چگونه ویزای ایتالیا بگیریم؟

ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شینگن است که سفر به آن مستلزم دریافت ویزا از سفارت این کشور در تهران است.

چگونه ویزای ایتالیا بگیریم؟

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا و ملقب به کشور چکمه ای، یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است؛ تعداد و تنوع دیدنی های ایتالیا به حدی است که آن را به موزه ای به پهنای یک کشور تبدیل کرده است. از اینرو، گردشگران علاقه بسیاری برای سفر به ایتالیا را دارند و تور ایتالیا یکی از جذاب ترین تورهای خارجی محسوب می گردد. اگر شما نیز قصد سفر به ایتالیا را دارید، می توانید در خبرنگاران بهترین و ارزان ترین تور ایتالیا را در بازه زمانی مورد نظر خود جستجو کرده و تور دلخواهتان را از میان ده ها آژانس معتبر مسافرتی انتخاب کنید.

ایتالیا یکی از هم پیمانان معاهده شینگن است و کلیه افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند، باید با مراجعه به سفارت ایتالیا در تهران و با توجه به هدف سفر خود، ویزا درخواست نمایند. در این رابطه، شینگن یا شنگن پیمانی است که به موجب آن تعدادی از کشورهای اروپایی دارای مرزی واحد هستند و شهروندان خارج از این پیمان جهت سفر و اقامت ملزم به اخذ ویزای شینگن هستند.

ویزای ایتالیا توضیح خدمات
انواع ویزا ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای پزشکی، ویزای فرهنگی-ورزشی، ویزای ترانزیت، ویزای تحصیلی، ویزای کار، اخذ ویزا به وسیله بستگان (ازدواج)
مراحل صدور ویزا ثبت نام در وب سایت کارگزار یا وب سایت سفارت، معین وقت، مراجعه حضوری، عودت پاسپورت (حضوری یا پستی)
وقت سفارت به وسیله کارگزار سفارت
مصاحبه و انگشت نگاری دارد
مدارک لازم برای صدور ویزا مدارک شناسایی، مدارک اقتصادی و مدارک شغلی
مدت زمان لازم برای صدور ویزا سه هفته تا یک ماه
سفارت/ کنسولگری دارد

انواع ویزاهای ایتالیا

ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا با نام ویزا متحدالشکل کوتاه مدت (ویزای شینگن) برای اقامت حداکثر 90 روزه در یک بازه زمانی 180 روزه جهت سفر به حوزه شینگن صادر می گردد، مشروط بر اینکه تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر ایتالیا باشد. کشورهای عضو پیمان شنگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظر دریافت دستورالعمل فوق، ویزا شینگن اخذ کرده اند، جلوگیری نمایند.

 • ویزای توریستی (شینگن): ویزای توریستی برای افرادی صادر می گردد که به منظور گردش و بازدید از جاذبه های ایتالیا قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را در این کشور زیبا دارند.
 • ویزای تجاری
 • ویزای پزشکی
 • ویزای فرهنگی - ورزشی
 • ویزای مقام های رسمی
 • ویزای تحصیلی - تحقیقاتی
 • ویزای افرادی که دارای همسر شهروند ایتالیا هستند
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی
 • ویزای بچه ها زیر سن قانونی

مراحل دریافت ویزای توریستی ایتالیا

کلیه متقاضیان ویزای شینگن ایتالیا برای درخواست ویزا باید برای معین وقت اقدام نمایند. معین وقت سفارت ایتالیا به دو روش امکان پذیر است (هر دو روش به صورت آنلاین انجام می گردد)؛

 • به وسیله وب سایت کارگزار سفارت ایتالیا در صورت استفاده از این سیستم برگه تائیدیه قرار ملاقات و فهرست مدارک به وسیله ایمیل ارسال می گردد و متقاضی باید در هنگام مراجعه تأییدیه، رسید پرداخت و مدارک مورد نیاز را همراه فرم تقاضا به همراه داشته باشد.
 • به وسیله سیستم نوبت دهی سفارت متقاضیانی که از این کانال برای دریافت نوبت استفاده می نمایند، باید جهت تحویل مدارک نیز به دفتر کنسولی سفارت ایتالیا (واقع در بلوار آفریقا، فرزان شرقی، پلاک 15) مراجعه نمایند.

در مرحله بعد نیز متقاضی باید در موعد مقرر به همراه مدارک درخواستی جهت ارائه اطلاعات بیومتریک و... مراجعه کند.

مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا

1) فرم درخواست ویزا شینگن (رایگان)

2) دو قطعه عکس پرسنلی 4*3 بدون روتوش

3) گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شینگن را دارد.

4) دعوتنامه تکمیل شده مطابق نمونه موجود در ضمیمه (در صورتی که متقاضی توسط یک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد، دعوت گردد) فرد دعوت نماینده باید نمونه دعوتنامه را بصورت کامل پر کرده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه نماید:

 • شهروندان ایتالیایی: گذرنامه یا شناسنامه معتبر
 • شهروندان خارجی مقیم ایتالیا: اجازه اقامت با اعتبار حداقل یکماه از تاریخ انتها ویزا درخواستی

5) اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

6) اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

الف) مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت ها: آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. چنانچه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز مبنی بر تغییرات احتاقتصادی انجام پذیرفته در مورد تاسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت با وجود عدم ثبت تغییرات، ارائه کند.

ب) مشاغل آزاد: پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازگانی معتبر.

ج) مشاغل وابسته و کارمندان دولتی: لیست پرداختی شش ماهه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه ای از سوی شرکت مربوطه مبنی بر تایید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن تعیین نمودن سمت شغلی وی.

7) اصل و تصویر مدارک اقتصادی، موید امکانات لازم جهت تامین اقتصادی فرد به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)؛

الف) پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک.

ب) کارت اعتباری بین المللی شخصی (از قبیل Visa, Mastercard، American Express) و پرینت حساب مربوطه.

ج) ضمانت نامه بانکی (تحت عنوان Fideiussione bancaria) برای متقاضی که شخص دعوت نماینده نزد یکی از بانکها یا شرکتهای بیمه ای ایتالیایی تهیه می نماید. مبلغ این ضمانت نامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در کنسولگری تعیین شده است.

د) علاوه بر مدارک یاد شده، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط کنسولگری در پرونده لحاظ می گردد.

8) اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل 30,000 یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شنگن پوشش دهد.

9) اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.

10) اصل و تصویر رزرو هتل یا هتل ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در ایتالیا.

11) تصویر صفحه اول گذرنامه و ویزاهای گذشته (در صورت دارا بودن).

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به آنالیز بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی درخواست کند.

نکته ها:

 • کلیه مدارک لازم جهت اخذ ویزا باید به صورت کاغذی آماده شده و توسط فرد متقاضی به متصدی باجه در هنگام ارائه درخواست، تحویل شوند. لذا هیچ یک از مدارکی که در هنگام ارسال درخواست معین وقت، به صورت الکترونیکی و در ضمیمه ایمیل به کنسولگری ارسال شوند، مورد آنالیز قرار نخواهند گرفت. از این روی بنابر دلایل فنی از متقاضیان ویزا توریستی باید فقط درخواست معین وقت را به این اداره ایمیل کرده و از ضمیمه کردن هرگونه فایل دیگری جدا خودداری نمایند.
 • چنانچه ایمیل های درخواست معین وقت، حاوی فایل های ضمیمه (به غیر از دعوت نامه شرکت دعوت نماینده) به منظور پشتیبانی درخواست به صورت ایمیلی ارسال شوند، بلافاصله و بی آنکه مورد مطالعه قرار گیرند، حذف خواهند شد.

هزینه ویزا

برای درخواست ویزا، افراد بزرگسال با مبلغی معادل 60 یورو به سفارت بپردازند، برای افراد 6 تا 12 سال به ازای هر نفر 35 یورو دریافت می گردد و برای افراد کمتر از 6 سال هزینه ای دریافت نمی گردد. همچنین، همسر، والدین و فرزندان شهروندان اتحادیه اروپا از پرداخت این هزینه معاف هستند.

زمان لازم برای صدور ویزای ایتالیا

برای ارائه مدارک نیاز به وقت ملاقات و انجام مصاحبه از بخش ویزا سفارت ایتالیا دارید که باید با در دست داشتن اصل گذرنامه و به صورت حضوری برای دریافت وقت ملاقات اقدام کنید. آنالیز اولیه مدارک معمولا از سه هفته تا یک ماه طول می کشد و ممکن است پاسخ قطعی سفارت ایتالیا نسبت به درخواست متقاضی چند هفته ای هم بیشتر زمان ببرد.

سفارت ایتالیا

 • نشانی: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 79/68
 • تلفن: 6-66726955 (021)
 • فکس: 66726961
 • صندوق پستی: 7863-11365
 • وب سایت: www.ambteheran.esteri.it

بخش کنسولی (خدمات رسانی به مراجعان)

 • نشانی: تهران، خیابان جردن، بن بست فرزان شرقی، پلاک 15
 • دفتر ویزا: 88190160 (021)
 • دفتر امور کنسولی: 88783498
 • دفتر امور دانشجویی: 88799885
 • ساعات کار: یکشنبه ها از ساعت 8 تا 13 و روزهای دوشنبه لغایت پنج شنبه از ساعت 8 تا 14 (اداره کنسولی در روزهای آدینه و شنبه تعطیل است). دفتر تایید مدارک از دوشنبه لغایت پنج شنبه از ساعت 8 تا 11 آماده خدمات رسانی به مراجعان است.
 • پست الکترنیک: امور کنسولی ([email protected])، امور دانشجویی ([email protected]) و ویزا ([email protected])
منبع: کجارو / ambteheran.esteri.it / ckgsir.com / schengenvisainfo.com
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 شهریور 1398 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 312

به "چگونه ویزای ایتالیا بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ویزای ایتالیا بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید