خانه نیما خواستار پیدا کرد

بعد از مدت ها صحبت، رایزنی و درخواست برای نجات خانه نیما یوشیج توسط دوستداران پدر شعر نو ایران و قِل دادن وظیفه خرید این خانه تاریخی بین شهرداری و میراث فرهنگی، بالاخره سازمان زیباسازی در نامه ای به میراث فرهنگی استان تهران، خاطرنشان کرد که قصد خرید این خانه تاریخی را دارد.

خانه نیما خواستار پیدا کرد

به گزارش خبرنگاران، یک سال از آغاز داستانِ جدید مالک و یک بنای تاریخی و قصد تخریبِ خانه تاریخی دیگر با قرعه خانه نیما یوشیج می گذرد، خانه ای که بعد از گذراندن سال ها دردسر و بی توجهی مالکان، حالا به یک زباله دانی بیشتر شبیه است.

از سوی دیگر، مسئولان شهری که به واسطه ارزش خانه که به مالک آن یعنی نیما یوشیج برمی گردد، وظیفه خرید آن را با تعارف به گردن یکدیگر می اندازند، و مالک هم در این میان فقط به قیمت خود رضایت می دهد، تا قیمت کارشناسی که شاید بتواند این بنای ارزشمند را از تخریب نجات دهد. تا امروز که شهرداری تهران هنوز فکری برای این خانه که روزگاری خانه پدر شعر نو بود، ندارد یا مثلاً میراث فرهنگی که آه در بساط ندارد، یا مالکان 15 میلیارد تومان قیمت داده اند و با این قیمت شهرداری که از مهرِ سال جاری برای خرید خانه اعلام آمادگی نموده بود، هنوز کاری از پیش نبرده است و حالا انگار نیما مانده و حوضِ خانه ای که به جای آب و ماهی هایش زباله ها را جمع می نماید و درختان خشک شده خانه ای که روزی عالیه خانم آن ها را پرورانده است...

محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در گفت وگو با خبرنگاران، شرح می دهد: اوایل دهه هشتاد خانه نیما در فهرست آثار ملی ثبت شد، مالکیت آن تغییر کرد، معامله خرید و فروش برای آن انجام شد و در نهایت آخرین نفری که مالک این خانه بود، به سمت طرح دعوی برای خروج از ثبت این خانه تاریخی رفت و حتی بعد از آن شنیده شد رأی دیوان عدالت را برای خروج از ثبت گرفته است.

او با بیان این که یک گپ حقوقی جدی درباره رأی خروج از ثبت آثار تاریخی در سازمان میراث فرهنگی وجود دارد، ادامه می دهد: هر چند دیوان عدالت اداری چنین رأی هایی را صادر می نماید، اما در سازمان میراث فرهنگی چنین سازوکاری مبنی بر این خط خوردن شماره ثبت یک اثر تاریخی وجود ندارد، در واقع اصلاً چنین اتفاقی تعریف نشده است.

وی با اشاره به اینکه اگر چنین قانونی وجود داشت، قاعدتاً در یک بازه زمانی همه رأی خروج از ثبت آثار تاریخی خود را می گرفتند، تاکید می نماید: رأی مبنی بر خروج از ثبت به معنای این نیست که آن اثر دیگر ارزشی ندارد که بخواهد با این استناد و با همین رویکرد دفاعی موجود، اثر از ثبت خارج گردد و در ادامه به منزله صدور مجوز برای تخریب این بنای تاریخی باشد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران، ارزشِ معماری، ارزشِ تاریخی کالبد بنا و انتساب آن به نیما یوشیج به عنوان یک اتفاق اظهر من الشمس را دلایلی می داند که باید خانه نیما یوشیج در فهرست آثار ملی بماند و می گوید: بعد از اعلام خروج از ثبت خانه نیما از فهرست آثار ملی، روال پرونده ثبتی هم به سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است. امروز از نظر سازمان میراث فرهنگی این اثر واجد ارزش تاریخی و فرهنگی است و با انتساب به مرحوم نیما یوشیج از بار ارزش گذاری بالاتری هم برخوردار است.

شیخ الاسلامی به تقاضای اخیر سازمان زیباسازی شهر تهران اشاره می نماید که در نامه ای به این اداره کل، اعلام نموده است، که حاضر به تملک این خانه تاریخی و ارزشمند است، تا در یک قالب منطقی، رویکرد فرهنگی هنری به این خانه بدهد.

وی با بیان این که هیچ مکانیزم قانونی برای خروج از ثبت آثار تاریخی نداریم، تاکید می نماید: از سوی دیگر خروج از ثبت اثر تاریخی بر اساس رأی دیوان عدالت اداری به منزله دادن مجوز تخریب ملک نیست، ادامه می دهد: با وجود پیشنهادی که از سوی سازمان زیباسازی برای تملک این بنا وجود دارد، قطعاً دغدغه مالک هم رفع می گردد، چون آن به دنبال این است که از حق مالکیت خود در آن جا استفاده کند، درخواستی که منطقی است.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان تهران، پاسخ این اداره کل این طور عنوان شده است که خانه نیما یوشیج در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، در واقع این بنا ارزش حفاظت کامل را دارد و این اداره کل حاضر به همکاری برای تهیه و اجرایی کردن طرح مناسبِ مرمتی و احیایی برای آن خانه است. در این شرایط و بر اساس اعلام آمادگیِ سازمان نوسازی، اگر بحث تملک خانه محقق گردد فکر می کنم خانه و مالک آن هر دو نجات پیدا می نمایند.

وی درباره ماده 79 قانون که بر اساس آن می توان درخواست بازگرداندن رأی ثبت ملی خانه نیما یوشیج را بار دیگر عنوان نمود، ادامه می دهد: درباره این قانون اطلاع چندانی ندارم، اما آرای دیوان عدالت اداری، معمولاً آرایی است که در مرحله تجدید نظر و قطعی عمدتاً مشابه یکدیگر هستند. حتی به نظر می رسد اعمال ماده 79 در تجدید نظر نیز در اصل ماجرا فرق چندانی ایجاد نمی نماید.

او بار دیگر با تاکید بر این که این بنا به هیچ وجه نمی تواند تخریب و نوسازی گردد، می افزاید: به نظر می رسد با تملک این خانه، چالش بین سازمان میراث فرهنگی و دیوان عدالت اداری دست کم درباره این موضوع درباره این موضوعِ خاص رفع گردد، هر چند اصل ماجرای آن چالش باقی می ماند.

شیخ الاسلامی با بیان این که همچنان یکسری تقاضاهایی مبنی بر خروج بعضی بناهای تاریخی از ثبت داده می گردد، ادامه می دهد: دست کم باید از روی لایحه حقوقی، لایحه دفاعی متقن در حد هیأت وزیران یا مجلس شورای اسلامی تدوین گردد. تا قانون هایی که مرجع آن ها سازمان و ستاد میراث فرهنگی است، درباره آن آنالیز و پیگیری نمایند.

سمیه ایمانیان - خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 18 خرداد 1398 شناسه مطلب: 183

به "خانه نیما خواستار پیدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه نیما خواستار پیدا کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید