ایجاد جنین ترکیبی انسان و میمون در آزمایشگاه

به گزارش تور ایتالیا ارزان، برای تولید جنین ترکیبی انسان و میمون سلول های بنیادی انسان به جنین میمون وارد شده است. در صورت موفقیت بیشتر در این زمینه، احتمال ایجاد اعضای بدن انسان در حیواناتی مانند میمون و خوک بیشتر می شود.

ایجاد جنین ترکیبی انسان و میمون در آزمایشگاه

دو سال پیش پژوهشگر اسپانیایی خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته اعلام کرد که رویان های میمون- انسانی رشد داده است. به گفته او، برخی از آن ها توانسته اند بیش از دو هفته در ظروف پتری رشد کنند.

اکنون این همکار انستیتو سالک در سن دیگو کالیفرنیا، همراه با یک تیم پژوهشی بین المللی نتایج مطالعات خود و گروهش را در مجله سل (Cell) انتشار داده است.

در این مقاله چگونگی تولید رویان دورگه توضیح داده شده است: پژوهشگران برای ایجاد جنین های دوگانه یا کایمرا، جنین یک میمون جاوایی (ماکاکا) را به مدت شش روز پرورش داده اند. سپس 25 سلول بنیادی انسان را در جنین ها کاشته اند.

در سه جنین، این کاشت به حدی خوب صورت گرفته است که رویان های دورگه به مدت 19 روز زنده ماندند. در ادامه پژوهش، سلول های بنیادی انسان در 132 جنین میمون پرورش داده شده است. در این صورت سلول های بنیادی در لایه های مختلف سلول کایمرا ادغام می شوند و به مراحل اساسی رشد کمک می کنند.

بیشتر این جنین ها طی نه روز در ظرف پتری (پتری دیش) رشد کردند. ظاهراً 103 جنین کایمرا پس از ده روز هنوز رشد می کرده اند. پس از آن، میزان بقا به شدت کاهش یافته، طوری که در روز نوزدهم تنها سه جنین زنده مانده اند.

استفان اشلات، مدیر مرکز طب تولید مثل و آندرولوژی در بیمارستان دانشگاه مونستر آلمان که در این پژوهش نقشی نداشته است می گوید: داده ها نشان می دهد که جنین میمون به طور قابل توجهی بر تمایز از سلول های انسانی تأثیر می گذارد.

به گفته او، تعجب آور این است که سلول های انسانی مکانیسم های بسیار متفاوتی را دنبال می کنند. برخی از این سلول ها یک گروه تشکیل داده و خود را تا حد زیادی از دیگر سلول های موجود جدا کرده اند. با این حال برای شناسایی قوانین اساسی در زمینه رشد جنین کایمرا تحقیقات و زمان به مراتب بیشتری لازم است.

هدف ویژه این پروژه بررسی برنامه ژنتیکی سلول های جداگانه در جنین ها بوده است. پژوهشگران به ویژه در مورد چگونگی تعامل سلول های انسانی یک پارچه با سلول های رویان میمون ماکاک در دوران رشد اولیه جنین علاقه مند بوده اند.

آن ها داده های این پژوهش را از نظر مولکولی با جنین های خالص انسان و میمون مقایسه کرده اند و دریافته اند که این پروژه پیشرفت قابل توجهی در زمینه تحقیقات کایمریک به شمار می رود. البته یافته های تحقیقاتی از نظر اخلاقی بحث برانگیز است. بسکمک از ناظران معتقدند که تحقیق در این زمینه نباید به جایی برسد که در طبیعت انسان یا حیوانات تغییری ایجاد شود.

با وجود این، دانشمندان زیادی نه تنها در ایالات متحده آمریکا و چین، جایی که تیم تحقیقاتی همراه خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته فعالیت می کند، بلکه در کشور های دیگر به دنبال یافتن امکان رشد اعضای بدن انسان در حیوانات هستند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1798

به "ایجاد جنین ترکیبی انسان و میمون در آزمایشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد جنین ترکیبی انسان و میمون در آزمایشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید