زخم پوشی از جنس کراتین پر مرغ جایگزین نمونه خارجی می گردد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر خلیل الرحمن خلیلی پور رودی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح اصلاح منسوج سلولزی با استفاده از کراتین بازیافتی الیاف پروتئینی جهت تهیه زخم پوش های زیست فعال گفت: در حال حاضر بیمارانی که دچار سوختگی هستند، به دلیل گرانی زخم پوش های وارداتی هنوز در بیمارستان ها از گاز وازلینه برای پانسمان زخم های این بیماران استفاده می گردد.

زخم پوشی از جنس کراتین پر مرغ جایگزین نمونه خارجی می گردد

وی با اشاره به معضلات گاز وازلینه گفت: استفاده از گاز وازلینه، به عنوان یک پوشش تنها به کنترل از دست رفتن آب بدن بیمار و جلوگیری از هجوم باکتری ها یاری می نماید و تاثیر مهمی در تسریع ترمیم زخم ندارد. حتی به علت وجود وازلین محدودیت در اکسیژن رسانی به زخم نیز ایجاد می گردد.

خلیلی پوررودی ادامه داد: گاز استریل بدون وازلین هم هنگام تعویض پانسمان موجب ایجاد زخم ثانویه می گردد که مناسب نیست. برای همین موضوع احتیاج به یک زخم پوش ارزان که با فناوری در دسترس و مواد اولیه ارزان و در مقیاس زیاد قابل تهیه باشد به شدت احساس می گردد.

این محقق خاطر نشان کرد: با توجه به نتایج به دست آمده، در بیشتر شاخص های مورد آنالیز زخم پوش سلولزی اصلاح شده از نمونه تجاری نتیجه بهتر یا دست کم مساوی با آن را داشته است. به علاوه بازیافت کراتین از الیاف پروتئینی پر مرغ جهت تهیه یک ماده ارزشمند به نام زخم پوش زیست فعال، ارزش اضافه نموده فراوانی در حد کیمیاگری ایجاد می نماید.

وی اضافه کرد: استفاده از فناوری شناخته شده pad-dry-cure (پد کردن - خشک کردن و تثبیت حرارتی) در این پژوهش کار تجاری سازی و کاربردی کردن این دانش فنی را تا حد زیادی تسهیل نموده است. به طور کلی اصلاح سطح سلولز و همین طور فراوری بیومتریال پایه کراتینی با توجه به ابعاد ناشناخته ای که هنوز وجود دارد می تواند مرزهای دانش در رشته الیاف را ارتقا دهد.

به گزارش خبرنگاران، این پروژه نیز نه تنها در مرزهای دانش بوده است بلکه کاملا کاربردی است و محصول فراوری شده از مواد اولیه در دسترس و ارزان داخل کشور تهیه شده است.این پروژه به وسیله دکتر فاطمه داداشیان از دانشکده نساجی و خانم دکتر عاطفه سلوک از دانشکده مهندسی پزشکی در طول مدت سه سال، انجام گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2147

به "زخم پوشی از جنس کراتین پر مرغ جایگزین نمونه خارجی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زخم پوشی از جنس کراتین پر مرغ جایگزین نمونه خارجی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید