جزئیات عرضه اولیه بانکی هفته آینده در بورس ، خرید وسپهر1 چقدر پول احتیاج دارد؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، عرضه اولیه سهام گروه اقتصادی سپهر صادرات زیر مجموعه بانک صادرات با نماد وسپهر1 یکشنبه 30 شهریور در فرابورس ثبت سفارش می گردد.

جزئیات عرضه اولیه بانکی هفته آینده در بورس ، خرید وسپهر1 چقدر پول احتیاج دارد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، یکشنبه آینده 30 شهریور ماه تعداد 6 میلیارد سهم معادل 20 درصد از سهام گروه اقتصادی سپهر صادرات با عنوان وسپهر1 در فرابورس عرضه می گردد.

این سهم بعد از ثبت سفارش چهارشنبه دوم مهرماه در پرتفوی خریداران قابل نمایش است.

از تعداد 6 میلیارد ورق سهم 5 میلیارد و 400 میلیون به عموم مردم عرضه می گردد و 600 میلیون سهم نیز روز بعد به دو صندوق تامین سرمایه سپهر و تامین سرمایه نوین فروخته می گردد.

تاریخ و دوره ثبت سفارش برای سهامداران روز یکشنبه 30 شهریورماه و از ساعت 13 الی 17 خواهد بود.

ناشر این سهم در بازار فرابورس ایران شرکت کارگزاری بانک صادرات می باشد.

حداکثر سهام قابل خرید برای هر فرد یا هر کد بورسی حقیقی یا حقوقی 1100 سهم است.

با توجه به اینکه در عرضه اولیه های قبلی حدود 4.5 میلیون نفر شرکت می کردند و عرضه اولیه وسپهر برای سهامداران 5 میلیارد و 400 میلیون سهم است بنابراین به نظر می رسد به هر کد بورسی تعداد حداکثر سهم یعنی 1100 ورق سهم برسد.

دامنه قیمت هر سهم بین 950 تا 1100 تومان معین شده است که با در نظر دریافت تعداد 1100 سهم و ارقام قیمتی دامنه می توان پیش بینی کرد که حداقل 1 میلیون و 45 هزار تومان و حداکثر یک میلیون و 210 هزار تومان برای خرید حداکثر تعداد مجاز از سهم گروه اقتصادی سپهر صادرات نقدینگی احتیاج است.

بیشتر بخوانید:

پذیره نویسی پالایش یکم (دارادوم) تمدید شد

آیا دارا دوم ارزش خرید دارد؟ / 8 دلیل برای سوددهی پالایشی یکم

جزئیات کامل ETF جدید دولتی / آنچه باید برای خرید پالایشی یکم یا دارادوم بدانید

همچنین تاریخ دسترسی به سهم در تابلوی معاملات بازار فرابورس ایران جهت خرید و فروش روز شنبه 5 مهر ماه خواهد بود.

قابل توجه سهامداران تازه وارد

سهامدارانی که در حساب کارگزاری خود توافق نامه خرید عرضه اولیه را انتخاب نموده یا پذیرفته اند باید در نظر داشته باشند که بایستی حتما یک روز قبل از عرضه اولیه حساب کارگزاری خود یا قدرت خرید خود در پرتفوی را شارژ کنند در غیر این صورت عرضه اولیه به صورت اتوماتیک سفارش داده نخواهد شد.

عمدتا عرضه های اولیه که اصطلاحا در بازار اولیه بورس قرار می گیرند بر خلاف بازار ثانویه مورد استفاده بنگاه ها و شرکت های بورسی قرار می گیرد و در واقع پول به بخش واقعی و مولد اقتصاد راهنمایی می گردد به همین جهت در اقتصاد کشور اثرات مثبت و موثری خواهد داشت.

از سوی دیگر با توجه به اینکه عرضه اولیه ها با قیمت های پایین تر از ارزش واقعی خود عرضه می شوند تا از سوی صندوق ها و سهامداران حقوقی و حقیقی جذابیت لازم برای خریداری را داشته باشند بنابراین هم در کوتاه مدت که با تخفیف و ارزان خریداری شده و هم در بلند مدت که با انجام عملیات و استفاده از سرمایه ها در شرکت ناشر سود عملیاتی به وجود می آید سهامداران منتفع می شوند و سود قابل توجهی نسبت به بسیاری از سهم ها در بازار ثانویه و با ریسک کمتر کسب می کنند.

عرضه اولیه های ارزنده و عظیم در راه است

علیرضا صالح؛ رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه کوشش می کنیم از این پس به وسیله بازار سرمایه شرکت های دولتی را واگذار کنیم گفت: علاوه بر سهام شرکت های موجود در تابلوی بورس، 12 بنگاه که سه هلدینگ نیروگاهی را در خود جای داده در حال آماده سازی برای ورود به بازار سرمایه است.

صالح اضافه کرد: 3 شرکت مجتمع صنعتی اسفراین، اپال پارسیان بنگان و عمران و مسکن سازان ایران، در مهر ماه پذیرش و کشف قیمت خواهند شد.

بازار اولیه تنها راه راهنمایی نقدینگی بورس به سمت فراوری

لازم به ذکر است یکی از علت های اصلی رشد نجومی و غیر منطقی شاخص بورس در 5 ماه اول سال و به دنبال آن ریزش 500 هزار واحدی شاخص از اواسط تابستان تا هفته گذشته فشار ورود حجم نقدینگی به میزان 120 هزار میلیارد تومان به بورس ایران بود که باعث شد طرف تقاضا رشد زیادی نموده و با ضعف طرف عرضه و کمبود عرضه اولیه ها تعادل بازار م خورد در صورتی که اگر به میزان مناسب عرضه اولیه از سوی دولت وارد بازار می شد شاهد این شرایط و بی ثباتی شاخص نبودیم و از طرف دیگر بجای اینکه سرمایه های مردم که رقم بسیار بالایی هم بود تماما در بازار ثانویه صرف خرید و فروش و افزایش قیمت های اسمی سهام گردد به سمت فراوری و تامین اقتصادی بنگاه های فراوریی راهنمایی می شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1403

به "جزئیات عرضه اولیه بانکی هفته آینده در بورس ، خرید وسپهر1 چقدر پول احتیاج دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه اولیه بانکی هفته آینده در بورس ، خرید وسپهر1 چقدر پول احتیاج دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید