سلول تی شاید همه سرطان ها را معالجه کند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، در این شیوه ابتدا باید نمونه خون بیمار گرفته گردد. سپس سلول های تی از آن مشتق و تغییرات ژنتیکی در آن ها اعمال می گردد تا بتوانند گیرنده های یابنده سرطان را بسازند.

سلول تی شاید همه سرطان ها را معالجه کند

شیوه تازه می تواند در معالجه بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان پروستات و سینه استفاده گردد

پژوهشگران اعلام نموده اند که بخشی از سیستم ایمنی بدن که بتازگی کشف شده می تواند طوری تغییر یابد که انواع سرطان ها را معالجه کند. این گروه از پژوهشگران دانشگاه کاردیف در ولز، شیوه ای برای از بین بردن سرطان پروستات، سینه، ریه و سایر سرطان ها در آزمایشگاه یافته اند.

این یافته ها که در نشریه نیچر ایمونولوژی به چاپ رسیده، هنوز روی بیماران آزمایش نشده است، ولی محققان می گویند که ظرفیت بالایی برای این کار وجود دارد. کارشناسان می گویند که هر چند این کار پژوهشی در مرحله ابتدایی است، ولی بسیار مهیج است.

یافته ها دقیقا چیست؟

سیستم ایمنی ما سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل عفونت است که به سلول های سرطانی نیز حمله می نماید. دانشمندان به دنبال راه های غیرمعمولی بوده اند که سیستم ایمنی بدن به وسیله آن به طور طبیعی به تومور ها حمله می نماید.

آنچه که یافته اند، سلولی به نام تی (لنفوسیت تی) در خون است؛ یک سلول سیستم ایمنی که می تواند خطر را در بدن شناسایی و برای حذف آن اقدام کند.

فرق این سلول با بقیه سلول ها این است که سلول تی می تواند به طیف گسترده ای از سرطان ها حمله کند. پروفسور اندرو سِوِل به بی بی سی می گوید محتمل است که بتوانیم همه بیماران (سرطانی) را (با این شیوه) معالجه کنیم.

به گفته او قبلا هیچکس باور نداشت که این موضوع امکانپذیر باشد.

این یافته دورنمای دستیابی به شیوه ای را که برای همه سرطان ها کاربرد داشته باشد، محتمل تر نموده است؛ یعنی یک نوع از سلول تی که قادر به از بین بردن بسیاری از انواع سرطان ها در میان مردم باشد.

این شیوه چگونه کار می نماید؟

سلول های تی (لنفوسیت تی)، گیرنده هایی بر سطح خود دارد که می تواند ترکیب شیمیایی را تشخیص دهد.

گروه پژوهشگران دانشگاه کاردیف در آزمایشگاه نوعی سلول تی را کشف کرد که گیرنده اش می تواند طیف گسترده ای از سلول های سرطانی را پیدا کند و از بین ببرد، از جمله سلول های سرطانی ریه، پوست، خون، روده بزرگ، سینه، استخوان، پروستات، تخمدان، کلیه و دهانه رحم.

مساله مهم این است که در این شیوه، بافت های سالم دست نخورده می مانند.

حمله سلول های تی به سلول های سرطانی

این موضوع که سلول دقیقا چرا به این صورت عمل می نماید، در حال آنالیز است. گیرنده این سلولِ بخصوص با یک مولکول به نام ام آر یک که بر سطح هر سلول بدن وجود دارد، تعامل می نماید. به نظر می رسد که مولکول ام آر یک متابولیسم غیرطبیعی سلول سرطانی را به سیستم ایمنی بدن گزارش می نماید.

گری دولتون یکی از پژوهشگران به بی بی سی می گوید ما اولین گروهی بودیم که سلول تی را که ام آر یک را در سلول های سرطانی پیدا می نماید شرح دادیم؛ کاری که قبلا انجام نشده و در نوع خود اولین بار است.

اهمیت این موضوع چیست؟

شیو های درمانی سرطان با سلول تی، هم اکنون هم وجود دارد و توسعه ایمنی درمانی در معالجه سرطان یکی از جالب ترین پیشرفت ها در این حوزه بوده است.

شناحته شده ترین مثال CAR-T یک داروی حاوی سلول زنده است که طی فرایند مهندسی ژنتیک بر سلول های تی بیمار تهیه می گردد تا سلول های سرطانی را جست وجو و نابود کند.

این شیوه نتایج جالبی به همراه دارد که می تواند برخی از بیماران را از حالت لاعلاج درآورده در راستا بهبود قرار دهد. ولی این روش درمان بسیار خاص و تنها برای معدودی از سرطان ها کارساز است. همچنین پیروزت چندانی در زمینه سرطان های که همراه با تومور هستند، در مقایسه با سرطان خون، نداشته است.

پژوهشگران می گویند یافته اخیر آن ها می تواند برای معالجه همه سرطان ها به کار رود.

در عمل این روش چگونه است؟

در این شیوه ابتدا باید نمونه خون بیمار گرفته گردد. سپس سلول های تی از آن مشتق و تغییرات ژنتیکی در آن ها اعمال می گردد تا بتوانند گیرنده های یابنده سرطان را بسازند.

سلول های ارتقاء یافته می توانند در مقادیر زیاد در آزمایشگاه تکثیر شوند و دوباره به بیمار تزریق شوند. به همان صورتی که در شیوه CAR-T انجام می گردد.

نظر کارشناسان

لوچیا موری و جنارو دیلیبرو از دانشگاه بازل سوئیس میی گویند که این پژوهش ظرفیت بالایی دارد، ولی هنوز بسیار زود است که بگوییم در معالجه همه سرطان ها پیروز خواهد بود.

دانیل دیویس، پروفسور ایمنی شناسی در دانشگاه منچستر، می گوید که هم اکنون این تحقیق در مرحله پایه ای است و هنوز تا اینکه دارویی به دست بیمار برسد، کار زیادی ضروری است.

به گفته او در این مورد شکی نیست که این یافته بسیار جالب است، هم برای پیشبرد دانش ما درباره سیستم ایمنی بدن و هم درباره احتمال فراوری دارو های تازه در آینده.

منبع: فرادید
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 914

به "سلول تی شاید همه سرطان ها را معالجه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول تی شاید همه سرطان ها را معالجه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید