تزیین سفره هفت سین عروس 96

به گزارش تور ایتالیا ارزان، تزیین سفره هفت سین عروس یکی از رسم و رسومات زیبای نو عروسان ایرانی است. مجموعه ای از زیباترین تزیین سفره هفت سین عروس 96 را در اینجا ببینید.

تزیین سفره هفت سین عروس 96

از سفر با تور پاتایا ارزان قیمت لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

یکی از مقدمات مهم و اصلی ایرانیان برای استقبال از سال جدید، پهن کردن سفره هفت سین است که به طور معمول ساعاتی پیش از تحویل سال نو گسترده شده و سیزدهم فروردین جمع می گردد.

عاملى که نوروز را از دیگر جشن هاى ایران باستان جدا کرد و باعث ماندگارى آن تا امروز شد فلسفه وجودى نوروز یعنی زایش و نو شدنى است که در طبیعت دیده مى گردد. شکی نیست یکى از نمودهاى زندگى جمعى، برگزارى جشنها و آیینهاى گروهى است، گردهم آمدنهایى که به نیت نیایش و شکرگزارى و یا سرور و شادمانى شکل مى گیرند. بر همین اساس جشنها و آیینهاى جامعه ایران را هم مى توان به سه گروه عمده تقسیم بندى کرد: جشنها و مناسبتهاى دینى و مذهبى، جشنهاى ملى و قهرمانى و جشنهاى باستانى.

نوروز از جشن های باستانی ایران است که چون مبنای آن تازگى بخشیدن به طبیعت و روح انسان است، پایدار ماند و جاودان است.

یکی از ارکان اصلی نوروز، چیدن سفره هفت سین برای جمع شدن بر گرد آن به هنگام تحویل سال است. در بسیارى از منابع آمده است که هفت سین نخست؛ هفت شین بوده و بعدها به سین تغییر یافته است.

هفت شین ها:

شمع، شیرینى، شهد (عسل)، شمشاد، شربت و شقایق یا شاخه نبات، اجزاى تشکیل دهنده سفره هفت شین بودند. برخى دیگر به وجود هفت چین در ایران پیش از اسلام اعتقاد دارند. در زمان هخامنشیان در نوروز به روى هفت ظرف چینى غذا مى گذاشتند که به آن هفت چین یا هفت چیدنى مى گفتند.

بعدها در زمان ساسانیان هفت شین رسم متداول مردم ایران شد و شمشاد در کنار بقیه شینهاى نوروزى، به نشانه سبزى و جاودانگى بر سر سفره قرارگرفت. بعد از سقوط ساسانیان وقتى مردم ایران اسلام را پذیرفتند، سعى کردند سنتها و آیینهاى باستانى خود را نیز حفظ نمایند. در روزگار ساسانیان، قابهاى زیباى منقوش و گرانبها از جنس کائولین از چین به ایران وارد مى شد. یکى از کالاهاى مهم بازرگانى چین و ایران همین ظرفهایى بود که بعدها به نام کشورى که از آن آمده بودند چینى نامگذارى شد و به گویشى دیگر به شکل سینى و به صورت معرب سینى در ایران رواج یافتند.

اجزایی که بر روی سفره هفت سین امروزی قرار می گیرد عبارتند از: سیب، سرکه، سمنو، سماق، سیر، سنجد و سبزى (سبزه).

آماده شدن برای نوروز:

با نزدیک شدن به نوروز، بسیاری از بانوان خوش ذوق و هنرمند ایرانی آغاز به تهیه و تدارک ملزومات سفره هفت سین نموده و انواع و اقسام تزیینات زیبا و شیک را برای سفره هفت سین خود و یا عزیزان شان فراهم می نمایند.

در این میان، منزل نوعروس ها حال و هوای دیگری دارد. دختران جوانی که نخستین نوروز را در کنار همسرشان و در منزل خود جشن می گیرند شاید بیش از همه اشتیاق پهن کردن اولین سفره هفت سین مشنرک را داشته و با شور و حال خاصی تدارک نوروز را می بینند. به علاوه، خانواده داماد نیز به عنوان چشم روشنی، یک سفره هفت سین هرچند کوچک تهیه نموده و در نخستین نوروز تاهل فرزندشان، به منزل پسر و عروس خود برده و عیدی ویژه ای نیز برای عروس خانم در نظر می گیرند تا خاطره نخستین سال نوی مشترک برای همواره در ذهن زوج جوان باقی بماند.

در اصل سفره هفت سین عروس تفاوت خاصی با دیگر سفره هفت سین هایی که در منزل ایرانیان سرتاسر دنیا پهن می گردد ندارد و فقط تفاوت در اولین بودن و همچنین عیدی است که عروس از همسر و خانواده او می گیرد.

در ادامه نمونه هایی زیبا و شیک از انواع تزیین سفره هفت سین عروس 96 را برای شما جمع آوری نموده ایم تا از آن ها ایده بگیرید و اگر تازه عروس هستید، یک سفره هفت سین زیبا و خاص بچینید تا همه از سلیقه شما تعریف نمایند.

تزیین سفره هفت سین عروس 96:

منبع: setare.com
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1460

به "تزیین سفره هفت سین عروس 96" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزیین سفره هفت سین عروس 96"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید