوه می توانید کلم بروکلی را به طور خام مصرف کنید، البته به شرطی که ابتدا آن را به خوبی بشویید.

کلم بروکلی چقدر کالری دارد؟یک فنجان کلم بروکلی خردشده محتوی 31 کالری انرژی است. این اندازه کالری بسیار کم است. بنابراین افزودن کلم بروکلی راهی مناسب برای افزایش مصرف مواد معدنی و ویتامین ها بدون افزایش کالری دریافتی است.

اندازه پروتئین موجود در کلم بروکلی چقدر است؟تقریبا 20٪ کالری کلم بروکلی از پروتئین های موجود در آن حاصل می گردد. این امر کلم بروکلی را به منبع گیاهی خوبی برای تأمین این درشت مغذی تبدیل نموده است. کلم بروکلی مانند بیشتر سبزیجات کالری پایینی دارد. بیشتر انرژی ای که از مصرف کلم بروکلی به دست می آید، از کربوهیدرات های پیچیده موجود در آن حاصل می گردد. بعلاوه کلم بروکلی منبع مناسبی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است.

اندازه کربوهیدرات در کلم بروکلی چقدر است؟کمتر از 75٪ انرژی موجود در کلم بروکلی به خاطر کربوهیدرات های موجود در آن است. البته نباید از این اندازه بترسید. زیرا کربوهیدرات های موجود در کلم بروکلی عمدتا از نوع کربوهیدرات های پیچیده است که نوع خوبی از کربوهیدرات ها محسوب می شوند. کلم بروکلی محتوی ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B1، ویتامین B6، ویتامین E، پتاسیم، منگنز و فیبر بوده که تمامی آنها برای تان سودمند هستند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2028

به "خواص کلم بروکلی برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص کلم بروکلی برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید