تصاویر یافته های باستان شناسی عصر آهن غرب ایران در سنندج

به گزارش تور ایتالیا ارزان، نمایشگاه یافته های باستان شناسی عصر آهن غرب ایران با مشارکت موزه مادر کشور امروز یکشنبه 12 آبان ماه در موزه باستان شناسی سنندج افتتاح شد.

تصاویر یافته های باستان شناسی عصر آهن غرب ایران در سنندج

خبرنگاران - جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی که به همراه سید محسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان در آیین گشایش این رویداد حضور داشت گفت: این نمایشگاه در حاشیه همایش بین المللی عصر آهن غرب ایران و مناطق همجوار که با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، موزه ملی ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دانشگاه کردستان در حال برگزاری است، در محل موزه سنندج تدارک دیده شده است.

وی هدف این نمایشگاه را معرفی بیشتر یافته های باستان شناسی منطقه غرب ایران متعلق به عصر آهن بیان کرده و ادامه داد: کردستان یکی از کانون های اصلی فرهنگی عصر آهن به ویژه خاستگاه فرهنگ مانا است که به آن کمتر پرداخته شده است.

نوکنده در خصوص آثار به نمایش در آمده گفت: این نمایشگاه دربرگیرنده 289 اثر از مجموعه موزه سنندج و موزه ملی ایران است که از محوطه های باستانی زیویه، حسنلو، بسطام، کول تاریکه، ملامچه، چنگبار، هفتوان، کانی زیرین، روار، گورستان زاگرس و قلایچی بوکان بدست آمده اند.

رییس کل موزه ملی ایران برگزاری نمایشگاه های استانی را یکی از رسالت های موزه مادر کشور ارزیابی کرده و گفت: در صورت مهیا بودن شرایط لازم در موزه های استانی کشور، آماده ایم تا با برگزاری نمایشگاه های موقت، شرایط مناسبی را برای بازدید و آشنایی هر چه بیشتر هموطنان عزیزمان با آثار ارزشمند فرهنگی تاریخی موجود در موزه ملی ایران مهیا سازیم .

نمایشگاه یافته های باستان شناسی عصر آهن غرب ایران تا 12 آذرماه 1398 در موزه سنندج پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

تصاویر این نمایشگاه را ببینید.

منبع تصاویر : ایرنا | سید مصلح پیرخضرانیان

منبع: چمدان
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 648

به "تصاویر یافته های باستان شناسی عصر آهن غرب ایران در سنندج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر یافته های باستان شناسی عصر آهن غرب ایران در سنندج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید