ریچارد نفیو، معمار تحریم های ایران از وزارت خارجه آمریکا رفت

به گزارش تور ایتالیا ارزان، مردی که از او به عنوان معمار تحریم های ضدایرانی یاد می گردد، از وزارت خارجه آمریکا جدا شد.

ریچارد نفیو، معمار تحریم های ایران از وزارت خارجه آمریکا رفت

به گزارش مهر، ریچارد نفیو مردی که از وی به عنوان معمار تحریم های ضدایرانی یاد می گردد، در پیغامی توئیتری خاطرنشان کرد که کار خود در وزارت خارجه آمریکا را ترک می نماید.

او در پیغام خود نوشت: با توجه به پیگیری های چند هفته اخیر، باید بعضی موارد را برایتان روشن کنم. من تیم مذاکراتی آمریکا در وین را در تاریخ 6 دسامبر 2021 به علت اختلاف عقیده درباره رویکرد سیاسی آن ترک کردم. وزارت خارجه آمریکا را هم هفته گذشته ترک کردم.

نفیو از معماران شبکه تحریم های آمریکا علیه ایران در دولت اوباما و نویسنده کتاب هنر تحریم ها؛ نگاهی از درون میدان است. وی معتقد است که اِعمال تحریم باید سه ویژگی مهم داشته باشد: اول ایجاد رنج در جامعه هدف، دوم جلب اجماع دیگر دولت ها و سوم اثرگذاری بر تغییر رفتار دولت هدف.

داشتن این ویژگی ها و تجربیات از سوی نفیو موجب شد تا دیدگاه های متفاوتی درباره حضور او در تیم بایدن و تأثیری که وی می تواند بر پیشبرد سیاست های کاخ سفید در قبال ایران داشته باشد شکل بگیرد.

یک دیدگاه این بود که با توجه به تجربه نفیو، هدف انتصاب وی، هوشمندسازی تحریم های پیشین است، به این ترتیب که کدام تحریم ها به عنوان مشوق، لغو یا تعلیق شوند؟ کدام تحریم ها روی میز مذاکره قرار بگیرند؟ کدام تحریم ها هم چنان حفظ شوند؟

دیدگاه دیگر این بود که هر کس ساختمانی را ویران نموده است، بخوبی می داند که چگونه آن را ترمیم کند.

آن موقع مانور رسانه های غربی بر روی این موضوع بود که رابرت اقتصادی در قبال اعمال تحریم های ایران چندان سرسخت نیست حال آنکه انتخاب نفیو به عنوان معاون وی سبب شکل گرفتن این سوال در فکر می گردد که چطور ممکن است که دو فرد با دیدگاه های متفاوت در یک موضوع خاص، با یکدیگر همکاری نمایند؟

نفیو زمانی مدعی شده بود که تحریم ها می تواند در صورت ادغام در یک استراتژی کامل و آن هم با در نظر گرفتن جنبه های دیپلماسی، همکاری بین المللی و تقویت فشار، بخش مفیدی از سیاست خارجی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2222

به "ریچارد نفیو، معمار تحریم های ایران از وزارت خارجه آمریکا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریچارد نفیو، معمار تحریم های ایران از وزارت خارجه آمریکا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید