خیز عمان برای تبدیل شدن به مرکز تجارت در منطقه خلیج فارس

به گزارش تور ایتالیا ارزان، خبرنگاران: عمان در کوشش برای تنوع بخشیدن به درآمدهای خود سعی دارد بندر سوهار را به مرکز تجارت در منطقه خلیج فارس تبدیل و در این زمینه با بنادر اماراتی رقابت کند.

خیز عمان برای تبدیل شدن به مرکز تجارت در منطقه خلیج فارس

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش تور ایتالیا ارزان به نقل از رویترز، تبلیغی که در کنار بزرگراهی در خارج از بندر جبل علی دوبی نصب شده می گوید، نیازی نیست که شرکت ها کالاهای خود را به وسیله جهت تنگه هرمز ترانزیت نمایند. در عوض آنها می توانند کالاهایشان را در بندری در خارج از خلیج فارس تحویل بگیرند و آن را به وسیله خشکی به منطقه انتقال دهند.

در این بیلبورد تبلیغاتی نوشته شده است: چرا وقتی می توانید مستقیما به خلیج فارس برسید، از جهت تنگه هرمز استفاده می کنید؟ این بیلبورد، بندر جبل علی را نیز به چالش می کشد که به واسطه تخلیه بسیاری از محموله های ورودی به منطقه از جهت تنگه هرمز به یکی از بزرگترین بنادر دنیا تبدیل شده است.

این تبلیغ، درست در کنار بندر جبل علی، توسط بندر سوهار، تاسیسات واقع در ساحل شمالی عمان که فاصله ای حدودا 200 کیلومتری با جنوب شرق دوبی دارد، سفارش داده شده است.

سوهار رقابت خود را در زمینه تخلیه و بارگیری محموله های دریایی با جبل علی و دیگر بنادر مهم داخل خلیج فارس شروع نموده است. این بخشی از طرح بلندپروازانه عمان برای تنوع بخشیدن به منابع درآمدی خود علاوه بر نفت است. این طرح حکایت از آن دارد که تجارت خارجی در منطقه در سال های آینده تحولات قابل توجهی را شاهد خواهد بود.

ادوین لامرس، مدیر اجرایی بازرگانی سوهار گفت، هدف این بندر تخلیه و بارگیری محموله های بزرگ کل منطقه خلیج فارس است، نه فقط عمان و این یکی از پروژه های کلیدی برای صنعتی شدن این کشور است.

وی اضافه نمود: این پروژه هزینه های زنجیره عرضه را برای عمان پایین می آورد.

عمان هم با پرسش مهمی که تمام صادر نمایندگان نفت متمول حاشیه خلیج فارس با آن روبرو اند، روبروست: وقتی نفت تمام گردد، ما چکار باید بکنیم؟

هرچند کشورهای عربستان، امارات و قطر ذخایر عظیمی برای ادامه فراوری نفت و گاز در دهه های آینده دارند، اما ذخایر انرژی عمان بسیار کمتر است، بنابراین احتمالا منابع انرژی این کشور زودتر به اتمام خواهد رسید. برآوردهای شرکت چندملیتی بی پی نشان می دهد که ذخایر نفت عمان ممکن است با میزان فراوری فعلی در حوالی سال 2030 به اتمام برسد.

120

منبع: تسنیم
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 328

به "خیز عمان برای تبدیل شدن به مرکز تجارت در منطقه خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز عمان برای تبدیل شدن به مرکز تجارت در منطقه خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید