از عدم تحقق سهم فراوری و اشتغال تا واریز یارانه نقدی برای 98 درصد مردم

به گزارش تور ایتالیا ارزان، گزارش دیوان محاسبات از عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال 1399 منتشر شد.

از عدم تحقق سهم فراوری و اشتغال تا واریز یارانه نقدی برای 98 درصد مردم

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، گزارش دیوان محاسبات از عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال 1399 منتشر شد.

طی این گزارش عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال اقتصادی منتهی به 30 اسفندماه 1399 مورد رسیدگی نهاده شد.

براساس این گزارش، از مجموع منابع مصوب تبصره 14 قانون بودجه سال 1399 (منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها) حدود 178 هزار میلیارد تومان معادل 71 درصد محقق شده است که از این مبلغ، حدود 47.3 هزار میلیارد تومان به شرکت های مشمول اختصاص یافته است.

آنالیز ها نشان می دهد طی سال 1399 جمعا حدود 30 درصد از منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها (پس از کسر سهم شرکت های مشمول) به منظور پرداخت یارانه نقدی به طور مستقیم به حساب مشمولین (بالغ بر 78 میلیون نفر) واریز شده که معادل 98 درصد جمعیت آخرین سرشماری اجرا شده است.

نکته قابل توجه این که به علت عدم تحقق 100 درصدی منابع سازمان هدفمندی یارانه ها، 87 درصد از سهم فراوری و اشتغال و 24 درصد یارانه نان و خرید تضمینی گندم محقق نشده است.

براساس گزارش دیوان محاسبات کشور، در سال 1399 مبلغ حدودا 32.5 هزار میلیارد تومان تحت عنوان بسته حمایت معیشتی ناشی از افزایش قیمت بنزین به حساب مستقیم حدود 60 میلیون نفر واریز شده؛ در حالی که مبلغ وصولی از محل افزایش قیمت بنزین مبلغ حدود 28.9 هزار میلیارد تومان بوده و مابه التفاوت مبلغ پرداختی با مبلغ وصول شده از محل هدفمندی یارانه ها پرداخت شده است که مغایر حکم تبصره 14 می باشد.

یافته های دیگر این گزارش حاکی است در راستای عمل به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر پرداخت یارانه یاری معیشتی کرونا به 40 میلیون نفر، از 3 بانک تجارت، ملت و صادرات بابت 4 ماه پایانی سال 1399 مبلغ 14.5 هزار میلیارد تومان به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه ها واریز شده و در مقابل، بخشی از سهام دولت در شرکت های بورسی به بانک های مذکور واگذار شده است.

بخش دیگری از گزارش دیوان محاسبات کشور نشان می دهد وظیفه قانونی حذف 3 دهک بالای درآمدی که قرار بود توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام گردد، اجرایی نشده است.

همچنین، تکلیف قانونی مبنی بر پرداخت 15 روز یکبار سهم قانونی به شرکت های ذیمدخل توسط سازمان هدفمندسازی یارانه ها رعایت نگردیده که مغایر حکم تبصره 14 است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1802

به "از عدم تحقق سهم فراوری و اشتغال تا واریز یارانه نقدی برای 98 درصد مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عدم تحقق سهم فراوری و اشتغال تا واریز یارانه نقدی برای 98 درصد مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید