علت سرطان معده چیست؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، سرطان معده (Stomach cancer) دومین علت شایع مرگ های ناشی از سرطان می باشد. با علت سرطان معده و علائم و راه های درمان آن آشنا شوید.

علت سرطان معده چیست؟

خوشبختانه به دلایل نامعلومی، میزان بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان معده در طی 80 سال گذشته در دنیا کاهش داشته است. اگر چه این بیماری همچنان دومین علت شایع مرگ های ناشی از سرطان می باشد. میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان در ایالات متحده آمریکا در مردان از 28 نفر به 5.8 نفر در هر صدهزار نفر رسیده است در حالیکه در زنان این میزان از 27 به 2.8 نفر در هر صدهزار نفر کاهش یافته است. به طور کلی همانگونه که گفته شد، بروز این بیماری در دنیا کاهش یافته است اما همیشه در ژاپن، چین، شیلی و ایرلند بالا باقی مانده است.

خطر بروز سرطان معده در میان طبقات پایین اجتماعی - مالی بیشتر است. مطالعات نشان می دهد، استعداد ابتلا به این بیماری در مهاجرین از کشورها با شیوع بالا به کشورهایی که شیوع این بیماری در آن کمتر است، پایین باقی می ماند؛ این در حالی است که میزان خطر در فرزندان آن ها تقریبا با ساکنین محل جدید زندگی برابر است. این یافته ها نشان می دهند که یک تماس محیطی که احتمالا در شروع زندگی رخ می دهد در ایجاد این سرطان نقش بسزایی دارد و مواد سرطانزای خوراکی به عنوان محتمل ترینِ عوامل محسوب می شوند.

علت سرطان معده چیست؟

مصرف طولانی مدت غلظت های بالای نیترات ها در غذاهای خشک شده، غذاهای دودی و نمک سود شده به نظر می رسد با خطر بالایی در بروز این بیماری همراه باشند. تصور می گردد که نیترات ها توسط باکتری ها به نیتریت های سرطان زا تبدیل می شوند. چنین باکتری هایی ممکن است همرا با مصرف غذاهای در حال فساد به بدن وارد شوند که این مواد در سراسر دنیا توسط طبقات پایین اجتماعی - مالی مصرف می شوند.

علائم سرطان معده چیست؟

سرطان های معده هنگاهی که سطحی و قابل درمان به وسیله جراحی باشند، معمولا علامتی ایجاد نمی نمایند. با گسترش تومور بیماران ممکن است از یک ناراحتی در قسمت فوقانی شکم که شدت آن از یک احساس پری مبهم تا یک درد شدید و ممتد و متغیر است، شکایت نمایند. بی اشتهایی اغب به همراه تهوع خفیف شایع است ولی شکایت اصلی بیمار نمی باشد. کاهش وزن ممکن است در نهایت بوجود آید و تهوع و استفراغ بویژه در تومورهای پیلور (به خروجی معده به سمت روده کوچک، پیلور گفته می گردد.) قابل توجه هستند؛ دیسفاژی (اختلال در بلع) ممکن است بزرگترین نشانه حاصل از ضایعات منتشر با مناش کاردیا باشد. گفتنی است علائم فیزیکی در مراحل اولیه وجود ندارند، اما یک توده شکمی قابل لمس دال بر رشد طولانی مدت است و گسترش موضعی این بیماری را پیش بینی می نماید. کارسینوم های معده با گسترش مستقیم از دیواره معده به بافت های اطراف انتشار می یابند و گاهی اوقات به ارگان های مجاور از جمله پانکراس، کولون یا کبد چسبندگی پیدا می نمایند. متاستاز سرطان معده به گره های لنفاوی داخل شکمی با شیوع بالا وجود دارد. کبد شایع ترین محل برای انتشار تومور به طریق هماتوژن است.

راه های تشخیص سرطان معده

استفاده از روش های رادیوگرافیک با ماده حاجب دوگانه برای ارزیابی بیماران با شکایت اپی گاستریک (درد سر دل)، جایگزین روش های ازوفاگوستروسکوپی و CT اسکن شده است. زخم های معده که در زمان آنالیز اندوسکوپی دستگاه گوارش تشخیص داده می شوند ممکن است ظاهر خوش خیم داشته باشند اما باید بیوپسی (به معنی نمونه برداری از بافت ها بیوپسی گفته می گردد.) جهت رد بدخیمی انجام گردد. زخم های بدخیم معده را باید قبل از نفوذ به بافت های اطراف تشخیص داد؛ چرا که میزان بهبود ضایعات محدود به مخاط یا زیر مخاط بیش از 80 درصد می باشد.

راه های درمان سرطان معده

خارج کردن کل تومور به یاری جراحی به همراه برداشتن گره های لنفاوی مجاور به عنوان تنها شانس درمان این بیماری پیشنهاد می گردد. با این حال این روش در کمتر از یک سوم بیماران قابل اجراست. در بیماران مبتلا به کارسینوم دیستال، عمل جراحی گاسترکتومی ساب توتال روش درمان انتخابی است. (عمل جراحی ساب توتال گاسترکتومی به معنی برداشتن غیر کامل و در حدود سه چهارم از معده می باشد.) در صورتی که گاسترکتومی های توتال و ساب توتال برای درمان تومورهای پروگزیمال تر مورد احتیاج هستند.

آدنوکارسینوم معده توموری نسبتا مقاوم به رادیوتراپی است و کنترل کافی تومور اولیه احتیاجمند دوزهایی از پرتو خارجی است که خارج از توان تحمل بافت های اطراف ضایعه از جمله مخاط روده و طناب نخاعی می باشد. در نتیجه نقش اصلی رادیوتراپی در بیماران کاهش درد است. تجویز ترکیبی از داروهای سیتوتوکسیک در بیماران مبتلا به کارسینوم پیشرفته معده با پاسخ های نسبی در 30 تا 50 درصد موارد همراه بوده است و فواید قابل توجهی در افرادی که به درمان پاسخ داده اند به همراه داشته است. این ترکیبات دارویی به طور کلی شامل سیس پلاتین در ترکیب با epirubicin یا docetaxel و تزریق 5-FU یا capecitabin یا ایرینوتکان است.

گرداوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1473

به "علت سرطان معده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت سرطان معده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید