عجیب ترین جاهای دیدنی ایران که احتمالا نمی شناسید

به گزارش تور ایتالیا ارزان، عجیب ترین جاهای دیدنی ایران را می شناسید؟ به نظر شما عجیب چه معنایی دارد؟ یعنی چیزی که شما را به تعجب وامی دارد. حالا این تعجب می تواند از روی زیباییِ بیش از حد یک مکان باشد یا شاید ویژگی های دیگری مانند ترسناک بودن یا بکربودن. قبول دارید؟ شناخت منطقه ها عجیب ایران برای کسانی که در پی مقاصد گردشگری خاص هستند قطعا دل پذیر خواهد بود. افراد ماجراجو دوست دارند به نقاطی سرک بکشند که دارای ویژگی خاص و عجیبی است. در این مقاله هم قصد داریم از عجیب ترین جاهای دیدنی ایران برایتان بگوییم. مکان هایی را در ادامه خواهید دید که عجیب به شمار می فرایند. این عجیب بودن در بعضی موارد به خاطر ساختار طبیعی آنهاست، گاهی به خاطر اتفاقات عجیب و در بعضی موارد هم به خاطر داستان های ترسناکی که پیرامون شان ساخته شده است.

عجیب ترین جاهای دیدنی ایران که احتمالا نمی شناسید

1. قبرستان سفیدچاه

اگر اهل تماشا فیلم های وحشتناک باشید حتما دیده اید که همواره یک پای ثابت سکانس های این فیلم ها، قبرستان هایی مخوف در شب است. چرا این قدر از قبرستان ها می ترسیم؟ واقعا جای ترس و وحشتی وجود دارد؟ اگر واقع گرا و به دور از خرافات باشیم که قطعا ترسی از قبرستان ها نخواهیم داشت اما چه بخواهیم و چه نخواهیم، گاهی دچار ترس و وحشت می شویم دیگر.

مثلا اگر قبرستان سفیدچاه را بشناسید، شاید حاضر نباشید که در شب به آن سری بزنید. این قبرستان که می تواند یکی از عجیب ترین جاهای تماشای ایران باشد در بهشهر مازندران واقع شده است. سنگ قبرهای این گورستان به شکل عمودی بالای مزار هر فرد قرار گرفته اند و روی آنها شکل ها و حکاکی هایی عجیب دیده می شود. قدمت قبرستان سفیدچاه به دوره تیموریان برمی شود.

حرف وحدیث ها درباره سفیدچاه زیاد است. مثلا برخی از ساکنان حوالی این مکان بر این باورند که خاک گورستان طوری است که مانع از پوسیدن مرده ها می شود. مطالعات تاریخی احتیاج است تا متوجه شویم چرا سبک و سیاق گذاشتن سنگ قبر مردگان در این مکان به این صورت بوده است و حکاکی های روی مزارها دقیقا چه معنایی داشته اند.

2. روستای دوقلوها

دوست داشتید که دوقلو به دنیا می آمدید؟ شما هم در جامعه دوقلوها جای دارید؟ به نظر ما که دوقلوبودن بسیار پدیده جالبی است. فکر کنید که هر روز از خواب بیدار شوید و با شخصی عینا شبیه خودتان روبه رو باشید یا اگر هم دوقلوی هم سان نیستید، شخصی را ببینید که در یک زمان و یک روز و از یک مبدأ با شما پایش را به این دنیا گذاشته است.

احساس جالب و در عین حال عجیبی است. حال تصور کنید که به روستایی می روید که بیشتر افراد آن را دوقلوها تشکیل می دهند. اعجاب انگیز است، نه؟ در روستایی به نام شهرآباد در ابرکوهِ یزد، بیشتر بچه هایی که به دنیا می آیند، دوقلو هستند. اگر به کلاس های درسی این روستا سری بزنید، احساس می کنید که به دوبینی دچار شده اید چون تقریبا پشت هر نیمکتی شاهد دو فرد شبیه به هم یا همان دوقلو هستید.

ازدواج ها در این روستای کم جمعیت بیشتر به شکل فامیلی است و شاید دلایل ژنتیکی عاملی برای دوقلوزایی در میان ساکنان روستا باشد. کسانی که به این روستا سر زده اند، معتقدند که در حین گشت وگذار در آن، آدم های تکراری زیادی می بینید. چون دوقلوهای هم سان این روستا زیادند. بی شک، این مکان از عجیب ترین جاهای تماشای ایران است. نه؟ تماشا این همه دوقلو در یک مکان مانند وارد شدن به فیلم های فانتزیِ تیم برتون است.

3. جنگل جیغ

یکی دیگر از عجیب ترین جاهای تماشای ایران جنگل جیغ است. فکر کنید که بعد از تاریک شدن هوا و خداحافظی خورشید زیبا با جنگل، صدایی مهیب از جیغ موجوداتی ناشناخته در میان درختان طنین انداز می شود. وحشتناک است و از آن بیشتر، بسیار عجیب.

این شرایط جنگلی در نزدیکی طرقبه در مشهد است. یعنی خورشید که طلوع می نماید، صداهایی شبیه جیغ در جنگل می پیچید. این جیغ شبیه صدای حشرات یا به هم خوردن برگ های درختان، در عبور باد نیست بلکه جیغی مبهم و ناشناخته است که دلیل آن تعیین نیست.

البته پیگیری هایی که از سوی مسئولان انجام گرفته نشان می دهد که این صداها را جیرجیرک ها در میان شاخه های درختان به وجود می آورند. دلیل هر چه که باشد، پا گذاشتن به این جنگل در شب وحشتناک است. صدای جیغ حشره یا هر موجود دیگری که در این جنگل می پیچد باعث شده تا جنگل جیغ از عجیب ترین جاهای تماشای ایران بشود.

4. باغ سنگی

باغ سنگی هم حکایت عجیبی دارد. باغ سنگی باغی است با درختانی که به جای میوه و برگ، روی شاخه هایش سنگ روییده است. اگر به سیرجان در کرمان بروید، با باغ سنگی روبه روی می شوید. باغی که صاحب آن مردی کر و لال به نام درویش خان اسفندیارپور بود.

این مرد چوپانی می کرد و باغ داری اما به طور ناگهانی روزی این کار را متوقف می نماید و به جای کارهای همیشگی اش، در پی سنگ هایی یک شکل می شود و آنها را به عنوان میوه به درختان باغش اضافه می نماید. دلیل چه بوده است؟ شایعات زیادی درباره کار این فرد وجود دارد.

برخی می گویند این کار را در اعتراض به اصلاحات ارضی در سال 1340 انجام داده، برخی پای موجودات فرازمینی را به میان می کشند و برخی خیلی ساده معتقدند که جنون، عامل این کارها بوده است. در هر حال، دلیل خلق باغ سنگی، هر چه که باشد، یکی از عجیب ترین جاهانی تماشای ایران را به وجود آورده است.

5. مثلث برمودای ایران

مثلث برمودای ایران کجاست؟ با رفتن به کویری در حوالی سمنان به مثلث برمودای ایران می رسید. اما توصیه و پیشنهاد ما این است که این کار را نکنید. چرا؟ چون هر جنبنده ای که به کویر برمودا پای می گذارد در آن کشیده می شود و دیگر رنگی از رخسارش هم دیده نمی شود.

باتلاق های شنی موجود در ریگ زار مثلث برمودا، جایی برای جهانگردی باقی نمی گذارند. پس اگر جان شیرین تان را دوست می دارید، بهتر است فکر رفتن به برمودا را هم از سرتان بیرون کنید. به این کویر، ریگ جن هم گفته می شود. البته جاهای تعیینی برای جهانگردی در این منطقه وجود دارد که سر زدن به آنها فقط با یک راهنمای کارکشته منطقی است.

مردم محلی می گویند که این کویر نفرین شده است و هر کسی به آن پا بگذارد، ناپدید می شود. با وجود همه اینها، باز هم تورهای جهانگردی علاقه مند به سرزدن به این کویر وجود دارند. دیگر تصمیم با شماست که دوست دارید، چنین مکانی را ببینید یا خیر.

6. ونیز ایران

ونیز ایران هم از عجیب ترین جاهای ایران است. روستایی را در نظر بگیرید با خانه هایی روی آب و مردمانی که رفت وآمدشان به وسیله قایق هاست. این روستا در سراخیه خوزستان واقع شده است. اگر بخواهید از خانه ای به خانه دیگر بروید باید از بلم های کوچک و قایق ها یاری بگیرید.

شاید به عنوان یک جهانگرد، بازدید از روستای سراخیه برایتان جالب باشد اما مطمئن باشید که حاضر نخواهید شد در این روستا زندگی کنید. دلیل چیست؟ آب تالاب به خاطر نبود رسیدگی های لازم هم آلوده است. سطح آب هم سال به سال، پایین تر می رود. وقتی زیست بوم مخدوش شود، ماهی گیری و سلامت ساکنان هم به مخاطره می افتد. پس شاید ونیز کوچک ایران برای گردش کردن جالب و البته عجیب باشد اما زندگی در آن، آن قدرها هم خوشایند نیست.

7. روستای درک

سیستان و بلوچستان پُر است از رمز و راز؛ جاهای تماشای و اعجاب انگیز، فرهنگ و رسوم خاص و اصالتی که البته زیر سایه محرومیت های رفاهی مظلومانه نفس می کشد. روستای درک هم در شهرستان کنارک در همین استان واقع شده است.

روستای درک، روستایی معمولی نیست. این مکان دارای پاک ترین و بکرترین ساحلی است که می توانید تصور کنید. خود را تصور کنید: شما، غروب و دریا در کنار ساحلی بکر و تنها! خیلی شاعرانه است، قبول دارید؟ درک آب وهوای خنکی دارد و وجود رمل ها و نخل ها در کنار ساحلی با دریای آبیِ آبی، آن را آنقدر زیبا نموده است که این زیبایی به عجیب بودن پهلو می زند.

به نظر ما که روستای درک با زیبایی خیره نماینده اش از عجیب ترین جاهای تماشای ایران است. درک در زبان بلوچی به معنای سکونت گاهی در مجاورت دره است. امیدواریم که جهانگردی در این روستای بکر پا بگیرد اما به شرطی که از زیبایی و سلامت آن چیزی کم نشود.

8. روستای کندوان

اگر به حوالی تبریز در 62 کیلومتری جنوب غربی آن سری بزنید، چشمتان به جمال روستایی روشن می شود که هم زیباست و هم به شدت عجیب و بامزه. روستای کندوان، روستایی است با خانه هایی در دل کوه. این خانه ها قابل سکونت هستند و حدود 120 خانواده در آنها زندگی می نمایند.

خانه هایی در دل کوه هایی مخروطی که البته بیشتر شکل هرم هستند. اما چرا این هم وطنان عزیز در دل کوه زندگی می نمایند؟ ماجرای پشت این سبک زندگی چیست؟ گفته می شود که در قرن هفتم هجری، اهالی روستایی موسوم به حیله ور برای نجات خود از دست حمله مغول ها به دل کوه ها پناه می برند و بنای زندگی در دل این کوهستان از همان زمان گذاشته می شود. اگر کندوان از عجیب ترین جاهای تماشای ایران نیست، پس چیست؟

9. چالدران

در درس جغرافیا قوی بوده اید؟ اگر پاسخ مثبت است، حتما می دانید که چالدران متعلق به استان آذربایجان غربی است. این شهر زیبا ویژگی عجیب و غریبی دارد و آن چیزی نیست جز خنک بودن مطبوعی که شهروندان را از خرید کولر بی احتیاج می نماید.

چالدران در دامنه های سلسله کوه های زاگرس واقع شده است. زندگی در مکانی با آب وهوای خوش و خنک دل پذیر است اما به شرطی که سر و کله اتفاقات ناگواری مانند سیل پیدا نشود و زمین های کشاورزی و مراتع را از بین نبرد. چالدران هم در سال های پیش همین طور بود یعنی خبری از اتفاقات ناگوار در آن نبود و زندگی کردن در دامن دشت های سبز و در پناه هوای خنکش، شهروندان را به خوشبختی نزدیک و نزدیک تر می کرد.

اما به دلیل تغییرات آب وهوایی و از بین رفتن پوشش های گیاهی، سیل هایی که به دل مزارع و مراتع چالدران می زند، روی آب وهوا و شرایط زندگی در آن اثراتی منفی گذاشته است. در هر حال، چالدران و هوای خنکش را می توان بی اغراق در میان عجیب ترین های ایران قرار داد.

10. دهکده چوبی نیشابور

دهکده ای با سازه های چوبی که در برابر زلزله و حشرات مقاومند؛ این دهکده چوبی در نیشابور واقع شده است. مهندس مجتهدی کسی است که دهکده چوبی را در روستای اجدادی اش بنا نموده و با دانش و بینش جذابی که نسبت به مقوله معماری داشته است با چندین تُن چوب توانسته، مجموعه ای هنری و فرهنگی بسازد.

دهکده چوبی و بناهای چوبی اش در روستای ملامحمد آقازاده قرار دارند. البته مهندس حمید مجتهدی دیگر در میان ما نیست ولی دهکده جالب و جذابش همچنان از نقاط مهم جهانگردی نیشابور است. مسجدی که در دهکده ساخته شده در برابر زلزله ای هشت ریشتری مقاومت دارد، عطر چوب هم که دیگر گفتن ندارد و آن قدر خوشایند است که اگر به تماشا دهکده و بناهایش بروید تا مدت ها در مشامتان باقی می ماند. این دهکده هم از آن نقاط عجیب ایران است که زیبایی و دقت مهندسی آن باعث تعجب می شود.

در آخر

تعریف واژه عجیب کمی سخت است. همان طور که در اوایل نوشته هم گفتیم، عجیب یعنی چیزی که شما را به تعجب وامی دارد. خب، آدم ها به دلایل مختلفی تعجب می نمایند. برخی ها به خاطر زیبایی بیش از حد یک چیز و برخی به خاطر ترسناک بودن و… .

در هر حال؛ مکان هایی که در این مقاله نام برده شد از جمله نقاط عجیبی هستند که هر یک به واسطه زیبایی یا ویژگی خاص دیگری اعجاب انگیز محسوب می شوند. به عجیب ترین جاهای تماشای ایران سَر بزنید یا دست کم آنها را بشناسید. این سرزمین در هر نقطه و سویش، چیزی برای شگفت زده کردن ما و شما در آستین دارد.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2298

به "عجیب ترین جاهای دیدنی ایران که احتمالا نمی شناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین جاهای دیدنی ایران که احتمالا نمی شناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید