خبرنگاران سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی انجام شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، تهران- خبرنگاران- سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی امشب (دوشنبه) با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، وزیر دفاع، وزیر ارتباطات و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور انجام شد.

خبرنگاران سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی انجام شد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران، سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها از سازمان انرژی اتمی ایران تا برج میلاد با حضور علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، در آستانه دهه مبارک فجر در برج میلاد رونمایی شد.

این آزمایش با تجهیزات پیشرفته و به همت متخصصان و پژوهشگران مرکز فناوری های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران انجام شد. در این روش انتقال با برقراری ارتباط کوانتومی مبتنی بر درهم تنیدگی، پیام ها به شیوه ای امن رمزگذاری و انتقال اطلاعات در راستا مشخص شده بین دو نقطه مورد نظر انجام می شود. سپس پیام مورد نظر توسط کلید کوانتومی رمزگذاری، به مقصد ارسال و در آنجا مجدداً به کمک کلید کوانتومی که به دلیل بهره گیری از درهم تنیدگی کوانتومی قابل کپی برداری و هک نیست، رمزگشایی می شود.

آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها تا به امروز در 3 فاز: آزمایشگاهی در فاصله 2 متری، مابین دو ساختمان به مسافت 300 متر و اخیراً بین ساختمان مرکز فناوری های کوانتومی ایران تا تراز 300 متری برج میلاد به مسافت 1650 متر انجام شده است.

این دستاوردها به عنوان بخشی از زیرساخت مورد نیاز و گامی به سوی ماهواره کوانتومی، رادار/لیدارکوانتومی و شبکه های کوانتومی تلقی می شود.

فعالیت های عملیاتی مرکز فناوری های کوانتومی ایران، به عنوان متولی و پیشرو و تنها مرکز آزمایشگاهی موجود در کشور، از سال 1397 در 4 حوزه اصلی فناوری های کوانتومی (مترولوژی و حسگری کوانتومی؛ مخابرات کوانتومی؛ شبیه سازی آنالوگ و دیجیتال کوانتومی؛ رایانش و محاسبات کوانتومی) تعریف شده و در حال اجرا است که می توان به رادار کوانتومی و تصویربرداری کوانتومی، رمزنگاری کوانتومی در فضای آزاد و در بستر فیبر نوری، اندازه گیری کوانتومی کمیت های مختلف فیزیکی، ساعت اتمی، مغناطیس سنجی کوانتومی، نقشه کوانتومی مغز، ژیروسکوپ و راستایاب کوانتومی و تولید چشمه های درهم تنیده مجتمع در بستر موج بر نیز اشاره کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1648

به "خبرنگاران سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید