ساخت یک پمپ الکترونیکی ریز برای انتقال دارو به مغز

محققان دانشگاه نورکوپینگ در سوئد برای اولین بار موفق به ساخت پمپ الکترونیکی برای تزریق مستقیم داروهای ضد تشنج به مغز موش شدند. این پمپ بر خلاف نمونه های رایج فاقد هرگونه عوارض جانبی است.

ساخت یک پمپ الکترونیکی ریز برای انتقال دارو به مغز

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپکتروم، این پمپ کوچک به راحتی در نقطه مورد احتیاج مغز قابل کاشت است و پس از دریافت سیگنال الکتریکی، فرایند آزادسازی دارو از مخزن را به کانال تزریق دارو شروع می نماید.

به گفته محققان، این پمپ از پدیده موسوم به الکتروفورز برای انتقال دارو استفاده می نماید.

الکتروفورز به حرکات ذرات در یک مایع تحت میدان الکتریکی می گویند. به سبب اینکه مولکول های زیستی مانند دی .ان .ای و پروتئین ها باردار هستند می توان با قرار دادنشان در یک میدان الکتریکی، آنها را براساس خواص فیزیکی مانند شکل فضایی، وزن مولکولی و بار الکتریکی، تفکیک کرد.

نمونه اولیه پمپ الکتروفورز قبلا به منظور انتقال دارو به کانال نخاعی ساخته گردیده بود، اما محققان پس از تحقیقات گسترده موفق به ساخت نمونه بسیار کوچکتر و قابل کاشت در مغز موش شدند.

دنیل سیمون، محقق ارشد این مطالعه گفت: هدف ما از مطالعه و طراحی پمپ جدید صرفا رسیدن به صندلی علمی مناسب برای ساخت پمپ های مناسب برای کاشت در مغز انسان است.

وی در ادامه اضافه کرد: پمپ جدید از نظر کارایی صد درصد بهینه عمل می نماید. با این ویژگی تقریبا تمام یون های دارویی موجود در مخزن پس از فرمان الکتریکی به محل مورد نظر در مغز تزریق می شوند.

محققان بر این باورند که پمپ های الکترونیکی تزریق دارو در مقایسه با روش تزریق عمقی با سرنگ بسیار بهتر عمل می نمایند، چرا که در روش سرنگ با ایجاد فشار مضاعف مایع در مغز، امکان آسیب دیدگی سلول های عصبی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1397 بروزرسانی: 2 دی 1397 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 72

به "ساخت یک پمپ الکترونیکی ریز برای انتقال دارو به مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت یک پمپ الکترونیکی ریز برای انتقال دارو به مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید