تصفیه آب آلوده در زمین و مریخ با کاتالیزور ساده

به گزارش تور ایتالیا ارزان، محققان دانشگاه کالیفرنیا پیروز به تصفیه آب آلوده با استفاده از یک کاتالیزور ساده شده اند و می گویند با این روش می توان آب را هم در مریخ و هم بر روی زمین از آلودگی ها پاک کرد.

تصفیه آب آلوده در زمین و مریخ با کاتالیزور ساده

کاتالیست تازه می تواند مواد شیمیایی مضر موجود در آب در محیط های مختلف را حذف کند. این کاتالیست از خانواده پرکلراتها است که از یک اتم کلر و چهار اتم اکسیژن تشکیل شده اند. این اکسیدنماینده های پرقدرت بیشتر در سوخت موشک و برای آتش بازی به کار می فرایند و به عنوان یک محصول جانبی با استفاده از مواد شیمیایی پاک نماینده و علف های هرز فراوری می شوند. البته حجم زیاد این کاتالیست موجب مشکلاتی برای سلامتی افراد می گردد.

یافتن این کاتالیست علاوه بر زمین بر روی مریخ نیز ممکن است و لذا می توان از آن برای پاک کردن آلاینده های آب در این سیاره سرخ رنگ نیز استفاده کرد. برای استفاده از این کاتالیست بدون احتیاج به فشار بالا و گرمادهی شدید، از سه ماده دیگر استفاده می گردد که عبارتند از کودی معروف به سدیم مولیبدات، یک لیگاند آلی به نام بی پیریدین و پالادیوم.

با یاری مقداری گاز هیدروژن، این سه ماده با هم عمل نموده و پرکلرات را به سرعت و به شکل تقریباً کامل تجزیه می نمایند.

دقت عملکرد این کاتالیست 99.99 درصد اعلام شده است و تا به حال از تمامی کاتالیست های شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه آب های آلوده پیروز تر بوده است. همچنین می توان از آن برای پاکسازی حجم متنوعی از آب استفاده کرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1874

به "تصفیه آب آلوده در زمین و مریخ با کاتالیزور ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه آب آلوده در زمین و مریخ با کاتالیزور ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید