تحصیل در مالزی، تحصیل در سرزمینی آسیایی

به گزارش تور ایتالیا ارزان، مالزی یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیاست که به دلیل تنوع جاذبه های طبیعی و سواحل زیبایی که دارد، یکی از مهمترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می گردد. علاوه بر این مالزی یکی از امن ترین کشورهای جهانست و دانشگاه های خوب و قابل قبولی نیز دارد. سطح معروف ترین دانشگاه های مالزی متوسط به بالا بوده و ارزش مدرک مالزی در حد استاندارهای جهانی می باشد و در تمامی نقاط جهان دارای اعتبار است. اعتبار مدارک دانشگاه های مالزی در ایران نیز مورد تایید است از این رو یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است. در این بخش قصد داریم در خصوص تحصیل در مالزی و هزینه تحصیل در مالزی صحبت کنیم. پس اگر قصد تحصیل در مالزی را دارید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تحصیل در مالزی، تحصیل در سرزمینی آسیایی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

نظام آموزشی مالزی

تحصیلات ابتدایی

آموزش بچه ها در مالزی از سن 4 تا 5 سالگی شروع می شود. بچه ها ابتدا وارد دوره آمادگی می شوند و پس از آن دوره ابتدایی را به مدت 6 تا 7 سال طی می کنند. در این دوران خواندن و نوشتن را یاد گرفته و با مباحث ریاضیات پایه و علوم آشنا می شوند. این دانش آموزان باید دو امتحان را در سال های سوم و ششم تحصیلی خود بگذرانند.

دوران دبیرستان

تحصیلات دبیرستانی در مالزی به دو دوره تقسیم می شود. در دوره اول که سه سال طول می کشد، دانش آموزان دروس علوم پایه، علوم انسانی، هنر و آموزش های صنعتی را گذرانده و در انتهای دوره در آزمون (PMR) شرکت می کنند. دوره سه ساله دوم نیز به دو بخش تقسیم می شود. دانش آموزان در 2 سال اول به انتخاب خود درس هایی را می گذرانند و در سرانجام دوره در امتحانات Malaysia Certificate of Education SPM شرکت می کنند. با این مدرک دانش آموزان می توانند تحصیلات خود را در کالج ها و پلی تکنیک ها ادامه دهند. اما اگر قصد ورود به دانشگاه ها را دارند، باید مدرک STPM را دریافت کنند. مدرک Malaysia Higher School Certificate STPM با گذراندن یک دوره یک ساله و پیروزیت در امتحانات آخر سال به آن ها داده می شود. STPM مشابه مدرک A Level در انگلستان بوده و همان دیپلم دبیرستان می باشد.

تحصیلات دانشگاهی

همان طور که در بالا اشاره شد، دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ها باید مدرک STPM خود را دریافت کنند. برای دریافت مدرک نیز حداقل باید در دو درس نمره خوبی را کسب کنند. اگر دانش آموزان از کشورهای دیگر وارد دانشگاه های مالزی می شوند، باید مدرک دیپلم خود را ارائه دهند. در امتحانات نظام آموزشی انگلستان و در امتحانات A - Level دانش آموزان باید حداقل دو نمره خوب از دو درس داشته باشند تا بتوانند وارد دانشگاه های مالزی شوند. واحد مرکزی وزارت آموزش بر اساس معدل و نمراتی که دانش آموزان در امتحانات STPM کسب کردند، سوابق آن ها را آنالیز نموده و در خصوص رشته برای تحصیل در مالزی، معروف ترین دانشگاه های مالزی و قبولی آن ها تصمیم می گیرد.

دوره های تحصیل در مالزی

مدرک Diploma

تحصیلات دانشگاهی در مالزی نیز دوره های مختلفی دارد و پس از گذراندن هردوره مدارکی نیز داده می شود. افرادی که در کالج ها و پلی تکنیک ها درس خود را ادامه می دهند، در یک دوره دوساله می توانند مدرکی با عنوان Certificate دریافت کنند. آن هایی که وارد دانشگاه می شوند، برای دریافت مدرک Diploma باید 90 تا 100 واحد درسی در طی یک دوره سه ساله بگذرانند.

مدرک PGD

پس از دریافت مدرک Diploma یا Certificate افراد می توانند با گذراندن یک دوره یک ساله در زمان تحصیل در مالزی (دارندگان مدرک Diploma) و یک دوره دوساله (دارندگان مدرک Certificate)، مدرک Post Graduate Diploma که به اختصار PGD خوانده می شود را دریافت کنند.

مدرک Bachelor

پس از ورود به دانشگاه، مدرک Bachelor با گذراندن 150 تا 180 واحد درسی دریافت می شود. این تعداد واحد در معروف ترین دانشگاه های مالزی یکسان نیست. مدرک Bachelor دارای دو نوع Ordinary و Honours می باشد که Honours نیز خود به چهار نوع First ، second and 2 و Third تقسیم می شود.

مدرک Master

دانشجویان با در دست داشتن مدرک Bachelor و با معدل حداقل Honours Second1 و معرف های علمی لازم می توانند وارد دوره بعدی شده و پس از اتمام دوره مدرک Master را دریافت کنند. این دوره به سه صورت درس (در این حالت باید 30 تا 33 واحد درسی در دوره کارشناسی ارشد گذرانده شود. پس از آن دانشجو یک پژوهش علمی 3 تا 6 را به استاد خود ارائه می دهد. در اینجا نیازی به دفاع از پروژه نیست.)، درس و پژوهش (در ای جا دانشجو 36 واحد درسی را می گذراند که از این تعداد 18 تا 24 واحد آن پژوهش است. در حالت درس و پژوهش، دانشجو باید از سرانجام نامه پژوهشی خود دفاع کند.) و پژوهش(در این حالت لازم به گذراندن هیچ واحد درسی نیست و تمامی 36 واحد به صورت سرانجام نامه پژوهشی می باشد.) می باشد.

مدرک Ph.D

اگر دانشجو بتواند معدل خوبی را در دوره Master به دست آورد، می تواند وارد دوره Ph.D شود. در این دوره نیز دانشجو باید 90 واحد درسی را بگذراند. گذراندن این واحدها می تواند به دو صورت همه درس یا درس و پژوهش باشد. در حالت درس و پژوهش دانشجو 60 واحد درسی را می گذراند و 30 واحد را به صورت سرانجام نامه پژوهشی ارائه می نماید و در صورتی که بتواند دفاع پیروزیت آمیزی داشته باشد می تواند مدرک خود را دریافت نماید. در بعضی از معروف ترین دانشگاه های مالزی، دانشجویان پس از گذراندن دوره Bachelor و دریافت نمره ممتاز با معدل حداقل First Class Honours می توانند وارد دوره تحصیلی Ph.D در زمان تحصیل در مالزی شوند.

ارزش مدرک مالزی

کاردانی

بعد از دیپلم دبیرستان یا پیش دانشگاهی و پس از 2 یا 3 سال تحصیل اگر پیروز به دریافت مدرک Bachelor نشوند، مدرک آن ها کاردانی خواهد بود.

کارشناسی

مدرک Diploma به همراه (Post Graduate Diploma PGD) مدرک کارشناسی ارزشیابی می شود. دانشجو در صورتی که مدرک Bachelor داشته باشد، برای اخذ مدرک PGD فقط صحت صدور آن تأیید می شود. مدارک Bachelor از دانشگاه های معتبر نیز به عنوان مدرک کارشناسی ارزشیابی می شود.

کارشناسی ارشد

با شرط داشتن مدرک کارشناسی اگر مدارک Master از دانشگاه های معتبر دریافت شده باشد، مدرک به صورت کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.

دکترا

با شرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد، اگر مدارک Ph.D از دانشگاه های معتبر دریافت شده باشد، مدرک به صورت کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.

زبان آموزشی دانشگاه های مالزی

حالا که می خواهیم درس خود را در یکی از دانشگاه های مالزی ادامه دهیم، باید ببینیم مالزی دانشگاه انگلیسی زبان دارد یا خیر؟ و آیا این دانشگاه معتبر است؟ بعضی از دانشگاه های دولتی مالزی ویژه دانشجویان بومی هستند و تدریس به زبان مالایی انجام می شود. اما دانشگاه هایی هم هستند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند و برای ورود از دانشجویان مدارک معتبر زبان دریافت می کنند. برای شرکت در این دوره باید در بین هزینه تحصیل در مالزی مبلغی حدود 500 تا 950 دلار برای هرماه بپردازید. مدت زمان دوره ها نیز با توجه به سطح زبان شرکت کننده از یک تا 10 ماه می باشد.

هزینه تحصیل در مالزی

میانگین شهریه دانشگاه

برای دانشجویان خارجی دانشگاه رایگان در مالزی وجود ندارد و هزینه تحصیل در مالزی در دانشگاه های مختلف متفاوت است. شهریه معمولا بر اساس مقطع و رشته های تحصیلی محاسبه می شود. میانگین هزینه تحصیل در مالزی در دانشگاه های دولتی مالزی 3000 تا 5000 دلار می باشد که این مبلغ برای رشته های پزشکی بالاتر است. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی انگلیسی زبان نیز باید 8000 تا 16000 دلار در سال بپردازید.

میانگین هزینه زندگی

دانشجویانی که قصد استفاده از خوابگاه را دارند، ماهیانه حدود 400 تا 500 دلار برای هزینه زندگی خود خرج می کنند. این هزینه شامل محل اقامت و خورد و خوراک آن ها می باشد. دانشجویانی که قصد اجاره یک مکان شخصی را دارند با توجه به منطقه مورد نظر باید مبلغی بین 400 تا 800 دلار در ماه هزینه کنند.

بورسیه تحصیلی

بیشتر بورسیه ها نیز به دانشجویان مقطع دکترا تعلق می گیرد. دانشجویان دکترایی که کارهای پژوهشی انجام می دهند، می توانند بورسیه تحصیلی مالزی را اخذ نموده و ماهیانه مبلغی را دریافت کنند.

بهترین دانشگاه های مالزی

دانشگاه های بزرگ و معتبر مالزی اغلب در شهرهای کوالالامپور، پینانگ، جوهور بهرو و جزیره بورنئو قرار دارند. از این رو شاید بهتر باشد یکی از این شهرها را برای تحصیل و زندگی خود انتخاب نمایید تا بتوانید در بهترین و مهمترین دانشگاه های مالزی درس بخوانید. برای انتخاب دانشگاه نیز قطعا باید اطلاعاتی در خصوص رده بندی و اعتبار آن ها داشته باشید. در جدول زیر می توانید اطلاعات جزئی در خصوص نام دانشگاه ها و صندلی آن ها در رده بندی دانشگاه های آسیا را به دست آورید. این لیست از وب سایت topuniversities به دست آمده است.

اطلاعات دیگر

تعطیلات سرانجام سال

تعطیلات رسمی دانشگاه های مالزی بین ماه ژوئن تا سپتامبر می باشد. در این بازه زمانی دانشجویان مسئله ای برای اقامتگاه نخواهد داشت و می توانند از خوابگاه دانشگاه برای اقامت استفاده کنند.

بیمه تحصیلی و درمانی

دانشجویان مالزی می توانند در صورت لزوم از بیمه های درمانی که دانشگاه برای آن ها در نظر گرفته، استفاده کنند.

شرایط ویزای دانشجویی برای همراهان

شاید دانشجویان بخواهند به همراه والدین خود به مالزی سفر کنند. در این صورت فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان استفاده از ویزای دانشجویی برای یک نفر از بستگان درجه یک وجود دارد. در مقطع کارشناسی هیچ ویزایی برای ورود همراه به این کشور صادر نمی شود. البته برای همسر و فرزندان دانشجو ویزای همراه صادر می شود و مسئله ای در این مورد وجود ندارد.

کار کردن دانشجو در زمان تحصیل

کسانی که با ویزای دانشجویی وارد کشور مالزی می شوند، نمی توانند کار کنند. کار پاره وقت و تمام وقت برای دانشجویان در زمان تحصیل ممنوع است.

سن دانشجو

حداکثر سن برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های مالزی 38 سال و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هیچ محدودیتی وجود ندارد.

ویزای ورود و خروج

ویزای دانشجویی مالزی برای چند بار ورود و خروج صادر می شود.

آب و هوای مالزی

مالزی یکی از کشورهای استوایی است که تقریبا در تمامی فصل های سال آب و هوای یکسانی دارد. دمای هوای این کشور به طور میانگین 30 تا 35 درجه سانتیگراد می باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 275

به "تحصیل در مالزی، تحصیل در سرزمینی آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل در مالزی، تحصیل در سرزمینی آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید