60 درصد ایرانی ها کار نمی نمایند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، چند سالی می گردد که تعداد بیکاران در محدوده 3.2میلیون نفر مانده و تغییر محسوسی ندارد؛ اما در طول این سال ها همیشه ترکیب جمعیتی کشور در حال تغییر بوده و تحولاتی در آن اتفاق افتاده که شاید کمتر به چشم بیاید.

60 درصد ایرانی ها کار نمی نمایند

به گزارش خبرنگاران، در سال های اخیر از یک سو به واسطه نرخ رشد 1.24درصدی جمعیت، سالانه 350هزار نفر به جمعیت ایران اضافه می گردد اما در مقابل، به واسطه نرخ رشد 1.8درصدی جمعیت در دهه 80، تعداد بیشتری وارد سن کار شده و درنهایت به افزایش نرخ مشارکت مالی منجر می شوند. برایند این تغییرات جمعیتی آن هم در شرایطی که تعداد بیکاران تقریبا ثابت مانده، افزایش جمعیت شاغلان است که خصوصا از سال92 تاکنون با رکود روبرو بوده است.

در این سال ها، دولت پیروز شده هرسال بین 500هزار تا یک میلیون اشتغال جدید ایجاد کند که بخشی از آنها جایگزین ریزش مشاغل موجود شده و بخشی به افزایش جمعیت شاغل کشور منجر شده است. براساس اطلاعات منتشر شده مرکز آمار ایران، در سال97، نرخ مشارکت مالی در ایران به 40.5درصد رسیده و از میان جمعیت 10ساله و بیشتر که وارد بازار کار شده اند 23میلیون و 813نفر شاغل شده و 3میلیون و 260هزار نفر بیکار مانده اند. البته این آمارها مربوط به ویترین بازار کار ایران است درحالی که بخش عمده جمعیت ایران یعنی 59.5درصد از آنها ازنظر مالی غیرفعال هستند که هرچند بخشی از آنها تحت پوشش دیگر شاغلان قرار دارند و تأمین معیشت می شوند اما بخش قابل توجهی از آنها باید از محل درآمدهای متفرقه ای که دارند روزگار بگذرانند.

  • 84هزار مرد خانه داری می نمایند

جمعیت غیرفعال مالی ایران عمدتا در 5گروه دسته بندی می شوند. گروه نخست که جمعیت غالب را دارد، خانه دارها هستند که تعدادشان به حدود 21میلیون نفر می رسد. براساس آمارها، در سال گذشته 75درصد خانه دارها شهری و 25درصد آنها روستایی بوده اند که در این میان سهم مردان 0.4درصد یعنی حدود 84هزار نفر تخمین زده شده است. نکته قابل توجه این است که افراد بازنشسته و دارای منابع درآمدی مستقل از این جمعیت جدا شده اند و این افراد صرفا خانه دار هستند. دومین گروه عمده جمعیت غیرفعال مالی ایران را افراد در حال تحصیل تشکیل می دهد که 52.4درصد آنها را مردان و 47.6درصد را زنان تشکیل می دهند. طبق آمار، 77درصد جمعیت در حال تحصیل در مناطق شهری و 23درصد در مناطق روستایی ساکن هستند.

  • سهم اندک روستاها از بازنشستگی

براساس اطلاعات مرکز آمار، سومین گروه عمده در جمعیت غیرفعال مالی ایران را بازنشستگان تشکیل می دهند که تعداد آنها به 3میلیون و 125هزار نفر می رسد و 92.4درصد از آنها شهرنشین هستند. در این آمارها فقط 7.6درصد از بازنشسته ها ساکن روستا ثبت شده اند که یکی از دلایل عمده آن، نبود پوشش های بیمه ای فراگیر در مشاغل حوزه روستایی به خصوص کشاورزی و دامپروری است.

چهارمین گروه عمده جمعیت غیرفعال مالی کشور را افراد غیربازنشسته ای تشکیل می دهند که دارای درآمد حاصل از املاک و مستغلات، سود بانکی، سود سهام و... هستند و احتمالا از این محل امرارمعاش می نمایند. در سال97، جمعیت این گروه به یک میلیون و 898هزار نفر رسیده که 64.5درصد از آنها شهری و 35.5درصد روستایی بوده اند. در گروه پنجم از جمعیت غیرفعال مالی کشور، افرادی قرار می گیرند که در دسته بندی هیچ کدام از 4مورد قبلی نمی گنجند و تعداد آنها به 2میلیون و 362هزار نفر می رسد.

  • مردم کدام استان ها کاری تر هستند؟

در سال 97میانگین نرخ مشارکت مالی در ایران 40.5درصد و میانگین نرخ بیکاری 12درصد بوده که برایندی کلی از همه استان هاست اما در این میان استان هایی هستند که نرخ مشارکت مالی در آنها نسبت به میانگین کشور به صورت چشمگیری بالاتر است و جالب اینکه بعضی از آنها باوجود نیروی کار آماده بالا، از نرخ بیکاری پایین تری نسبت به میانگین کشوری برخوردارند. از میان استان های دارای نرخ مشارکت مالی بالا، استان های خراسان شمالی با نرخ 44.9درصد، اردبیل با 44.3درصد، گیلان با 44درصد،

اصفهان با 43.4درصد، خراسان رضوی با 43.1درصد، کردستان با 43درصد، زنجان با 42.6درصد، آذربایجان غربی با 42.3درصد، کرمانشاه با 43.2درصد و یزد با 42درصد نرخ مشارکت بالای 42درصد بیشترین آمادگی را برای ورود به بازار کار داشته اند که از میان آنها بازار کار استان های خراسان شمالی و رضوی، گیلان، اردبیل و زنجان مساعدتر بوده و این استان ها توانسته اند نرخ بیکاری کمتر از میانگین کشور را تجربه نمایند. البته در این میان استان هایی نیز بوده اند که به مدد نرخ مشارکت مالی پایین، با نرخ بیکاری کمتر از میانگین کل کشور روبرو شده اند که از این میان می توان به استان های سمنان، مرکزی، قم، گلستان، بوشهر، هرمزگان و کرمان اشاره نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 228

به "60 درصد ایرانی ها کار نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 درصد ایرانی ها کار نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید