نانوساختاری مقاوم با کاربرد های وسیع پزشکی از تار ابریشم فراوری شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، محققان با استفاده از نوعی تار ابریشم پیروز به فراوری نانوساختار هایی با کاربرد های پزشکی شدند. این تار ها می توانند بدون آسیب زدن به سلول، به داخل سلول نفوذ نمایند.

نانوساختاری مقاوم با کاربرد های وسیع پزشکی از تار ابریشم فراوری شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک تیم تحقیقات بین المللی نانومواد جدیدی از جنس فراوری شده توسط کنه Tetranychus lintearius ساخته اند. این نانومواد توانایی نفوذ در سلول های انسانی را بدون آسیب رساندن به سلول ها دارد؛ بنابراین، برای استفاده در حوزه زیست پزشکی مناسب است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در مجله Nature Scientific Reports به چاپ رسیده است. این پروژه به سرپرستی میودراگ گربیچ و محققانی از موسسه تحقیقات و توسعه کشاورزی و غذایی مورسیان (IMIDA)، موسسه علوم فوتونیک بارسلونا، دانشگاه غربی انتاریو (کانادا)، دانشگاه بلگراد (صربستان) و دانشگاه لاریوخا اجرا شده است.

این ماده جدید از مقاومت بیشتری نسبت به فولاد برخوردار است، فوق العاده انعطاف پذیر بوده، در ابعاد نانومتری و زیست تخریب پذیر است و در عین زیست سازگاری دارای توانایی عالی در نفوذ به سلول های انسانی بدون آسیب رساندن به سلول ها است. این ویژگی ها موجب شده تا محققان نسبت به این نانوماده جدید علاقه مند شوند.

این ویژگی ها برای استفاده در صنعت داروسازی و زیست پزشکی ایده آل است، زیرا با بافت های آلی سازگار است (بدون فراوریمواد سمی که سلول را تحریک کند) و به دلیل ساختار پروتئینی، زیست تجزیه پذیر است.

محقق میودراگ گربیچ می گوید: این نانوماده جدید پتانسیل بالایی برای کاربرد های پزشکی دارد، چرا که به لطف اندازه کوچکی که دارد، قادر است به راحتی در سلول های انسانی سالم و سرطانی نفوذ کند. این ویژگی موجب شده تا این نانوماده برای انتقال ایده آل باشد و بتواند دارو های شیمی درمانی را حمل نموده و همچنین برای فراوری حسگر های زیستی برای شناسایی عوامل بیماری زا و ویروس ها مناسب باشد.

Tetranychus lintearius کنه ای بوم سواحل اقیانوس اطلس است و برخلاف عنکبوت قرمز، مقادیر زیادی تار ابریشمی فراوری می نماید. مقاومت این تار ها دو برابر ابریشم استاندارد عنکبوت است.

مقاومت ابریشم دو برابر ابریشم عنکبوتی است، ماده استاندارد مورد استفاده برای این نوع تحقیقات و مقاومت آن از فولاد بیشتر است. همچنین به دلیل مدول بالاتر یانگ، بار الکتریکی تار ابریشمی فراوری شده توسط Tetranychus lintearius، مزایایی نسبت به الیاف ترشح شده توسط کرم ابریشم دارد. این ویژگی ها موجب شده تا این تار ها به یک نانومواد طبیعی امیدوار کننده برای مصارف فناورانه تبدیل شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1587

به "نانوساختاری مقاوم با کاربرد های وسیع پزشکی از تار ابریشم فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوساختاری مقاوم با کاربرد های وسیع پزشکی از تار ابریشم فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید