تصاویری از زخم زلزله در لافت

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ایسنا - بادگیرهای بندر لافت در روستای قشم از زلزله 6.1 ریشتری هرمزگان آسیب دیده اند، تاج بیشتر آن ها ریخته و ترک های عمیقی برداشته اند. بادگیرهایی که بارها درباره بازسازی اضطراری آن ها هشدار داده شده بود.

تصاویری از زخم زلزله در لافت

به گزارش ایسنا، زلزله هرمزگان ساعت 2:02:07 بامداد شنبه یازدهم تیرماه رخ داد. کانون اصلی زلزله روستای سایه خوش در حوالی بندر خمیر و بزرگی آن 6.1 در مقایس ریشتر بود. این زلزله تا کنون جان پنج نفر را گرفته و 84 نفر دیگر را مصدوم نموده است، خانه های زیادی تخریب شده و بعضی آثار تاریخی نیز خسارت دیده اند.

آنالیز برای ارزیابی خسارات وارد شده به بناهای تاریخی در استان هرمزگان هنوز تکمیل نشده و همچنان ادامه دارد.

گزارش اولیه مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان حاکی از خسارت زلزله به 50 بادگیر فقط در بندر لافت است. بادگیرها که از رطوبت و زلزله های گذشته قبلا آسیب دیده بود و بازسازی آن ها به کندی انجام می شد و بارها درباره بازسازی اضطراری آن هشدار داده شده بود. اینک تصاویری به ایسنا رسیده که نشان می دهد تعدادی از بادگیرها در زلزله بامداد شنبه، یازدهم تیرماه تخریب شده اند. آنالیز درباره مقدار خسارت وارد شده همچنان ادامه دارد.

سهراب بناوند، مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان بعلاوه گفته که گلدسته مسجد جامع لافت در زلزله بامداد شنبه بندر خمیر تخریب شده است. فعالان میراث فرهنگی هرمزگان هم از تخریب کامل کلوت های روستای سایه خوش که کانون اصلی زلزله بود، خبر داده اند. هنوز از شرایط دیگر آثار، گزارش کاملی تهیه نشده است، اما مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفته که به علت شدت زلزله و وقوع پس لرزه ها، کارشناسان میراث فرهنگی و یگان حفاظت مداوم در حال آنالیز شرایط هستند.

چند روز پیش نیز در زلزله دیگری، قلعه المرزوقی در روستای مغویه حوالی بندر لنگه که در آستانه ویرانی قرار داشت، دچار تخریب گسترده شد.

شرایط بادگیرهای لافت در زلزله 6.1 ریشتری روستای سایه خوش در بندر خمیر

ترک ها و ریزش تاج بادگیرهای لافت

پیش تر درباره بازسازی اضطراری و نگهداری از بادگیرها که بر اثر رطوبت و در زلزله های قبلی آسیب دیده بودند، هشدار داده شده بود

مسجد جامع لافت پس از زلزله بامداد شنبه 11 تیرماه

ریزش گلدسته مسجد جامع بندر تاریخی لافت در زلزله بندر خمیر

منبع: صدای میراث
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2288

به "تصاویری از زخم زلزله در لافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری از زخم زلزله در لافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید