ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم، جان و آینده فرزندان ما در خطر است خبرنگاران

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ولی عهد سابق اردن در پیامی ویدئویی با بیان اینکه هم اکنون در بازداشت خانگی به سر می برد، دولت و پادشاه این کشور را به فساد، بی کفایتی و آزار منتقدان متهم کرد.

ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم، جان و آینده فرزندان ما در خطر است خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعد از تکذیب بازداشت شاهزاده حمزه بن حسین، ولی عهد سابق اردن، وی در پیامی ویدئویی بازداشت خانگی خود را تایید کرد.

شبکه بی بی سی بامداد یکشنبه ویدئویی را از شاهزاده حمزه منتشر کرد و مدعی است که وکیل او این ویدئو را برای آن ها ارسال کرده است.

ولی عهد سابق اردن که برادر نانتی عبدالله دوم شاه این کشور نیز هست، در این ویدئو که به گفته خودش برای شرح اتفاقاتی که روز شنبه در اردن رخ داده ضبط کرده است، دولت عبدالله دوم را به فساد، بی کفایتی و آزار منتقدان متهم کرد.

شاهزاده حمزه با تکذیب ارتکاب هرگونه اقدام خطا، گفت: رئیس ستاد کل نیرو های مسلح اردن صبح [شنبه]به ملاقات من آمد و گفت اجازه ندارم از کشور خارج شوم، با دیگران ارتباط داشته باشم یا با کسی ملاقات کنم، زیرا در ملاقات هایی که داشته ام - چه حضوری و چه مجازی - انتقاداتی از دولت یا شاه اردن مطرح شده است.

بر این اساس، وی با رد هرگونه دخالت در توطئه چینی علیه دولت عبدالله دوم، گفت، اما شخصا از سوی دستگاه های امنیتی اردن به انتقاد از دولت متهم نشده است.

ولی عهد سابق اردن در ادامه شرح داد: من مسئول در هم شکستن دولت، فساد یا بی کفایتی که به مدت 15 تا 20 سال در ساختار دولتی ما بوده و بدتر هم شده، نیستم! من مسئول بی اعتمادی مردم به نهاد های دولتی نیستم. آن ها مسئول هستند.

حمزه بن حسین با بیان اینکه دوستان و نزدیکان وی توسط دولت این کشور بازداشت شده اند، اضافه کرد: محافظان من گرفته شدند، خطوط تلفن و اینترنت قطع شدند و این آخرین روش نحوه ارتباط گیری من از طریق اینترنت ماهواره ای است.

وی ادامه داد: متاسفانه این کشور از جبهه های پیشرو در آموزش، بهداشت، عزت انسانی و آزادی به چیزی نزول پیدا کرده که در آن حتی انتقاد از یک بُعد کوچک از سیاست ها منجر به بازداشت و آزار توسط سرویس های امنیتی می شود. این کشور به نقطه ای رسیده که دیگر هیچکسی نمی تواند نظر خود را درباره چیزی بگوید و بازداشت، تهدید یا آزار داده نشود.

ولی عهد سابق اردن در این ویدئو شرح داد: این یک چرخش بسیار ناراحت کننده و تأسف بار برای کشوری است که قبلا جزو پیشروان در منطقه بود. اگر این [فرایند]ادامه یابد، جان و آینده فرزندان ما در خطر خواهد بود. کامیابی و سعادت آن ها توسط نظام حکومتی که تصمیم گرفته تا منافع شخصی، منافع مالی و فساد در آن مهمتر از جان و عزت و آینده 10 میلیون نفر باشد، به حاشیه رانده شده است.

منابع خبری شامگاه شنبه از موج دستگیری ها در بین مقام های ارشد اردن و خاندان سلطنتی از جمله برادر پادشاه این کشور به اتهام کودتا خبر دادند.

این گزارش ها از دستگیری برادر پادشاه اردن و برخی از مقام های عالیرتبه این کشور به اتهام تلاش در براندازی عبدالله دوم پادشاه این کشور حکایت داشتند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز نوشت که این اقدام به دنبال کشف آنچه مقام های کاخ توطئه ای پیچیده و گسترده توصیف کردند، صورت گرفت. یک مقام اردنی نیز با تایید این حادثه گفت که دستگیری ها مرتبط به تهدید علیه ثبات کشور بوده است.

یک مقام اطلاعاتی اردن بدون اشاره به جزئیات بیشتر، طرح کودتا را توطئه داخلی و خارجی خواند. به گفته وی، در میان دیگر افراد دستگیر شده یک شهفرایند سعودی نیز مشاهده می شود.

بامداد یکشنبه همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه گزارش ها درباره تحولات اردن را به دقت زیر نظر دارند، گفت که شاه اردن شریک مهمی برای واشنگتن بوده و از حمایت کامل آمریکا برخوردار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1761

به "ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم، جان و آینده فرزندان ما در خطر است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم، جان و آینده فرزندان ما در خطر است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید