استاندارد برخورد با مهمان در بومگردی ها رعایت شود

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ایرنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، استاندارد برخورد با مهمان در بومگردی ها رعایت شود.

استاندارد برخورد با مهمان در بومگردی ها رعایت شود

سید عزت الله ضرغامی در نشست با رئیس و اعضای جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران که در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار گشت، گفت: از نظر من شما صنف نجیبی هستید و خیلی حال خوبی دارید با فرهنگ، متواضع و منصف هستید که در دورترین نقطه با کمترین امکانات خدمت می کنید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: من هم اعتقاد دارم که بومگردی ها برجسته ترین مصداق تقاطع در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند و به انجام ماموریت های سه گانه این وزارتخانه کمک می کنند. این نگاه باید تقویت شود و مدیران ما برای استفاده بهتر از بومگردی ها باید برنامه ریزی کنند.

وی افزود: از نظر این وزارتخانه هر چیز دیدنی موضوع گردشگری است و هیچ خط قرمزی در این باره وجود ندارد که بومگردی ها در این زمینه سرآمد هستند. حتی میتوان در همین رابطه جشنواره و مسابقات فرهنگی نیز برگزار کرد، چرا که همه باید بدانند که بومگردی ها یک ظرفیت مهم فرهنگی هستند.

ضرغامی افزود: در بومگردی ها ضمن رعایت فرهنگ بومی و رعایت استانداردهای واحد بومگردی باید مسائل مرتبط با واحدهای اقامتی و استانداردهای مربوط به اقامتگاه ها را رعایت کرد. به عنوان مثال، تجهیز سرویس های بهداشتی و...موضوعاتی است که در بومگردی ها نیز باید مانند سایر واحدهای اقامتی توجه شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت: در ماههای اول فعالیتم در این وزارتخانه درباره بومگردی ها صحبت کردم. یکی از مسئولان به من درباره بومگردی تذکر داد و از بومگردی ها به عنوان پدیده ای یاد کرد که فرهنگ دینی و زیبای روستایی ما را خراب می کند!

ضرغامی افزود: باید بدانیم که بومگردی در حقیقت یک واحد اقامتی نیست بلکه یک خانه است و همه ویژگی های یک خانه را دارد و استانداردهای برخورد با مهمان در خانه های ایرانی باید در بومگردی رعایت شود. البته بطور حتم فرهنگ زیبای روستایی و نیز قانون هر جامعه ای مانند پوشش گردشگران باید رعایت شود. فرهنگ بومگردی به حدی باید قوی باشد که گردشگر رنگ فرهنگ بومی بگیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در انتها صحبت های خود با تاکید بر اهمیت روایتگری گفت: روایتگری صحیح از فرهنگ ملی و دینی و معرفی فرهنگ غنی بومی و روستایی می تواند به معرفی هرچه بهتر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و انتقال آن به همگان باشد.

معاون گردشگری کشور نیز با بیان اینکه نگاه ما به تمامی انجمن های استانی اقامتگاه های بومگردی برابر است، تقویت روابط تشکل های استانی و کشوری را در راستای رفع چالش ها موثر دانست و بر اهمیت تولید و انتشار محتوا تاکید کرد.

علی اصغر شالبافیان نیز بیان نمود: نکات مهم و کارشناسی در جلسه مطرح شد، موضوعات به فراخور ماموریت هر اداره کل با جزئیات، بررسی و تصمیمات لازم به منظور اقدامات عملی اتخاذ می شود.

وی این جمع شکل گرفته از سراسر کشور را محصول نگاه حمایتی وزارتخانه دانست و افزود: این تشکل اثرگذار در دوره مدیریت مهندس ضرغامی تشکیل و موجب انسجام بین استانها شد.

شالبافیان با بیان اینکه این کنار هم قرار گرفتن ها موجب طرح بحث می شود، ادامه داد: وزارتخانه به این امر معتقد است که کارها باید از طریق خود شما انجام شود.

معاون گردشگری کشور با اشاره به اینکه برخی کارهای حمایتی در حال انجام است که شما از آن بی اطلاع هستید، افزود: صدور مجوزهای ثبت محور و تایید محور که از طریق وزارت اقتصاد انجام شد با وجود مورد تایید بودن اصل آن، منجر به صدور مجوزهای بی رویه و بدون کارشناسی شد.

شالبافیان با بیان اینکه ضابطه مند کردن صدور مجوزها زمان زیادی را از وزارتخانه گرفت، شرح داد: صدور مجوزها با تایید اهلیت متقاضی یکی از اموری بود که با حمایت مهندس ضرغامی محقق شد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه بازاریابی و تولید محتوا از سال گذشته کارهایی را آغاز کرده ایم، ادامه داد: نگاه ما این است که اقامتگاه های بومگردی محل تلاقی سه ماموریت وزارتخانه هستند و این ظرفیت با تولید و انتشار محتوا قابل ارائه و نمایش است.

معاون گردشگری کشور با اشاره به نگاه برابر وزارتخانه به تشکل های استانی ادامه داد: در یک سال اخیر بخشنامه های تسهیل کننده بسکمک در حوزه های مختلف ابلاغ شده که هنوز در سطح استان و شهرستان تسری پیدا نکرده است و در این راستا شما باید به ما کمک کنید. ما نگاه برابری به تشکل ها داریم و هیچ برنامه سطح ملی و بین المللی نیست که از تشکل بومگردی دعوت نشده باشد.

وی با اشاره به تقویت ارتباط اقامتگاه های استانی با یکدیگر و تشکل کشوری و استانی تاکید کرد و ادامه داد: این تشکل تازه تاسیس شده و باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین وجود هر چالشی در استانها باید اطلاع رسانی و پیگیری شود.

منبع: همگردی
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2438

به "استاندارد برخورد با مهمان در بومگردی ها رعایت شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد برخورد با مهمان در بومگردی ها رعایت شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید