تحصیل در ایران؛ زندگی و کار در کانادا

به گزارش تور ایتالیا ارزان، خبرنگاران: دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران از بی توجهی به تحصیل کردگان فیزیوتراپیست که برای تحصیلات تکمیلی به پاکستان و برای زندگی و کار به کانادا مهاجرت می نمایند، انتقاد کرد.

تحصیل در ایران؛ زندگی و کار در کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش خبرنگار سلامت تور ایتالیا ارزان، هوشنگ امامی در نشست خبری انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به قدمت فعالیت های فیزیوتراپی در کشور که بالغ بر 51 سال به صورت آکادمیک است، اظهار کرد: به دلیل جو پزشک سالاری در وزارت بهداشت در دورانهای مختلف همواره تحصیل فیزیوتراپیست ها در مقطع لیسانس متوقف شده است.

وی با تقدیر از دیدگاه های محمد فرهادی وزیر اسبق بهداشت که باعث تحولی در فیزیوتراپی ایران شد، اضافه کرد: از مهمترین آسیب هایی که به دلیل عدم ارتقاء مقاطع تکمیلی فیزیواتراپیست ها به مردم وارد می شود آن است که عدالت در حوزه فیزیوتراپی برقرار نشود و حق به حقدار نرسد. مثلا یک پزشک به عنوان مسئول فنی پشت میز می نشیند و یک فیزیوتراپیست باید خدمات فیزیوتراپی را انجام دهد در حالی که حق الزحمه بیشتر را آن پزشک دریافت می نماید و آن دور از آمیزه های دینی ما است.

دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران در ادامه فواید گذراندن دوره های مقاطع تکمیلی برای فیزیوتراپیست ها عنوان نمود: به هر حال دانش در تمام جهان در حال پیشرفت است. بنابر این مهارت ها و تکنیک های جدید در حوزه فیزیوتراپیست مطرح شده است و فیزیوتراپیست ها باید آن را فرا گیرند تا خدمات بهتری را به مردم ارائه دهند.

امامی در باره بعضی مخالفت های وزارت بهداشت برای احیای دوباره دکترای فیزتراپیست ها بیان داشت: یکی از دلایل وزارت بهداشت این است که عنوان می نمایند فیزیوتراپیست ها می خواهند یک شبه پزشک شوند و خودشان مریض را به صورت مستقل پذیرش نمایند که اینکه دیدگاه اشتباه است. همچنین دلیل دوم شان این مورد را می آورند که اگر با دکترای حرفه ای فیزیوتراپیست ها موافقت شود گروه های دیگر توانبخشی نیز چنین تقاضایی را خواهند داشت. در حالی که ما عنوان می کنیم اگر گروه های دیگر حق شان باشد باید ارتقا یابد بنابر این فیزیوتراپیست ها نباید در مقطع تحصیلی کنونی عقیم بمانند.

دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران درباره مشکل تحصیلی فیزیوتراپیست ها در مقاطع تکمیلی نیز عنوان نمود: امروزه فیریوتراپیست ها مجبور هستند به صورت مجازی و یا حضور در کشورهای مانند پاکستان و هند به تحصیل بپردازند در حالی که با وجود سطح بالای علمی فیزیوتراپیست های ایرانی هنوز مقطع دکترای حرفه ای مستمر در ایران نداریم در حالی که کشوری مانند لبنان سالهاست دکترای حرفه ای فیزیوتراپی پرورش می دهد.

بیمه ها خوب پول می گیرند ولی خوب بیمه نمی نمایند

امامی درباره مشکل بیمه ها و خدمات فیزیوتراپی بیان داشت: متاسفانه بیمه ها به عنوان بنگاه های اقتصادی سعی می نمایند هزینه کمتری پرداخت نمایند. در حالی که از مردم برای بیمه شدن پول می گیرند ولی خوب بیمه نمی نمایند و ضررش به مردم برمی شود. بنابراین همواره بیمه ها بار اقتصادی را در نظر می گیرند و بعد پوشش می دهند.

دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به سرمایه های بسیبار برای راه اندازی یک مرکز فیزیوتراپی بیان داشت: کار یک فیزیوتراپیست با یک پزشک تفاوت دارد زیرا اقدامات فیزیوتراپی کار پرزحمتی است، مهارت بالایی می خواهد و از طرفی دیگر نیز تعرفه های آن پایین است در حالی که یک پزشک یک تزریق مفصلی زانو انجام می دهد برای همان تزریق 260 هزار تومان دریافت می نماید و اگر دو زانو باشد دو برابر این مبلغ را دریافت می نماید در حالی که هزینه یک فیزیوتراپیست در بخش خصوصی حدود 23 هزار تومان می شود.

امامی ادامه داد: بنابر این اگر مولفه های مختلف فیزیوتراپی از جمله ارتقای تحصیل تکمیلی و بهبود تجهیزات این رشته صورت پذیرد طول و مدت فیزیوتراپی ها نیز کاهش می یابد در 30 جلسه فیزیوتراپی برای فرد به کمتر از 10 جلسه می رسد.

وی با انتقاد نسبت به تنگ نظری هایی که به رشته فیزیوتراپی وجود دارد و ضرر آن را بیماران می بینند عنوان نمود: اگر بیمه ها در حوزه هایی مانند فیزیوتراپی هزینه نمایند در بلند مدت هزینه هایشان برمی شود.

این فیزیوتراپیست با بیان اینکه هم اکنون در ایران حدود 5 هزار و 500 فیزیوتراپیست شماره نظام پزشکی دارند به مهاجرت فیزیوتراپیست های ایرانی اشاره نمود و گفت: در رشته فیزیوتراپی دو نوع مهاجرت وجود دارد یک نوع که به دلیل تحصیل در دکترای حرفه ای افراد مجبورند به کشورهای دیگر مهاجرت نمایند و در نوع دیگر فارغ التحصیلان فیزیوتراپی به کشورهای کانادا، آمریکا و استرالیا مهاجرت می نمایند و این در حالی است که کانادا سالانه 300 فیزیوتراپیست می گیرد.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 390

به "تحصیل در ایران؛ زندگی و کار در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل در ایران؛ زندگی و کار در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید