گلایه های شورای شهر تهران از زاکانی و معاونانش بالا گرفت

به گزارش تور ایتالیا ارزان، یک ماه پیش بود که رئیس شورای شهر تهران به کنایه در صحن شورای شهر تهران گفت هنوز بعضی از معاونان شهرداری تهران را ندیده است و اگر در خیابان آن ها را ببیند نمی شناسد. او روز گذشته هم گفته که هنوز با معاونان شهردار تهران تماس نگرفته است و حبیب کاشانی یار قدیمی چمران هم توصیه کرد از این پس هم زنگ نزند، زیرا آن ها پاسخ تلفن نمی دهند.

گلایه های شورای شهر تهران از زاکانی و معاونانش بالا گرفت

به گزارش شرق، در آن جلسه مهدی اقراریان در جریان اصلاحیه بودجه 1400 با انتقاد از عدم تعامل شهردار و معاونانش گفت متأسفانه معاونت فرهنگی - اجتماعی شهرداری تهران پاسخ گو نبوده البته برخی از معاونان انصافا پاسخ گو هستند.

لطف الله فروزنده، معاون برنامه ریزی، توسعه امور انسانی و امور شورا های شهردار تهران هم در پاسخ به این گلایه اعضای شورا گفت من خودم را موظف می دانم هرکدام از اعضای شورا موضوعی را مطرح می نمایند بلافاصله پیگیری کنم. ما 10 روز است که می خواهیم با آقای اقراریان جلسه بگذاریم، اما وقت ندارند. او به اعضای شورا گفت صدای شهردار تهران را در شورای معاونان در اختیارشان می گذارد که تأکید نموده تمامی معاونان وظیفه دارند به تک تک کمیسیون هایی که به آن مرتبط هستند، پاسخ گویی نمایند. وی به شوخی گفت به جز تماس هایی که در 12 شب گرفته می گردد در سایر ساعت ها در خدمت اعضای شورا هستیم.

مهدی چمران به کنایه گفت کاش همه مانند آقای فروزنده بودند البته اگر کمیسیون ها از شهردار هم بخواهند طبق قانون باید شهردار در کمیسیون حاضر گردد چه برسد به معاونان، اما چهره برخی از معاونان شهردار را تا به امروز ندیده ام، اما اگر ببینم نمی شناسم و نمی دانم از کجا آمده اند. اگر بگویند معاون شهردار هستند می گویم عجب.

روز گذشته هم حبیب کاشانی با تأکید بر اینکه تمایلی ندارم این نوع تذکرات را از تریبون شورا بدهم، اما گاهی مجبور می شویم بلندگو را روشن کنیم و این حرف ها را بگوییم، گفت: 15 روز در پی مسئول بازرسی شهرداری بودم تا این مطلب را خصوصی عنوان کنم تا آن را آنالیز نمایند، اما پیروز نشدم. چهار روز است در پی مسئول دفتر آقای شهردار می گردم، اما نمی توانم او را پیدا کنم. دو شب پیش بعد از سه روز در ساعت 11 و 25 دقیقه شب پیغام داده است که بیدار هستید؟

وی ادامه داد: از این کار متنفرم که از این بلندگو تذکرات این گونه بدهیم، اما به ناچار وقتی مردم گرفتار هستند باید چه کنیم؟ چطور مسئول را پیدا کنیم. با مسئول روابط عمومی شهرداری تماس گرفتم گوشی را برنداشتند و می گویند شماره شما را سیو ندارم و شماره 21 عضو شورای شهر را ندارم، اشکالی ندارد پیغامک می دهیم. می نویسم من حبیب کاشانی هستم جوابی نمی آید. دوباره تماس می گیرم جواب نمی دهد، با دفتر تماس می گیریم می گویند این شماره تلفن شماست.

او خطاب به چمران گفت: این فضای خوبی نیست و ناخودآگاه باعث ناراحتی و تکدر می گردد. چند روز پیش با یکی از معاونان آقای شهردار صحبت کردم و گفتم یک ماه پیش مزاحم شما شدم و گفتم که در زنجان کارخانه ای واگن فراوری می نماید و می گویند می توانند سالی 400 واگن فراوری نمایند. اگر بحث حمایت داخلی مطرح است خواهش کنیم مدیرعامل شرکت، جلسه ای با معاون شهردار داشته باشد. بعد از یک ماه پاسخ دادند. می گویم چرا باعث می شوید اختلاف بین شورا و شهرداری تعمیق پیدا کند. ما با کسی کار شخصی نداریم. قراردادی از منطقه 3 به دست من رسیده که برای زدن سرشاخه پنج میلیارد تومان به شرکتی پرداخت شده است. این مبالغ و عدد برای زدن سرشاخه عدد معقولی نیست و قرارداد دست من بود و در این 15 روز کوشش کردم آن را به دست دوستان به شهرداری برسانم تا صحت و سقم آن معین گردد.

کاشانی با اشاره به پفراینده دیگری درخصوص قرارداد های دیگری درباره برف روبی منطقه ها گفت: قرارداد های برف روبی بی منطق بسته می گردد. یعنی یک قرارداد 70 میلیاردی بسته می گردد، اما ممکن است در تهران یک بار هم برف نبارد و متأسفانه از منطقه ها پیگیری خاص می نمایند و شرکت های خاصی را معرفی می نمایند که با آن ها قرارداد بسته گردد. سه ماه قرارداد بسته می گردد و پول هم پرداخت می گردد فارغ از اینکه برفی بیاید و از وسایل استفاده گردد، این نگرانی را دارم که مجددا قرارداد های این چنینی بسته گردد و متأسفانه ماشین و شرکتی نباشد، به جای آنکه به وسیله منطقه ها پیگیری می گردد.

به صورت متمرکز نیست. دوستان اگر صلاح دیدند و بعد از 15 روز جواب دادند، این مطالب را تقدیمشان کنیم تا آنالیز کنیم. از آقای فروزنده خواهش می کنم که بفرمایند اعضای شورای شهر که تماس می گیرند، نمایندگان مردم هستند و کار شخصی ندارند. می دانیم گرفتار هستند و سرشان شلوغ است، اما ادامه این فرایند خوب نیست و مجبور می شویم که در شورای شهر مسائل خود را مطرح کنیم.

مهدی اقراریان، رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا هم در تذکری به شهردار تهران گفته که پاسخ تذکراتش را از سوی شهرداری دریافت نمی نماید. او ادامه داد: فلسفه وجودی تذکرات صحن شورا این است که موضوعات در مجموعه شهرداری به درستی و بادقت آنالیز و پاسخ داده گردد. بعضا سؤالاتی که اعضای شورا در صحن مطرح می نمایند، پاسخی متناسب با سؤال داده نمی گردد. اگر این فرایند ادامه پیدا کند، ماده 83 که به اعتراض اعضا و ارسال آن به وسیله رئیس شورا و در مراحل بعد تذکر و طرح سؤال از شهردار تهران است، اجرا خواهد شد؛ بنابراین قبل از اینکه از این ظرفیت قانونی خود استفاده کنیم، برای پاسخ گویی به وظیفه قانونی خود عمل کنیم.

چمران در واکنش به سخنان کاشانی گفت: از آقای فروزنده خواهش می کنم پاسخ هایی که به تذکرات اعضا داده می گردد دقیق باشد، در یک نمونه مجبور شدم پاسخ را مجددا بازگردانم و بگویم این پاسخ سؤال من نیست، پرسش من درخصوص اندازه عوارضی بود که برای پفراینده ای صادر شده، پاسخ داده شد، از سوی شهرداری این بود که براساس وظیفه قانونی خود عمل می کنیم. من هم می دانم که براساس وظیفه عمل می کنیم، اما سؤال من این است که این اندازه عوارض بر چه اساسی مشخص شده است. به نظر می آید یک نفر مطلبی می نویسد و بقیه آن را امضا می نمایند.

رئیس شورای شهر تهران افزود: من پاسخ ها را می خوانم و می بینم و به برخی از تذکرات آن پاسخی که باید داده نمی گردد و دوستان درست می گویند، مجبور می شوم نامه را بازگردانم تا جواب درست داده گردد. اگر این گونه باشد کسی که چنین کاری نموده باشد، تقاضای تنبیه می کنیم و این گونه نیست که مسئله را رها کنیم. شهردار تهران نسبت به معاونانشان بیشتر به گوش هستند، من تابه حال با معاونان تماس نگرفته ام که کاشانی می گوید لطفا تماس نگیرید که جوابتان را نمی دهند که چمران پاسخ داد: البته چندبار آن ها تماس گرفته اند و مسئله ای نبود. اما این موضوع باید رعایت گردد وقتی تماس می گیریم کاری داریم، پاسخ دهی انجام گردد؛ زیرا ممکن است ما در خیابان به مسئله ای برخورد کنیم و برای حل آن با شهرداران منطقه ها یا مسئول مستقیم آن تماس بگیریم. گاهی با بی سیم شهرداری تماس می گیریم که در دوره های گذشته وضع این بی سیم بهتر بود و بعد از چند دقیقه با ما تماس می گرفتند، اما حالا این گونه نیست. خواهش می کنیم این موضوع دنبال گردد تا به نتیجه برسد، شاید، چون معاونان به کار خود تسلط پیدا ننموده اند، اما مدتی که گذشت انتظار پاسخ گویی داریم.

ناصر امانی، یکی از پرتذکرترین اعضای شورای شهر تهران درخصوص این گلایه اعضای شورای شهر گفت: امروز دو نفر از اعضا تذکر دادند و ناراحت بودند از اینکه چرا معاونان شهردار تهران به تماس هایشان پاسخ نمی دهند و آقای چمران هم گفتند برخی از جواب هایی که شهرداری می دهد به تذکرات اعضا، قابل قبول نیست و ایشان گفتند ما برمی گردانیم و حتی گفتند تنبیه می کنیم. این نشان می دهد که هیئت رئیسه شورا از تعامل شهرداری با شورا رضایت ندارد و اگر این ادامه پیدا کند، از ابزار های قانونی برای وادارکردن شهرداری به پاسخ گویی و تعامل با شورا استفاده خواهد شد. بحث سؤال مطرح است که دوستان می توانند سؤال نمایند و کاری نمایند که شهردار اجبارا به صحن شورا بیاید و به سؤال های اعضا جواب دهد.

او ادامه داد: پاسخ تذکرات من هم کامل نیامده و برخی ها هم که آمده از نظر من ناقص است و می خواهم حتما به شهرداری برگردانم و اگر ادامه پیدا کند، حتما در صحن شورا مطرح می کنم.

اما ماجرای بی سیم شهردار که چمران با آن تماس می گیرد و می گوید شرایط این بی سیم در گذشته بهتر بود، چیست؟ امانی، از مدیران قدیمی شهرداری، در این زمینه شرح می دهد: شهرداری تهران یک بی سیم مرکزی دارد که اگر با مدیری از شهرداری با آن تماس بگیرید و او پاسخ گو نباشد و به بی سیم مرکز اعلام کنید، مدیر هرجا باشد، بی سیم پیدایش می نماید و به مدیر می گوید که با تماس گیرنده تماس بگیرد. دوره ما، چون در شهرداری انضباط خاصی حاکم بود، به محض اینکه به مرکز پیغام می گفتیم من با این معاون کار دارم، شاید در مدت 10 دقیقه پیدایش می کرد و با شما تماس می گرفت. به طوری که آقای چمران گفتند این بی سیم نظم و انضباط سابق را ندارد.

او ادامه داد: این بی سیم از قدیم بوده و از اول در شهرداری بی سیم نقش اساسی در ارتباطات اجرائی داشته و خاص شهرداری تهران هم نیست؛ ولی شهرداری تهران یکی از شهرداری هایی است که خیلی بی سیم در آن مهم بوده و کارکنان شهرداری قدیم بی سیم و شهردار شب را به عنوان دو مورد از نماد های شهرداری می دانستند؛ زیرا با همه مدیران شهرداری حتی شهردار ناحیه می توانند تماس بگیرند.

به گفته امانی هرکدام از معاونان با کسی کار داشته باشد یا خود شهردار تهران با کسی کار داشته باشد و تلفنش پیشش نباشد، به وسیله بی سیم پیدایش می نمایند. ما هم می توانیم با بی سیم تماس بگیریم و بگوییم با فلان معاون کار داریم و او به ما زنگ بزند. طبق نقل قول آقای چمران متأسفانه انضباط قبلی وجود ندارد.

اما به نظر می آید برخی از اعضای شورای شهر دسترسی راحتی به شهردار و معاونانش دارند. علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران، گفت: من با بیشتر کمیسیون ها ارتباط دارم و تقریبا هر وقت معاونان را خواستیم، دسترسی داریم و این را با صراحت می گویم.

او درخصوص اینکه رئیس شورای شهر و سایر اعضا از دردسترس نبودن مدیران شهردار می گویند، گفت: آقای چمران اشتباه نمی گویند. ایشان به خاطر اینکه موقعیت بالادست شورا را دارد، ممکن است این اندازه ارتباطی که ما میان کمیسیون ها با معاونان داریم نداشته باشد. کمیسیون خدمات شهری، کمیسیون فرهنگی- اجتماعی و کمیسیون عمران و حمل ونقل که کمیسیون های اصلی و مأموریتی هستند، هر وقت خواستیم در دسترس بودند. معاون و شهرداران منطقه ها و نواحی مثل خود شهردار دائم درگیر کار هستند و ممکن است لحظه ای که من زنگ می زنم، نتوانند پاسخ دهند. ضمن اینکه موظف به پاسخ گویی هستند، فرد در جلسه است و خودش همان لحظه دارد صحبت می نماید و ممکن است جواب ندهد و چند دقیقه بعد زنگ بزند.

نادعلی افزود: شده من هم زمانی زنگ بزنم و معاون جواب ندهد و فردا زنگ بزند؛ ولی هیچ وقت این طور نبوده که اصلا جواب ندهند و هرچه بیشتر از گذشته این بهتر شده است. آقای زاکانی در جلسات هم اندیشی چندین و چند بار به صراحت ذکر نموده که من مدام به معاونان تأکید می کنم که باید پاسخ گوی اعضای شورا باشند. یک بحث دیگر وجود دارد که بحث تذکرهاست. تذکر هایی که به شهرداری می رود و پاسخ می دهند، برخی خوب پاسخ می گیرند و برخی ها دقیق پاسخ نمی گیرند و ما هم داریم و من هم درمورد آتش نشانی تذکر دادم و عینا حرف های خودم را به خودم پس دادند و چیز جدیدی نگفتند؛ ولی تذکر درمورد جرثقیل ها داشتم که آن را خوب جواب دادند. کمی نظارت لازم دارد و به نظر می رسد می گردد با همین تأکیدی که دوستان داشتند و آقای فروزنده هم می تواند کوشش کند که این اتفاق بهتر بیفتد.

او درخصوص اینکه به نظر می آید همه اعضا دسترسی او و برخی دیگر از اعضا را به مدیران شهری ندارند، گفت: در ارتباط گیری چشم و ابروی ما که دخیل نیست و همه ما برای کار مردم زنگ می زنیم و زنگ می زنیم مشکل مردم را حل کنیم. وقتی از همه کسانی هستند که زنگ می زنند و دسترسی دارند، نشان می دهد این یک قاعده نیست؛ اما اینکه یک باره برای یک نفر این رخ داده باشد، چیز بعیدی نیست و دوستان باید بیشتر توجه نمایند. حرف آقای کاشانی را رد نمی کنم؛ اما اینکه اعضا دو دسته اند که یک دسته این طور هستند، این درست نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2157

به "گلایه های شورای شهر تهران از زاکانی و معاونانش بالا گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه های شورای شهر تهران از زاکانی و معاونانش بالا گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید