ایرانیان مقیم مالزی، شب یلدا را با حافظ خوانی برگزار کردند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ایرانیان مقیم مالزی شامگاه آدینه آخرین روز آذرماه ، با حضور در رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کوالالامپور، آیین کهن شب یلدا را با حافظ خوانی برگزار کردند.

ایرانیان مقیم مالزی، شب یلدا را با حافظ خوانی برگزار کردند

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

مراسم شب یلدا در مالزی، با حضور گسترده ایرانیان مقیم مالزی و خانواده های آن ها برگزار گردید. در این مراسم، مرضیه افخم سفیر ایران، نیز حضور داشت. محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی، ضمن سخنرانی در این مراسم، شب یلدا را نوید پیروزی نور بر تاریکی دانست و اضافه نمود:

کشورهای برگزارکننده شب یلدا در که در حوزه فرهنگی ایران قرار دارند و شب یلدا را جشن می گیرند، این آیین را، به عنوان بخشی از فرهنگ خود درآورده اند.

رایزن فرهنگی ایران در این باره گفت: بسیاری از جشن های ایرانی دو ویژگی طبیعت و تکریم را در خود دارند. به طور مثال مناسبت نوروز با گردش فصول در طبیعت همراه بوده و شب یلدا با گردش زمین و طبیعت ارتباط دارد. چله اول و چله دوم در فصل زمستان با طبیعت، آمیختگی فرهنگی دارند. به گفته وی، ویژگی دوم مناسبت های ایرانی، ارتباط مضامین فرهنگی با تکریم خانواده است. احترام به بزرگترها در این شب، نمادی از آداب ایران کهن را در خود دارد.

در این مراسم، ناصر سارلی، استاد ادبیات فارسی دانشگاه پوترا مالزی نیز حضور داشت. وی در سخنرانی خود یلدا را برگرفته از واژه سریانی و در معنای زایش دانست و شب یلدا را شب تولد خورشید در ادبیات فارسی توصیف کرد. پس از اتمام طولانی ترین شب سال، روزها به مرور، طولانی و طولانی تر می شوند تا زمانی که در هنگام نوروز و فصل بهار طول شب و روز مساوی گردد. وی تاکید نمود شب یلدا با سنت اسلامی صله رحم در هم آمیخته است و از این رو برای ایرانیان از صندلی مهمی برخوردار است.

وی بر این نکته تاکید نمود که این جشن مخصوص جغرافیای فلات ایران است و در جایی مثل مالزی که تغییر فصل در آن قابل لمس نیست، معنای خاصی پیدا نمی کند، خوی این جشن را مرتبط با انقلاب و اعتدال در نجوم و گردش طبیعت دانست و اضافه نمود:

سابقه این جشن از نوروز کمتر، اما محتوای جشن از نوروز، مردمی تر است.

وی گفت:

آیین شب یلدا از زمان داریوش اول، حدود 2 هزار و 500 سال قبل از میلاد در ایران برگزار می شده است.

در این مراسم تک خوانی غزلیاتی از حافظ توسط علیرضا ناظم در کوالالامپور انجام شد و خانواده های ایرانی در دو گروه مردان و زنان در مسابقه حافظ خوانی شرکت و جوایزی نیز دریافت کردند.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 499

به "ایرانیان مقیم مالزی، شب یلدا را با حافظ خوانی برگزار کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانیان مقیم مالزی، شب یلدا را با حافظ خوانی برگزار کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید