شرایط بازار خودرو بعد از قرعه کشی و قیمت هایی که کاهشی نشد!

به گزارش تور ایتالیا ارزان، اتفاق های جدید بعد از قرعه کشی طرح فروش فوق العاده و پیش فروش خودروسازان در بازار خودرو در حال رخ دادن است. یک، خیلی از فروشندگان با وجود آنکه خودرو دارند، می گویند فعلاً موجودی نداریم؛ دوم، فعالان نمایشگاه های خودرو هر مشتری که به آن ها سر می زند را تشویق به خرید خودرو می نمایند و سوم اینکه آن ها با قیمت بالا خودرو می فروشند و با قیمت پایین می خرند.

شرایط بازار خودرو بعد از قرعه کشی و قیمت هایی که کاهشی نشد!

به گزارش ایران، روز گذشته برای اینکه تأثیرپذیری بازار خودرو را از قرعه کشی طرح فروش فوق العاده 25 هزار خودرو و ثبت نام طرح پیش فروش خودرو (هر کدام از خودروسازان قرار است 75 هزار خودرو به مشتریان تحویل دهند) رصد کنیم، سراغ بازار خودرو و نمایشگاه های فعال رفتیم.

واسطه ها حاضر به کاهش قیمت خودرو نیستند

یکی از نمایشگاه داران خودرو در خیابان انقلاب گفت: دولت هر کاری انجام دهد نمی تواند قیمت خودرو را پایین بیاورد برای اینکه هیچ نمایشگاه دار و واسطه ای حاضر نیست خودرو هایی را که با قیمت بالا خریده است با نرخ کمتر به مردم بفروشد به همین جهت اطمینان می دهم که قیمت خودرو سیر نزولی نخواهد داشت.

رضا یوسفی بار ها در جملاتش و در پاسخ به این سؤال که آیا اکنون زمان مناسب برای خرید خودرو است یا هفته های آینده، شرح داد: بدون شک طی روز های آینده خودرو خریداری کنید، بهتر از هفته آینده است چرا که قیمت خودرو دوباره افزایش پیدا می نماید.

این نمایشگاه داراظهار داشت: خیلی از نمایشگاه ها موجودی ندارند و اگر کسی خودرو بخواهد ما باید از دلالان و واسطه ها خودرو بخریم.

از فروش امتناع می گردد

همین گفته باعث شد که ما سراغ یکی از دلالان بازار برویم. محمد یکی از افرادی است که تمام خودرو ها را می توان از او خریداری کرد. از او درباره قیمت خودروی 206 تیپ 2 پرسیدیم و او گفت: در حال حاضر قیمت این خودرو 126 میلیون و 500 هزار تومان است.

او در پاسخ به این سؤال که چرا برخی از نمایشگاه داران عنوان می نمایند که خودرو ندارند، اظهارداشت: نمایشگاه داران از فروش خودرو امتناع می نمایند چرا که نمی خواهند در زمان کاهش، خودرو های خود را به فروش برسانند.

این فعال بازار ادامه داد: طی سه هفته اخیر قیمت خودرو کاهش زیادی پیدا کرد و حتی برخی از خودرو ها به قیمت کارخانه نزدیک شدند، همین نوسان سبب شده که برخی از نمایشگاه داران فروش خودرو را متوقف نمایند تا تکلیف بازار مشخص گردد.

او گفت: با وجود تمام پیش فروش ها و فروش فوق العاده شرکت های خودروسازی پیش بینی می کنم که قیمت خودرو بالاتر خواهد رفت.

فاصله 10 درصد اعمال نشد

در حالی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش دلال بازی و واسطه گری خودرو شروط سختگیرانه وضع نموده بود، اما اکنون می بینیم افرادی که در طرح فروش فوق العاده در لیست منتخبین (در قرعه کشی) هستند، فروشنده خودرو شدند آن ها به صورت قولنامه ای سهمیه خود را (به قیمت بازار) به فروش می رسانند و هیچ نظارتی هم اتفاق نمی افتد.

از زمان آغاز طرح فروش فوق العاده خودرو تا پیش فروش خودرو که جاری است، قیمت خودرو ها فرایند کاهشی به خود گرفت، اما در این مدت فاصله بازار و کارخانه به 10 درصد نرسید.

ستاد تنظیم بازار سه هفته پیش مصوب کرد که با یاری نهاد های نظارتی و سازمان حمایت باید شرایطی فراهم گردد که حداکثر فاصله قیمت کارخانه و بازار نهایت 10 درصد باشد. در این میان فعالان بازار می گویند: نهاد های نظارتی وارد بازار خودرو نشدند و تنها اتفاقی که در این بخش اتفاق افتاده حذف قیمت در سایت های فروش خودرو است.

افزایش فروش خودرو با آغاز فصل تابستان

سجاد احمدیان از دیگر نمایشگاه داران خودرو درباره فروش خودرو می گوید: توصیه می کنم یک هفته برای خرید خودرو صبر کنید چرا که این احتمال وجود دارد که قیمت ها پایین بیاید.

او گفت: خرید خودرو در فضایی که قیمت با نوسان روبه رو است و برخی از نمایشگاه ها تمایل به فروش خودرو ندارند، اشتباه است.

احمدیان اعتقاد دارد که با نزدیک شدن به فصل تابستان میزان خرید خودرو های داخلی افزایش خواهد یافت و شیوع ویروس کرونا نمی تواند در این دوره مانع از کاهش خرید گردد.

او ادامه داد: توقف فروش خودرو در برخی از نمایشگاه ها، قانون نانوشته است، هر زمان شرایط اینگونه باشد (یعنی طرح های فروش پشت سرهم اجرایی گردد) فعالان بازار چنین رویه ای را اتخاذ می نمایند تا جلوی ضرر و زیان خود را بگیرند، به هر ترتیب این صنف به خاطر شیوع ویروس کرونا آسیب زیادی دید و دیگر نمی خواهیم چنین امری تکرار گردد.

این نمایشگاه دار می گوید: توصیه می کنم مصرف نمایندگان واقعی، خودرو بخرند، اما افرادی که به دنبال کسب سود هستند، خرید خودرو با ریسک هایی روبه رو است و حتی این احتمال وجود دارد که نتوانند با سود هایی که تصور می نمایند، خودروی خود را به فروش برسانند.

هادی اشرفی از فعالان بازار خودرو صحبتی کرد که مورد تأیید برخی از هم صنفی هایش هم بود. او گفت: اگر شرایط موجود ادامه پیدا کند و فراوری خودرو افزایش پیدا نکند، قیمت خودرو هایی که اکنون 120 میلیون تومان است سال آینده بالاتر خواهد رفت.

این فعال بازار اضافه نمود: چه کسی فکر می کرد خودرو های داخلی از مرز 100 میلیون تومان عبور نمایند؟ حال برای اینکه بازار خودرو با بحران قیمتی روبرو نگردد، چاره ای جز رشد فراوری خودرو نیست.

چاره؛ افزایش فراوری

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو می گوید: بازار خودرو آرام است، اما برخی ها در کوشش هستند تا قیمت ها را بالا ببرند، لذا تنها خواسته ما برای کنترل بازار این است که میزان فراوری خودرو افزایش پیدا کند تا بازار بتواند آرامش خود را حفظ کند.

او اظهار داشت: اکنون هر فردی که خودروی خود را بفروشد ضرر نموده است چرا که فعالان بازار با قیمت کمتر خودرو می خرند و با قیمت بالاتر می فروشند بدین جهت مردم با کنترل خرید های خود می توانند در ثبات قیمت ها یاری نمایند.

در این میان خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت: مشاهدات بازار خودرو نشان می دهد فرایند کاهشی قیمت ها تا حدودی متوقف شده، ولی همچنان معاملات در بازار متوقف است و همه منتظر مشخص تکلیف شرایط قیمت ها و سیاستگذاری دولت برای مدیریت بازار هستند. علاوه بر این هنوز الزام قیمت گذاری بازار خودرو براساس 10 درصد بالاتر از قیمت کارخانه اعمال نشده و این فروشنده هست که قیمت نهایی را مشخص و اعلام می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1245

به "شرایط بازار خودرو بعد از قرعه کشی و قیمت هایی که کاهشی نشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازار خودرو بعد از قرعه کشی و قیمت هایی که کاهشی نشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید