تریفالا چیست و چه خواصی دارد ؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، شاید هرگز در خصوص تریفالا چیزی نشنیده باشید، این گیاه بیش از 1000 سال است که به عنوان یک داروی درمانی استفاده می گردد.

تریفالا چیست و چه خواصی دارد ؟

تریفالا چیست؟

تریفالا از دوران باستان در طب سنتی آیورودا به عنوان یک درمان چند منظوره برای علائمی از بیماری های معده تا پوسیدگی های دندانی مورد استفاده قرار می گرفته است. بعلاوه اعتقاد بر این است که باعث افزایش طول عمر و سلامت کلی می گردد.

این یک داروی چند گیاه است ، به این معنی که از چندین گیاه دارویی مختلف تشکیل شده است. فرمولاسیون های چند گیاهی در طب آیورودا ، یک سیستم سنتی که بر پیشگیری از بیماری و ارتقا سلامت تأکید دارد ، مورد استفاده عموم قرار می گیرد.

اعتقاد بر این است که ترکیب گیاهان هم افزا منجر به افزایش اثر درمانی می گردد و یک درمان قدرتمندتر از هر درمانی است که تنها از یک دارو استفاده می گردد.

تری فالا مخلوطی از میوه های خشک شده سه گیاه بومی هندی است:

آملا (انگور فرنگی هندی)آملا که بیشتر به عنوان انگور فرنگی هندی شناخته می گردد ، نقش مهمی در طب آیورودا دارد. این یکی از قدیمی ترین میوه های خوراکی شناخته شده در هند است. آملا میوه خوراکی یک درخت کوچک تا میانه است که در سراسر هند رشد می نماید.

آملا طعم ترش ، تیز و بافتی الیافی دارند.

به همین علت ، انگور فرنگی هندی اغلب ترشی می اندازند، در شربت قند خیس می شوند و یا پخته می شوند تا طعم و مزه آنها بهتر گردد.

از انگور فرنگی هندی و عصاره آن در داروی آیورودا برای درمان علائمی مانند یبوست و بعلاوه در پیشگیری از سرطان استفاده می گردد. انگور فرنگی هندی بسیار مقوی و سرشار از ویتامین C ، اسیدهای آمینه و مواد معدنی است. آنها بعلاوه حاوی ترکیبات گیاهی قدرتمندی مانند فنل ها ، تانن ها ، اسید فیلبلیک ، روتین ، کورکومینوئیدها و آمبلیکول هستند.

چندین مطالعه نشان می دهد که انگور فرنگی هندی دارای خواص ضد سرطانی قوی است.

بیب هیتاکی (Terminalia bellirica)Terminalia bellirica درخت بزرگی است که به طور معمول در جنوب شرقی آسیا رشد می نماید. این در پزشکی آیورودا به عنوان Bibhitaki شناخته می گردد ، جایی که از میوه درخت به عنوان درمان بیماری های شایع مانند عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می گردد.

Bibhitaki حاوی تانن ها ، اسید الاژیک ، اسید گالیک ، لیگنان ها و فلاون ها ، همراه با بسیاری از ترکیبات گیاهی قدرتمند دیگر است که تصور می گردد مسئول کیفیت دارویی آن هستند. این داروی گیاهی قوی کاربردهای گوناگونی دارد و ممکن است به درمان طیف وسیعی از مسائل پزشکی یاری کند.

به طور خاص ، بیب هیتاکی برای خواص ضد التهابی مورد تحقیق قرار گرفته است.

در یک مطالعه ، 500 میلی گرم Terminalia bellirica به طور قابل توجهی سطح اسید اوریک را در بیماران مبتلا به نقرس کاهش داد ، یک بیماری التهابی که با تجمع اسید اوریک در بدن تعیین می گردد.

بیب هیتاکی بعلاوه معمولاً در داروی آیورودا برای درمان دیابت و تنظیم بی نظمی قند خون استفاده می گردد. این بدان علت است که بیب هیتاکی سرشار از اسید گالیک و اسید الاژیک است ، دو ماده شیمیایی گیاهی که اثرات مفیدی بر سطح قند خون ، حساسیت به انسولین و وزن بدن دارند.

این مواد شیمیایی گیاهی به ترشح انسولین از لوزالمعده یاری می نماید و نشان داده شده است که قند خون بالا را کاهش می دهد و مقاومت به انسولین را در مطالعات حیوانی بهبود می بخشد.

هاریتاکی (Terminalia chebula)Terminalia chebula (هلیله سیاه) یک درخت دارویی است که در سراسر خاورمیانه ، هند ، چین و تایلند رشد می نماید. این گیاه در آیورودا با نام هاریتاکیشناخته می گردد ، جایی که از میوه کوچک و سبز درخت ترمینالیا به عنوان دارو استفاده می گردد. این یکی از اجزای اصلی تریفالا است.

هاریتا در آیورودا بسیار مورد احترام است و اغلب او را پادشاه داروها می نامند.

از زمان های بسیار قدیم به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی ، آسم ، زخم ها و بیماری های معده استفاده می گردد. هاریتاکی حاوی مواد شیمیایی مانند ترپن ها ، پلی فنول ها ، آنتوسیانین ها و فلاونوئیدها است که همگی دارای مزایای قدرتمندی برای سلامتی هستند.

مطالعات نشان داده است که هاریاتاکی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. علاوه بر این ، از داروی هاریتاکی در داروهای آیورودا برای درمان مسائل گوارشی مانند یبوست استفاده می گردد. مطالعات حیوانی نشان داده است که درمان با هاریتاکی باعث افزایش زمان انتقال روده می گردد ، که می تواند به برطرف یبوست یاری کند.1

تریفالا به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری های شایع و راه پیشگیری از بیماری های مزمن استفاده می گردد.

خواص ضد التهابیتریفالا حاوی تعدادی آنتی اکسیدان است که عملکرد های محافظتی را در بدن انجام می دهند. این شامل ویتامین C، فلاونوئیدها، پلی فنولها، تانین و ساپونین، همراه با دیگر ترکیبات گیاهی قوی.این ترکیبات به مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد یاری می نمایند. ثابت شده است که رژیم های غذایی حاوی آنتی اکسیدان خطر بیماری های قلبی، بعضی سرطان ها، دیابت و پیری زودرس را کاهش می دهد.مطالعات نشان داده است که مکمل با آنتی اکسیدان ها ممکن است فوایدی نیز داشته باشد، از جمله محافظت در برابر بیماری های قلبی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب.

محافظت در برابر سرطان های خاصنشان داده شده است که تریفالا در تعدادی از آزمایش های روی حیوانات از بعضی سرطان ها محافظت می نماید. به عنوان مثال، نشان داده شده است که از رشد لنفوم و بعلاوه سرطان معده و پانکراس در موش جلوگیری می نماید.در مطالعات لوله آزمایش این داروی گیاهی بعلاوه باعث مرگ سلول های سرطانی روده بزرگ و پروستات می گردد.

محققان پیشنهاد نموده اند که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های قدرتمند تریفالا مانند اسید گالیک و پلی فنول ها می توانند مسئول خواص ضد سرطانی آن باشند. اگرچه این نتایج امیدوار نماینده است، اما برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی ضروری است مطالعات انسانی در خصوص ویژگی های بالقوه آن برای مبارزه با سرطان انجام گردد.

محافظت در برابر بیماری های دندان و پوسیدگیتریفالا از چند طریق ممکن است برای سلامت دندان مفید باشد. تریفالا دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک، علت شایع ایجاد پوسیدگی و التهاب لثه یاری کند.یک مطالعه بر روی 143 کودک نشان داد که شستشو با دهانشویه حاوی عصاره تریفالا باعث کاهش تجمع پلاک، التهاب لثه و رشد باکتری در دهان می گردد.مطالعه دیگر نشان داد که درمان با دهانشویه مبتنی بر تریفالا منجر به کاهش قابل توجه پلاک و التهاب لثه در بیماران با بیماری پریودنتال می گردد.

یاری کاهش وزنبعضی مطالعات نشان داده اند که تریفالا ممکن است به کاهش چربی، به ویژه در ناحیه شکم یاری کند.در یک مطالعه، موش هایی که از رژیم غذایی پرچرب همراه با تریفالا تغذیه می کردند، در مقایسه با موش هایی که از مکمل تریفالا استفاده نکردند، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، انرژی دریافتی و چربی بدن داشتند.مطالعه دیگری بر روی 62 بزرگسال چاق نشان داد که کسانی که 10 گرم پودر تریفالا روزانه مصرف می نمایند، نسبت به افرادی که دارو های دیگر دریافت نموده اند، کاهش وزن، دور کمر و دور لگن را تجربه می نمایند.

می تواند به عنوان یک ملین طبیعی استفاده گرددتریفالا از دوران باستان به عنوان یک درمان طبیعی برای مسائل گوارشی مانند یبوست استفاده می شده است. این یک گزینه جایگزین برای ملین های بدون نسخه است و اثربخشی آن در چندین تحقیق نشان داده شده است.در یک مطالعه، بیماران تحت درمان با ملین حاوی پوسته اسفرزه، عصاره سنا و تری فالا بهبود چشمگیری در علائم یبوست، از جمله کاهش فشار و تخلیه کامل تر داشتند.در مطالعه ای دیگر در بیماران مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش، تریفالا باعث کاهش یبوست، درد شکم و نفخ شکم و بهبود حرکات روده شد.بعلاوه نشان داده شده است که در مطالعات حیوانی التهاب روده را کاهش می دهد و آسیب روده را ترمیم می نماید.2

اثرات جانبی بالقوه تریفالادر حالی که تریفالا به طور کلی دارای مزایای بالقوه برای سلامتی است ممکن است در بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند.

به عنوان مثال، با توجه به اثرات طبیعی آن، ممکن است باعث اسهال و ناراحتی شکمی به ویژه در دوزهای بالا گردد.

Triphala برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی گردد و نباید به بچه ها داده گردد. مطالعات علمی در خصوص استفاده از تریفالا در این جمعیت ها وجود ندارد و ایمنی آن تضمین نمی گردد.

علاوه بر این، ممکن است اثربخشی داروهای خاصی از جمله رقیق نماینده های خون مانند وارفارین را کاهش دهد.

خارتوت هند، یکی از اجزای اصلی تریفالا، ممکن است خطر خونریزی و کبودی در افراد خاص را افزایش دهد و برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی ایمن نیست.

به همین علت مهم است که قبل از استفاده از تریفالا یا هر مکمل دیگر، با پزشک خود مشورت کنید.3

پی نوشت:

1.www.beytoote.com

2.www.iribnews.ir

3.www.foodregime.com

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2048

به "تریفالا چیست و چه خواصی دارد ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تریفالا چیست و چه خواصی دارد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید