خبرنگاران ایجاد اداره آموزش و پرورش جدیددر شهر صدرای شیراز ضروری است

به گزارش تور ایتالیا ارزان، شیراز - خبرنگاران- ضرورت ایجاد اداره آموزش و پرورش در شهر صدرای شیراز به دلیل گسترش روزافزون آن و جمعیت بسیاری که دارد از مواردی است که مدیرکل آموزش و پرورش فارس آن را اعلام نمود.

خبرنگاران ایجاد اداره آموزش و پرورش جدیددر شهر صدرای شیراز ضروری است

علی عسکر نجفی در گفت و گو با تور ایتالیا ارزان گفت:طبق قانون، شرکت عمران شهر صدرا باید در زمینه ساخت مدارس اقدام کند،مدارس موجود در این شهر کافی نیست و باید از ظرفیت خیرین آموزش و پرورش و نوسازی مدارس و شرکت توسعه عمران استفاده کنیم.

وی ابراز داشت:گشایش چندین فضای آموزشی را در این شهر در دستور کار قرار دادیم؛ همچنین این موضوع بارها در شورای آموزش و پرورش استان نیز مطرح شد و استاندار فارس نیز بر پیگیری آن تاکید کرد.

صدرا مدرسه جدید و منطقه آموزشی تازه می خواهد

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه در حال حاضر سه پروژه آموزشی در شهر صدرا در دست احداث است، گفت: ایجاد مدارس جدید در کنار تعریف یک منطقه آموزشی جدید باهم باید پیگیری شود، منطقه ای آموزشی که افزون بر صدرا شهرک های شمال غرب شیراز را نیز مانند قلات و سی یخ دارنگون در برگیرد.

نجفی افزود: این موضوع در قالب طرحی اولیه مطرح شده است و رایزنی هایی برای تقسیم بندی نواحی شیراز صورت گرفته است و امیدواریم بتوانیم یک اداره برای این مناطق تاسیس کنیم که دانش آموزان این نواحی را تحت پوشش قرار دهد.

برچیده شدن بخاری های غیر استاندارد مدارس

مدیرکل آموزش و پرورش فارس از برچیده شدن بخاری های غیراستاندارد مدارس با عنوان نهضتی ملی یاد کرد و افزود: بیش از 41 میلیارد تومان اعتبار در استان فارس به این مهم اختصاص یافت و در مرحله دوم مدارس فاقد گاز، در دستور کار تجهیز به وسایل ایمن قرار گرفته اند.

نجفی ادامه داد:در سال تحصیلی جاری 2هزارو 500 کلاس درسی که در فارس با بخاری های غیراستاندارد گرم می شدند، مجهز به بخاری های استاندارد شدند.

وی افزود: آموزش و پرورش همیشه طی سال های گذشته به دلیل نقص در تجهیز سیستم گرمازایی در خطر بوده است که امسال با مساعدت مجلس شورای اسلامی و تصویب مصوبه برای سازمان نوسازی مدارس رفع شد.

نجفی ابراز داشت: بخاری های غیراستاندارد برچیده شده در استان فارس از شعله مستقیم استفاده می کردند؛ درحالی که مدارس از گاز برخوردار بودند.

فاز دوم استانداردسازی مدارس در دست پیگیری

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه مدیران نواحی مختلف و نیز مدیرکل نوسازی مدارس مامور سرکشی به مدار فاقد گاز شده اند، ابراز کرد: فاز دوم استانداردسازی مدارس طی مکانیزمی از پیش معین شده و به صورتی منظم در حال پیگیری است و به تحقق آن خوشبین هستیم.

این مسوول گفت: والدین دانش آموزان و فرهنگیان همیشه از نبود تجهیزات گرمازای استاندارد نگران بودند؛ متاسفانه در برخی مدارس مدیران آنچنان که باید و شاید همکاری نکردند؛ اما در این خصوص تذکرات لازم داده شد و برای اطمینان از اینکه دوباره از بخاری های غیر استاندارد استفاده نخواهد شد، همه بخاری ها را در شیراز جمع آوری کردیم.

نبود تجهیزات استاندارد و ناگواری ها

نجفی با بیان اینکه هنوز در آغاز راه تجهیز و استانداردسازی مدارس هستیم، اعلام نمود: رویدادهای ناگواری همچون آتش سوزی مدرسه شهید رحیمی درودزن که در 14آذر1385 رخ داد، از حوادث بسیار تلخ و دامنه داری بود که دانش آموزان را دچار آسیب های جسمی و روحی کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس افزود: حادثه مدرسه شهید رحیمی درودزن از حوادث ناشی از نبود تجهیزات استاندارد بود.

وی درباره شرایط این دانش آموزان پس از گذشت 13 سال توضیح داد و اعلام نمود: آموزش و پرورش در این زمینه تا آنجا که می توانست از زمان وقوع حادثه کارهای خوبی انجام داد، دانش آموزان نیز همیشه مطالبه گر بوده اند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: از جمله اقدامات صورت گرفته پرداخت حدود 100 میلیون تومان دیه بود که بنابر حکم دادگاه پرداخت شد، جز این، آنچه دادگاه بر عهده آموزش و پرورش گذاشت از جمله انجام امور درمانی، رفت و آمد آن ها و مسائل اینچنینی نیز اعمال شده است.

دانش آموزان مدرسه شهید رحیمی نیازمند عمل های زیبایی پر هزینه

نجفی افزود: آنچه امروز مطرح است، نیاز به جراحی های زیبایی است که طی مکاتباتی که با وزیر آموزش و پرورش و وزیر بهداشت صورت گرفته است، با بیمارستانی در شیراز درحال رایزنی هستیم اما هزینه و مخارج این عمل ها بسیار زیاد است و البته زمینه های اجرای آن برای بازگشت زیبایی دانش آموزان در دست اقدام است.

وی اظهار کرد: در خصوص کار و اشتغال این دانش آموزان طی مکاتباتی که با سازمان امور استخدامی کشور صورت گرفت، زمینه برای اشتغال آن ها پس از اتمام دوره دانشگاه فراهم شده است؛ همچنین برای ورود به دانشگاه نیز سهمیه ای برای آنان در نظر گرفته شد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه یک نفر کارشناس به صورت اختصاصی برای رسیدگی به امور این دانش آموزان مشغول به کار است، گفت: تا به امروز هزینه های ایاب و ذهاب آنان به تهران پرداخت شده است، همچنین با وزیر آموزش و پرورش و استاندار فارس قرار ملاقات هایی تنظیم شد و پیگیر امور این دانش آموزان هستیم و به هیچ عنوان از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکرده ایم.

نجفی اعلام نمود: تمام تلاشمان این است که این دانش آموزان به نقطه ای رضایت بخش برسند و آلام آنان التیام یابد.

سرانه دانش آموزی

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در بخش دیگری از سخنان خود درباره شرایط سرانه دانش آموزی بیان داشت: کمبود سرانه مدارس به شرایط عمومی کشور مربوط است است و تنها متعلق استان فارس نیست.

وی بیان نمود: البته این بدان معنا نیست که به این موضوع رسیدگی نکنیم، بلکه معاون پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش فارس پیگیر تامین حداکثری بودجه از سازمان برنامه و بودجه کشور بوده است و قول هایی نیز گرفته اند و امیدواریم که تخصیص بودجه مطابق آنچه عنوان شده صورت گیرد تا بتوانیم سهم مدارس را پرداخت کنیم.

نجفی با بیان اینکه در این زمینه مشغول چانه زنی هستیم، اعلام نمود: با کسب این بودجه مدیران می تواند با قدرت بیشتری مدارس را اداره کنند؛ همانگونه که سال گذشته از محل هدفمندی یارانه ها، مبلغ مناسبی به این موضوع اختصاص داده شد.

این مسوول با اشاره به اینکه همین اقدام امسال در دستور کار است، گفت: وزارت آموزش و پرورش در تلاش است که بتواند مبالغی بیشتر از سال گذشته از محل هدفمندی یارانه ها جذب کند و اختصاص بودجه به مدارس شبانه روزی نیز در اولویت است و به زودی محقق می شود که خبری بسیار خوب به شمار می رود.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1012

به "خبرنگاران ایجاد اداره آموزش و پرورش جدیددر شهر صدرای شیراز ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایجاد اداره آموزش و پرورش جدیددر شهر صدرای شیراز ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید