کتاب فروشان نیاز به تسهیلات کم بهره و بلندمدت دارند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در لرستان، معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه کارشناس نشر و مدیر روابط عمومی این اداره کل در آخرین روز از بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بازدیدی از کتاب فروشی های عضو طرح پاییزه کتاب خرم آباد به عمل آوردند و در جریان دغدغه ها و خواسته های برخی از کتاب فروشان قرار گرفتند.

کتاب فروشان نیاز به تسهیلات کم بهره و بلندمدت دارند

در این بازدید رضا نیازی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در خصوص طرح پاییزه کتاب در لرستان گفت: طرح پاییزه 29 آبان ماه کار خود را شروع و تا روز چهارشنبه 3 آذرماه ادامه خواهد داشت و مدت زمان تسویه حساب یک ماه پس از اتمام طرح خواهد بود. سقف مجاز خرید کتاب 300 هزار تومان و سقف یارانه خرید برای هر خریدار 60 هزار تومان مشخص شده است.

نیازی افزود: در طرح پاییزه کتاب خریداران می توانند کتاب های تألیفی را با یارانه 20 درصدی و کتاب های ترجمه ای را با یارانه 15 درصدی از کتابفروشی های عضو طرح خریداری کنند. کتاب های عمومی، دانشگاهی و کودک و نوجوان مشمول طرح می شوند اما کتاب های آموزشی، کمک آموزشی، افست، فاقد شماره شابک، دارای شابک غلط و کتاب هایی که در بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت نشده اند، مشمول طرح نمی شوند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به سابقه طرح های فصلی خرید کتاب گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 1394 برای هدفمند کردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را شروع کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت کنند.

نیازی گفت: در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند انجام می شود که آن ها می توانند کتاب های خود را که با شرایط مشخص شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.

نیازی تعداد کتاب فروشی های عضو طرح در استان لرستان را 13 کتابم فروشی بیان کرد و افزود: از این تعداد 3 کتاب فروشی در مرکز استان و 10 کتاب فروشی در سایر شهرستان های استان مشغول به ارائه خدمت طرح فصلی به خریداران کتاب می باشند.

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان آمار فروش کتاب فروشی های عضو طرح در لرستان را تا ظهر اول آذر مبلغ یکصد و سی میلیون تومان گفت و افزود: از دیگر کتاب فروشان استان جهت بهره مندی هم استانی های عزیز و علاقه مند به کتاب دعوت می کنیم جهت مشارکت بیشتر در طرح های فصلی همکاری بیشتری داشته باشند.

نیازی از اجرای طرح امانت کتاب در روستاها خبر داد و افزود: این طرح به زودی در لرستان اجرایی می شود و از ظرفیت کتاب فروشانی که تمایل به مشارکت در این طرح را نیز دارند استفاده خواهد شد.

ظهیر بهرامی مدیر کتاب فروشی هزار و یک شب خر م آباد در این دیدار گفت: بعضی از کتاب فروشان به فکر جمع کردن کتاب فروشی های خود هستند چرا که هزینه های بالا، فروش کم کتاب ها در شرایط بد اقتصادی خانواده ها، جوابگوی نیازهای ما نیستند و این ضربه بزرگی به فرهنگ جامعه ما خواهد زد و از مسئولین انتظار داریم وام های کم بهره ای با بازپرداخت بلندمدت و مدت تنفس بالا در اختیار کتاب فروشان قرار دهند.

بهرامی گفت: کتاب فروشان در قالب طرح های حمایتی وزارت ارشاد از وام های مشاغل آسیب دیده از کرونا نیز قرار نداشتند و انتظار حمایت بیشتری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد داریم.

علی سیاهپوش مدیر کتاب فروشی ستارگان آسمان با ابراز نارضایتی از یارانه اختصاصی طرح پاییزه کتاب گفت: بسکمک از مشتریان ما منتظر شروع طرح های فصلی کتاب هستند؛ اما یارانه تعلق گرفته به کتاب فروشی ما جوابگوی مشتریان نیست .

سیاهپوش گفت: با توجه به استقبال مشتریان از طرح های فصلی انتظار می رود این یارانه ها برای کتاب فروشان بیشتر شود یا به نوعی قابل شارژ مجدد باشد.

گفتنی است در جریان این بازدید از کتاب فروشان از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تقدیر به عمل آمد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2094

به "کتاب فروشان نیاز به تسهیلات کم بهره و بلندمدت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب فروشان نیاز به تسهیلات کم بهره و بلندمدت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید