نوزاد از چه زمانی می تواند بشنود؟آیا قبل از تولد قدرت شنوایی دارد؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، نوزادان از کی می شنوند؟ جنین از حدود هفته 18 بارداری توانایی شنیدن دارد و اولین صدایی که می شنود صدای ضربان قلب مادر و تنفس اوست. پس از تولد نیز نوزاد شنوایی کامل دارد و به صدا های محیط و افراد واکنش نشان می دهد.

نوزاد از چه زمانی می تواند بشنود؟آیا قبل از تولد قدرت شنوایی دارد؟
نوزاد با مهارت های غیر قابل باوری به جهان می آید که همه آن ها او را برای ادامه بقا تجهیز می نماید. با آنکه روی بدن و حرکات خود کنترل محدودی دارد، اما قدرت ادراک بالایی داشته و به وسیله آن ها می تواند به احتیاج های خود برسد.

نوزادان از کی می شنوند؟

پیش از تولددر حدود هفته 18 بارداری، جنین اولین صدا ها را می شنود. تا هفته 24 بارداری، گوش های کوچک او به سرعت در حال رشد هستند. حساسیت جنین نسبت به صدا با گذر هفته ها بیشتر و بیشتر می گردد.

جنین در این سن به صدا های محدودی گوش می دهد، صدا هایی که حتی شما متوجه آن نمی شوید. آن ها صدای بدن شما هستند. این صدا ها شامل ضربان قلب، تنفس حرکت هوا در داخل و خارج از ریه ها، حرکات شکم و دستگاه گوارش و حتی صدای جریان خون به وسیله بند ناف هستند.

همانطور که جنین در رحم رشد می نماید، صدا های بیشتری برای او قابل شنیدن می گردد.در حدود هفته 25 و 26 بارداری، جنین در رحم به صدا های بیرونی، واکنش نشان می دهد. مطالعات صورت گرفته بر روی رحم نشان داده است که صدا های بیرونی، شدتشان در رحم به نصف کاهش می یابد.

علت این امر این است که در رحم هیچ هوای آزادی وجود ندارد. جنین با مایع آمنیوتیک و لایه های بدن مادر احاطه شده که موجب تخفیف صدا های خارج از بدن می گردد.

مهمترین صدایی که جنین در رحم می شنود، صدای شماست. در سه ماهه سوم، جنین می تواند آن را تشخیص دهد. جنین با شنیدن صدای مادر ضربان قلبش افزایش می یابد و اینگونه به صدای او واکنش نشان می دهد.

پس از تولدکودک شما در بدو تولد نسبت به صدا ها هوشیار است، به ویژه نسبت به صدای مادر خود، که تا به حال به خاطر مایع رحمی آن را به صورت خفه ای می شنید، حساس است. او حتی در این مرحله به ریتم و آهنگ کلام نیز حساس است. البته از میان همه صدا ها جالب ترین صدا برای او، شنیدن صدای خودش خواهد بود.

مسائل شنواییبا اینکه توانایی شنیدن، امر مهمی در یادگیری حرف زدن به شمار میرود، اما بچه ها کم شنوا و یا ناشنوا هم از راه علائم زبانی و کسب مهارت های لب خوانی با دیگران ارتباط برقرار می نمایند.

بچه ها ناشنوا در صورت تشخیص به موقع ناشنوایی شان، می توانند با همان سرعت بچه ها شنوا، مهارت های زبانی را یاد بگیرند. به همین دلیل است که کشور امریکا، شنوایی بچه ها را مانند کشور انگلیس هنگام تولد مورد آزمایش قرار می دهد.

سنجش شنوایی فقط هنگام تولد انجام نمی گردد، بلکه در سال های بعد هم که امکان کم شنوایی وجود دارد، باید انجام گردد. این کم شنوایی معمولا به خاطر تجمع مایع چسبنده در گوش میانی است. در واقع تجمع مایع غلیظ پشت پرده صماخ، که بر اثر تکرار سرماخوردگی و عفونت گوش بچه ها و نوزادان به وجود می آید.

راه های درمان یا خارج ساختن این مایع از گوش بچه ها فرق دارد. یکی از آن ها استفاده از لوله های باریکی است که به پرده صماخ وارد می نمایند تا مایع داخل آن را بیرون کشند و شنوایی کودک را به حالت طبیعی برگردانند.

یکی دیگر از مسائل شنوایی بچه ها، به علت تشکیل واکس (ماده مومی شکل درون گوش) در داخل گوش است که مشکل رایجی است و ناشنوایی خفیفی را ایجاد می نماید. واکس معمولا با قطره یا کشیدن مایع با سرنگ رفع می گردد.

آزمایش های شنوایی

اولین آزمایش شنواییآزمایش تازه غربالگری شنوایی نوزادان که آزمایش پرتو های صوتی گوش نامیده می گردد، روی نوزادانی صورت می گیرد که مشکل حسی - عصبی خاصی دارند که روی شنوایی تاثیر می گذارد. برای این آزمایش، گوشی ای که به یک رایانه وصل است روی گوش نوزاد قرار می دهند و صوتی را از راه رایانه به گوش نوزاد می رسانند. اگر صوت برگردد، شنوایی نوزاد طبیعی است و اگر هیچ برگشت صوتی وجود نداشته باشد، آزمایش دیگری روی کودک انجام می گردد که پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR) نامیده می گردد. به این شکل که گیرنده های کوچکی به سر نوزاد وصل می نمایند و اصواتی از راه گوشی در گوش کودک پخش می گردد و یک رایانه پاسخ های شنوایی داخل مغز کودک را میزان گیری می نماید.

آزمایش پرت کردن حواسآزمایش بعدی که آزمایش پرت کردن حواس نامیده می گردد، معمولا حدود 7 ماهگی نوزاد انجام می گردد. این آزمایش به وسیله دو نفر شنوایی سنج انجام می گیرد. یکی از آن ها با یک اسباب بازی حواس کودک را پرت می نماید و بعد آن را پنهان می نماید. در این مرحله شنوایی سنج دیگر که پشت کودک ایستاده، جغجغه یا شی دیگری را به صدا در می آورد. اگر کودک خودش به طرف صدا برگردد، شنوایی اش طبیعی است. ضریب خطای این آزمایش بالاست، چون بچه ها کمی بزرگتر ممکن است آن قدر جذب پیدا کردن اسباب بازی پنهان شده بشوند که حتی اگر صدای جغجغه را هم بشنوند، توجهی به آن ننمایند.

آزمایش تمایز گفتاردر این آزمایش که در هجده ماهگی صورت می گیرد، کودک را در مقابل چند اسباب بازی آشنا می نشانند. صوت هایی که در نام این اسباب بازی ها هستند، همه فرکانس های صدای گفتاری را در خود دارند. آزمایشگر اول مطمئن می گردد که کودک نام همه اسباب بازی ها را می داند و بعد جلو دهانش را می گیرد و به آرامی، هر یک از اسباب بازی ها را نام می برد تا ببیند کودک می تواند صدایش را بشنود و به درستی به هریک از اسباب بازی ها اشاره کند یا خیر.

سنجش شنوایی با استفاده از اصوات خالصاگر پزشک متخصص به مشکل شنوایی کودکتان شک داشته باشد، آزمایشی بر روی او انجام می دهد که آزمایش اصوات خالص نام دارد. البته این آزمایش معمولا برای بچه ها زیر چهار سال انجام نمی گردد. زیرا نمی توانند یک جا بنشینند و گوشی را روی گوششان تحمل نمایند.

این آزمایش بر روی بزرگسالان نیز انجام می گردد. فرایند آزمایش بدین گونه است که صدا را با فرکانس و شدت متفاوت به گوش می فرستند و کودک هر بار که صدایی را می شنود باید یک قطعه اسباب بازی را توی جعبه بیاندازد.

جمع بندیجنین در هفته هجدهم بارداری، اولین صداها را می شنود.

نوزاد در بدو تولد شنوایی کامل دارد.

در صورت بروز مشکل در شنوایی نوزاد با انجام آزمایش های گوناگون و درمان به موقع می توان مشکل پیش آمده را به طور کامل و یا تا حد زیادی رفع کرد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2043

به "نوزاد از چه زمانی می تواند بشنود؟آیا قبل از تولد قدرت شنوایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوزاد از چه زمانی می تواند بشنود؟آیا قبل از تولد قدرت شنوایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید