طرح جهش تولید در دیم زارهای ایلام آغاز می شود

به گزارش تور ایتالیا ارزان، خبرنگاران/ایلام رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام از آغاز طرح جهش تولید در دیم زارهای استان خبر داد و گفت: این طرح با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سطح 40 هزار هکتار از اراضی استان اجرا می شود.

طرح جهش تولید در دیم زارهای ایلام آغاز می شود

محمدعلی اقدسی اظهار کرد: طرح جهش تولید در دیم زارها سال گذشته در هشت استان کشور اجرا شد که به دلیل نتیجه مثبت، امسال نیز هفت استان از جمله ایلام به دامنه اجرای این طرح اضافه شدند.

وی با بیان اینکه طرح جهش تولید در دیم زارهای استان ایلام نیز در سطح پنج محصول دیمی شامل گندم و جو، نخود، عدس و دانه ای روغنی اجرا می شود، شرح داد: در طرح جهش تولید در دیم زارهای استان از کشاورزان مجری به طور ویژه بخش های مختلف حمایت و افراد متقاضی اجرای این طرح مشمول تسهیلات بانکی ارزان قیمت، تخفیف هزینه بیمه محصولات، تامین تسهیلات مورد نیاز برای خرید ماشین آلات کاشت و برداشت می شوند.

اقدسی با تاکید بر اینکه به افراد مجری طرح به صورت قرض الحسنه تا سقف یک میلیارد ریال وام، تامین نهاده های مورد نیاز (کود و بذر) و ارائه خدمات اموزشی ارائه می شود، شرح داد: 40 نفر از کارشناسان پهنه در این طرح به عنوان ناظر مسوولیت اجرا و نظارت بر توصیه های فنی را بر عهده دارند و در صورت اجرای این طرح میزان 25 درصد عملکرد مزارع دیم با بکارگیری اصول صحیح افزایش خواهد یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: این استان به لحاظ برخورداری از تنوع خاص آب و هوای یکی از استان های مستعد برای فعالیت های حوزه کشاورزی در کشور محسوب می شود.

وی به فعال بودن محصولات زراعی و دامی در استان اشاره کرد و افزود: تولیدات کشاورزی ایلام هم اکنون سه برابر مصرف استان است و مازاد این محصولات به سایر استان های کشور صادر می شود.

اقدسی گفت: استان ایلام ظرفیت های خاصی در منطقه به واسطه مرز بین المللی مهران در بخش صادرات را دارا است و در بحث محصولات زراعی و باغی با تولید سالیانه یک میلیون تن انواع محصول در جایگاه مناسبی واقع شده است که با افتتاح طرح های کشاورزی در دست اجرا این میزان افزایش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2036

به "طرح جهش تولید در دیم زارهای ایلام آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جهش تولید در دیم زارهای ایلام آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید