شناسایی سریع و کم هزینه کرونا با پلتفرم روباتیک

به گزارش تور ایتالیا ارزان، پژوهشگران آمریکایی، یک پلتفرم رباتیک را به کار گرفته اند تا وجود کروناویروس را در نمونه های فاضلاب شهری شناسایی کنند.

شناسایی سریع و کم هزینه کرونا با پلتفرم روباتیک

در آغاز شیوع کووید-19 و پیش از در دسترس بودن آزمایش های تشخیصی به صورت گسترده، بررسی میزان ابتلا و یا پیش بینی احتمال شیوع کووید-19 مشکل بود. پیش بینی شیوع این بیماری هنوز هم کار پیچیده ای است زیرا افراد مبتلا می توانند بدون این که خودشان نشانه های بیماری را تجربه کرده باشند، آن را به دیگران انتقال دهند.

نگامی که برخی از پژوهش ها نشان دادند کروناویروس در مدفوع افرادی که آزمایش کووید-19 آنها مثبت است، ظاهر می شود، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو (UCSD) دریافتند که فاضلاب می تواند محل خوبی برای جستجوی آن باشد.

ین گروه پژوهشی، از ماه ژوئیه تا نوامبر سال 2020 به نمونه برداری از فاضلاب پرداختند تا ببینند که آیا شناسایی کروناویروس در آن ممکن است یا خیر. آنها توانستند این کار را انجام دهند اما دریافتند که این روش، یک فرآیند چندمرحله ای آهسته و سخت است.

ژوهشگران اکنون در بررسی جدیدی نشان داده اند که می توانند با کمک ربات ها به بررسی فاضلاب بپردازند. آنها مقاومت روش خود را به واسطه مقایسه آن با روش های موجود نشان دادند و دریافتند که با بررسی فاضلاب شهری می توانند کووید-19 را با دقت شناسایی کنند.

عیب این روش، این است که نمونه فاضلاب را مانند نمونه های سواب بینی، به طور مستقیم مورد بررسی قرار داد.

پژوهشگران در آزمایشگاه، نمونه های فاضلاب را با کمک پلتفرم رباتیک خود بررسی می کنند. این پلتفرم رباتیک، آران ای کروناویروس را از نمونه ها استخراج می کند و واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) را برای جستجوی ژن های ویروس به کار می گیرد. این سیستم اتوماتیک می تواند در هر 40 دقیقه، 24 نمونه را پردازش کند.

به گفته پژوهشگران، این روش، سریع تر، کم هزینه تر و حساس تر از سایر روش های بررسی فاضلاب است.

این پژوهش، در مجله mSytems به چاپ رسید.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1696

به "شناسایی سریع و کم هزینه کرونا با پلتفرم روباتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی سریع و کم هزینه کرونا با پلتفرم روباتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید