دشت خالی از هویج

به گزارش تور ایتالیا ارزان، قبل از هرچیز باید صادقانه مطلبی را با مسافر دشت هویج در میان بگذاریم، در این دشت با زیبایی های زیادی روبرو خواهید شد، اما حتی یک دانه هویج نمی بینید. ظاهرا در گذشته های دور در این دشت هویج کشت می شده اما امروز باغ های میوه جای آن کشتزارها را گرفته اند.

دشت خالی از هویج

دشت هویج، در بالای روستای افجه لواسان در ارتفاع 2 هزار و چهارصدمتری از سطح دریا، در بالای ناحیه گلندوک لواسان قرار گرفته است. مسیر رسیدن به دشت هویج یک راهپیمایی سبک دارد که تقریبا برای بیشتر افراد قابل اجراست. دشت در قدیم محل کشت وسیع هویج بوده اما امروز این محصول در دشت دیده نمی گردد.نام دیگر دشت هویج گرچال است که بمعنی جایگاه آتش است. قله های اطراف دشت پرسون، ریزان، آتشکوه و.... هستند.

بهتر است گشت خود را در ساعات اولیه روز شروع کنید تا گرما سرعت شما را کند نکند. این گشت از میان باغ های میوه و جوی های آب که برای آبیاری باغ ها هدایت می شوند انجام می پذیرد. در طول مسیر، لوله آب لوله کشی برای مصارف بهداشتی وجود دارد.

در همان ابتدای مسیر آبشاری به نام پسچوبک مشرف به دره وجود دارد که نباید تماشا آن را از دست بدهید. در گشتی که به این دشت دارید، دره شمالی افجه را هم حتما ببینید. این منطقه برای گردشگرانی که به قصد کوهنوردی و صعود به قله آتشگاه ساکار یخچال یا مهرچال را دارند برترین مسیر است.

گفته می گردد این دشت، در زمان شاهان صفوی، شکارگاهی پررونق بوده و با طی مسیری به دریاچه و دشت لار می رسیده است. آثار کاروانسراهای صفوی در طول مسیر در انتهای دره در کنار دیواره صخره ای قابل مشاهده است.

پس از آبشار پسچوبک و طی مسیری یک کیلومتر و نیمی یال کوه که مشرف به دشت هویج است مشاهده می گردد. در این ناحیه آبشاری به ارتفاع 15 مترو پوشش گیاهی جالب اطراف آن وجود دارد، درختان افرا لطافت و زیبایی خاصی به این منطقه داده اند. آبشار دیگری در منطقه بنام موآب وجود دارد که از قله ساکا سرازیر شده و در بیشتر مواقع سال پرجوش و خروش است.

در شمالغرب دشت، در امتداد راهی که به قله آتشگاه می رود دشت سبوستان قرار گرفته است. دشتی که آبشار چرند به ارتفاع 50 متر از آن جاری است و پر از درختان میوه مثل آلو، گیلاس و گردو است. در همین ناحیه، حمام قدیمی دوره صفوی وجود دارد. این حمام هنوز مورد استفاده اهالی روستا قرار گرفته و فعال است.

دشت هویج به نوعی جزو املاک مردم روستاهای اطراف است کسانی که با باغداری و میوه چینی روزگار می گذرانند پس رعایت حقوق مردم ر نباید فراموش کنید و مراقب باشید که به درختان و املاک مردم آسیب نرسانید.

در روستای افجه که معماری زیبا و جالب توجهی دارد می توانید از محله چراغان تماشا کنید که بسیار تماشای است. و حالا که تا به اینجا آمده اید حتما سری به سقاخانه حضرت ابالفضل و چنار کهنسال آن که عمرش را 500 سال می دانند بزنید.

قلعه ساکا، قصر قدیمی است که بر قله سربند بر روی ارتفاعات امامه وجود دارد. قلعه، قلعه قدیمی است که قدمت آن حتی به قرن دوم یا سوم هجری نیز می رسد. این قلعه تا زمان صفوی مورد استفاده قرار می گرفته و آن را از ملات آجر، خشت و گل و ساروج ساخته اند و با سفالهای لعابدار سبز و آبی تزیین نموده بودند. در ادامه مسیر، قصر ناصری وجود دارد که در شمال افجه و مشرف به باغ های روستا است. قصر متعلق به ناصرالدین و به دستور و نظارت اعتمادالدوله ساخته شده است و اکنون مبنایی مخروبه است. از ارتفاعات دشت قله دماوند قابل مشاهده است.

غارموزه وزیری:

بازدید از غارموزه تجربه منحصربفردی است، هم از لحاظ فضای شگفت انگیز آن و هم از بابت حضور هنرمند و خلق اثر هنری در هنگام بازدید. غار موزه در مسیر روستای کندعلیا، بخشی از دیواره رشته کوههای البرز را به خود اختصاص داده است. پس از طی مسیری کوتاه به دروازه ای چوبی میرسید که شما را به غار موزه هدایت می نماید.

هنگام بازدید از این موزه جالب می توانید در فضای باز چای و نسکافه بخورید. همینطور از بالای خانه درختی که در محوطه حیاط غارموزه وجود دارد چشم انداز ای کوهستانی بینظیری را ببینید.

ورودی غار موزه دهان یک شیر است که در آستانه دیواره کوه ساخته شده؛ غاری که نه به دست طبیعت که با دست های ناصر هوشمند وزیری، استاد مجسمه ساز ایجاد شده است. دهلیزهای این غار موزه از میان سنگ سخت گرانیت البرز، عشق به فرهنگ ایران را در دل خود جا داده است. او در شیب کوه، غارش را با دهلیزهایی 40متری وسعت بخشیده است.

درون غار موزه مجسمه های چوبی، گچی، سیمانی، سنگی و فلزی در معرض دید شما قرار می گیرند، مجسمه هایی از شخصیت های بزرگ و اسطوره ای ایران و مجسمه های از حیوانات که به دست استاد ساخته شده در درون غار به چشم می خورد.

وزیری برای قلعه فلک الافلاک نزدیک به 50 مجسمه براساس فولکلور منطقه با لباس های محلی، برای موزه رختشورخانه زنجان، در پارک جمشیدیه، پارک ملت، پارک ساعی، پارک براجین قزوین، پردیسان تهران، عسلویه، ماهشهر و موزه های تاریخ طبیعی، مجسمه های زیادی ساخته است و از تمام کارهایش دست کم نمونه ای کوچک در این مجموعه وجود دارد.

ازجمله چیزهای عجیبی که در این مجموعه می بینید، تعدادی توالت فرنگی است که تبدیل به صندلی های مناسبی برای نشستن در فضای باز غارموزه شده است. بخش بزرگی از کلکسیون آفتابه های وزیری هم اینجاست.

علاوه بر اینها مجسمه ها و دیواره هایی است که با قوطی های نوشابه و آب میوه ها و بطری های دور انداخته شده در حاشیه جاده های ایران ساخته است.

با خاتمه بازدیدی که از غارموزه شگفت انگیز وزیری دارید، می توانید گشت خود را به منطقه لواسانات با خاطره ای خوش خاتمه دهید.

منبع:میراث فرهنگی

منبع: دالاهو
انتشار: 5 دی 1401 بروزرسانی: 5 دی 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2371

به "دشت خالی از هویج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت خالی از هویج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید